Относно майчинството - възможно ли е?

  • 580
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 192
Здравейте,преди известно време се върнах на работа и прехвърлих майчинството си на свекърва ми.След като 2 месеца получаваше въпросните 160 лв. сега от НОИ са й отказали да й ги превеждат защото нямала 6 мес.трудов стаж преди това.  Close
Възможно ли е ако на нея окончателно й откажат да  ги плащат да си върна половината да си го взимам аз?
Моля ако някой знае и се е сблъсквал с подобен проблем да пише Wink
 Simple Smile

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Свекървати изобщо ли няма 6-месеца стаж? Изисква се по принцип 6-месечен стаж, а не непосредствено преди да получаваш майчинството. Но за да го получава трябва да е на трудов договор, да не са го отказали за това?

# 2
  • Мнения: 192
Значи, тя е пенсионерка, но работи в частна фирма където получава заплата и беше на граждански договор, а когато й прехвърлих майчинството я преназначиха на трудов и сега й плащат й осигуровки.Не виждам защо да не може да ги взима но......

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Сигурна ли си, че проблемът не е във фирмата, защото при теглене на майчинство от НОИ не се персонализира за кого се тегли, че да й направят проблем за каквото и да било, при една последваща ревизия на фирмата от НАП виждат за кого е теглено майчинството, имал ли е право да го получава и т.н. и ако се установи, че е теглено неправомерно фирмата връща парите.  Според мен от фирмата  ви мотат нещо, сигурно не искат да я пуснат на трудов договор или не са сигурни дали няма да имат проблем с нея щом е пенсионерка. За да видите дали има заверен ТД, поискайте копие от уведомлението в НАП, там е посочено за кой се заверява договора - пише си ЕГН, и на каква длъжност е назначен. Ако си има пуснат надлежно ТД няма проблем да й го прехвърлиш. Това за 6-те месеца е да имаш по принцип толкова ТС, а щом жената е пенсионерка явно си го има. Определено мисля, че проблемът е във фирмата, няма как да е в НОИ, защото документите по прехвърлянето се съхраняват във фирмата, нито се уведомява НОИ за това, нито се носят копия, нищо.

# 4
  • Мнения: 967
Моята свекърва ползваше майчинството, няколко месеца, а слд това се отказа и аз започнах да получавам половината майчинство към заплатата. Така, че да ако на нея й откажат ти ще си вземаш половината.

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Всъщност, ако тя е на трудов договор, не трябва ли да получава половината майчинство? В този случай какъв е бил смисълът да й го прехвърляш, след като можеш ти да получаваш половината? newsm78

# 6
  • Мнения: 192
Когато прехвърлиш майчинството се взима цялото,защото всъщност тя излиза в отпуск по майчинство.

Благодаря на всички за отговорите.Ще видим как ще се развие случая,тя днес ще ходи до НОИ.

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 171
А колко пъти може да се прехвърля майчинство, някой знае ли? Началото на лятото го прехвърлих на свекър ми да го взима цялото, т.е. той се води сега в отпуск за гледане на дете, но тъй като детенце тръгна на ясла и почти сигурно ще имаме нужда от болнични, може ли да го върна обратно на мен или на мъжа ми, за да можем да ползваме болнични за детето?  newsm78

# 8
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 386
А колко пъти може да се прехвърля майчинство, някой знае ли? Началото на лятото го прехвърлих на свекър ми да го взима цялото, т.е. той се води сега в отпуск за гледане на дете, но тъй като детенце тръгна на ясла и почти сигурно ще имаме нужда от болнични, може ли да го върна обратно на мен или на мъжа ми, за да можем да ползваме болнични за детето?  newsm78

Може да си върнеш майчинството, но ако ти работиш / тогава можеш да ползваш болнични за детето / ще взремаш 50 % от майчинството към заплатата си.

Общи условия

Активация на акаунт