Бьлгарски паспорти.... ?

  • 651
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 093
чета темата за изборите и се сетих да ви попитам за международните бг паспорти. Разбрах ( не знам дали е вярно), че ако паспорта ти е изтекал преди повече от 3 месеца, трябва да се плати глоба. Някой знае ли колко е тази глобата. Сьщо ако ни приемат в Европейския сьюз, вероятно ще сменият паспортите и затова не знам дали си заслужава да си подменям паспорта сега или да изчакам 2007. Някой дали е наясно по тези вьпроси newsm78?

# 1
  • Мнения: X
Здравей, аз както знаеш съм в БГ, но скоро подменях паспорт, изтекъл повече от година, глобиха ме с 20 лв. (мин. глоба), но в някои градове не глобяват (познати бяха със същата ситуация и са ги пуснали без глоба), зависи от града и доколко строго се прилагат разпоредбите (става сума за БГ). Иначе от Закона за българските документи за самоличност, Чл. 81. (1) Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. български гражданин, който: т. 5. (доп. - ДВ, бр. 29 от 2003 г.) не представи документа за самоличност на
органа, който го е издал, в 3-месечен срок след изтичане на неговата валидност или след
отпадане на основанието за издаването му;
; Може при вас да не се възползват от правото за глоба; проблема не е, че не е издаден нова паспорт, а че не е върнат стария до 3 месеца след изтичане на валидността му. Т.е. при изтичане на валидността ако нямаш намерение да пътуваш може само да върнеш стария, а да подадеш заявление за нов, когато ти се наложи. Успех   bouquet

# 2
  • Мнения: 7 430
Криси, на МирО паспорта му бе изтекъл и го подновихме от тук  Wink и не сме плащали никакви глоби Naughty а за влизането в ЕС - едва ли ще стане веднага подмяната - ще сложат може би някакъв срок - 6м - 1г newsm78

# 3
  • Мнения: 147
чета темата за изборите и се сетих да ви попитам за международните бг паспорти. Разбрах ( не знам дали е вярно), че ако паспорта ти е изтекал преди повече от 3 месеца, трябва да се плати глоба. Някой знае ли колко е тази глобата. Сьщо ако ни приемат в Европейския сьюз, вероятно ще сменият паспортите и затова не знам дали си заслужава да си подменям паспорта сега или да изчакам 2007. Някой дали е наясно по тези вьпроси newsm78?
Ами поне можеш да му удалжиш срока в посолството ако се стигне до там да ти изтича!Ама това с европейския съюз, ми се струва че доста ще се проточат работите по оформяне на новите паспорти,клаузи и закони за нас българите-поне година си мисля   Thinking!

# 4
  • Мнения: 676
Здрасти КрисиМами и нашите БГ паспорти са изтекли от 2005 и не сме ги подновявали, но ако нямате намерение да си ходите докато вземете Канадските за какво са ви Бг паспорти. Ние си пътуваме само с Канадските и като ни питат "ами вие няма те ли БГ паспорти?" и ние отговаряме "не" и така вси4ко се подрежда. Grinning

# 5
  • Мнения: X
Chrisimommy, това което писах горе е за невърнат изтекъл паспорт на човек в БГ, но мисля, че нещата са аналогични. Значи глобата се налага когато не е върнат стария изтекъл паспорт в горния срок. Глобата не е затова, че не сте заявили издаване на нов паспорт.
Издаването на нов не е задължително ако няма да пътувате понеже паспорта е travel document за пътуване в чужбина.
Предполагам, че ако имате двойно гражданство можете спокойно да пътувате по света като канадски гражданин, но ако искате да влезете в БГ ви трябва български паспорт понеже доколкото съм чела българските граждани са длъжни да се идентифицират пред българските гранични власти с български международен паспорт. Не знам дали правят проблеми или налагат глоби ако това не се спазва, но ако влезете в БГ с канадски паспорт би следвало да ви третират като канадски гражданнин и оттам трябва да напуснете България в обявения за канадски граждани разрешен срок за пребиваване. Т.е. ако искате да се ползвате от правата си като бълг граждани в БГ трябва  да пресичате БГ граница с БГ документ за самоличност, в случая паспорт. За най-сигурно обаче питайте в посолството.

# 6
  • Мнения: 77
За изтеклия срок аз нищо не плащах.Живея в БГ -София и понеже вадих експресна поръчка от централното на Мария Луиза не ме глобиха нищо даже старият не го върнах в мен е /казах че не мога да го намеря/ newsm78
А наскоро бях в саита на Евро министерството и там четах че БГ документите отговарят на евро изискванията така че няма да се подменят може да има някакви минимални допълнения но това ще става при индивидуална смяна на някой документ Peace
Но ако искаш провири и ти в тяхния саит. Sunglasses

Общи условия

Активация на акаунт