работихте/работите ли "над себе си" по време на майчинството?

  • 2 079
  • 35
  •   1
Отговори
  • Мнения: 801
здравейте мами, интересно ми е да ви питам усъвършенствате ли някои свои умения и придобивате ли нови по време на майчинството. дали някои от вас започват да учат нови неща,свързани с бъдеща нова кариера/ намирате ли време да "работите над себе си" и какво точно правите........
Имам приятелка,която по време на майчинството освен,че си гледаше детенце съвсем сама, без чужда помощ, т.е. само таткото помагаше........в часовете,когато малката Кая спеше, тя изучи не само на книга,но и на практика Korelldraw, Photoshop и други подобни програми,като преди бременността си не беше сядала дори на ПС, и след като дъщеричката тръгна на ясла, така,де след 2-те години майчинство, тя започна нова работа на базата на наученото в една водеща рекламна агенция в Плевен.......и се чувства пълноценна - не само загубена в ежедневието на грижите около детенцето....
Вие какво правите в тази насока...
аз примерно все си казвам,че трябва да направя нещо за себе си и като че ли все не ми достига време за това.....поне засега,но ще видим по-натам, може би майките,които вече са с пооттраснали дечковци ще споделят с нас "зайците" как са се справяли....

# 1
  • Мнения: 2 015
Аз съм студентка, а сега съм в 9-ти месец.Въпреки това ходих на лекции, които свършиха вчера, а сега започвам да се подготвям за първия изпит.Сега съм втора година, а живот и здраве като ми свърши майчинството ще завършвам и образованието си.Мисля да се развивам-Да!

# 2
  • Мнения: 801
еее,майчета,изненадвате ме......никой ли не прави нищо за себе си? или просто всички се усъвършенстват в професията да бъдеш майка?

# 3
  • Мнения: 742
Ооооо работя над себе си и още как! Хапвам си...грижа се за фигурата си...с една дума хубавея и дебелея Joy /шегичка/

Аз като теб все мисля по какъв начин да се развивам и май само с мисленето си оставам. Отдала съм се на малката, но вероятно зимата ще запиша някой курс.
Сега през лятото никак не ми се занимаваше с мисловна дейност, но по-нататък ... newsm78

# 4
  • Мнения: 3 339
Не, не правя нищо различно от това да се занимавам с малчовците.
Не поради липса на желание, а поради тотална липса на време. Откраднатите пет-десет минути оттук-оттам са крайно недостатъчни за каквото и да било смислено занимание.
Именно заради това вече имам детегледачка, която от началото на октомври ще идва вкъщи по цял ден. По този начин ще разполагам с около двадесет дни, за да опитам да наваксам пропуснатото в професионален план, преди окончателно да се върна на работа.

Ако поради някакво невероятно щастливо стечение на обстоятелствата разполагам със свободно време и нямам нужда от почивка, уча английски... Но пък това се случва веднъж месечно, така че май не се брои... Joy

# 5
  • София
  • Мнения: 2 227
еее,майчета,изненадвате ме......никой ли не прави нищо за себе си? или просто всички се усъвършенстват в професията да бъдеш майка?
Професията майка хич не е лека и ти знаеш това...., но иначе като идейка хич не е лошо да се развиваш. Ще се замисля над думите ти.  bouquet

# 6
  • Мнения: 801
ами аз защо пуснах темата, защото нашият тати от днес е отново студент,само че задочно разбира се....не му стига Българската филология,ами решил и право да запише..........и то цели 6 години #Crazy, а идеята беше аз да се преквалифицирам,защото с пустата му археология дето съм завършила......както казваше един мой преподавател - то в археологията хляб има,ама салам нямааааааа...та и аз с това детенце никак не ми се връща в музея....разбираемо....искам да й осигуря хубав живот а не на минимума......
та мисълта ми е, че идеята ни аз да уча не се състоя,защото по време на бремеността мн повръщах, сега си гледам детенце......а след като мине майчинството - тати все още ще е студент и не знам как ще сколасаме ако и аз започна нещо да уча.......да ви кажа поне тук в Провинцията всеки гледа само дипломата,а не способностите........аз примерно знам мн добре английски.....но като видят,че имам само езикова гимназия и тази археология след това,даже и в преводачески фирми нещат да ме вземат - срамота.....а имам документ и от Оксфорд или Кеймбридж,уф,вече не си спомням кое беше...така си прашлясва по леглото,хихихи,та пуснах темата защото вече тотално се обърках какво искам да постигне,какво да уча изобщо.....то ти се иска едно да учиш и да се реализираш в тази посока,а после се окаже че с тази професия едвам скалъпваш двата края.....такова е едно положението в БГ,че почнах да ми се завива свят.......та малко чужд опит няма да ми е във вреда.......уф, то стана като Лична Драма,а не е така, исках някак си да се вдъхновя,че дори и с дете,можеш да постигнеш нещо повече, че всъщност детето първоначално да ти е стимул за израстване, а в последствие мотивът да е самоусъвършенстването.....извинете за дългия постинг...

# 7
  • Мнения: 201
Аз ще те взема  Joy, ако смяташ, че имаш време за преводи... Защото аз съвсем скоро няма да имам.
Извинявам се, че не е по темата

# 8
  • Мнения: 742
Не се тревожи - не смятам, че майчинстовото е "загубено" време. Това е единственото време, което можеш изцяло да отдадеш на детето си. После цял живот ще се усъвършенстваш и развиваш, детето ще ходи на училище и т.н и всеки поема по своя път. Така, че радвай се на детенцето си!

А и щом тати учи...и ние сме на този хал...

# 9
  • Мнения: 2 950
Докато бях бременна, си изкарах последните два семестъра от магистратурата. След като родих - писах и защитих магистърска теза, т.е. дипломирах се. Сама си уча английски в къщи, по-скоро минавам си пак учебниците, по които съм учила толкова години. Започнах и да работя в къщи от скоро - работата ми го позволява. Аз съм човек, който не може да прави само едно нещо - само да работя или само да се грижа за детето, или само да уча. От 8 години вече все върша нещата успоредно - учене, работа, сватба, дете  newsm53 newsm03 newsm53

# 10
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Аз записах втора мигистратура Финанси и имам да уча още 1р5 години. ще раждам през март и тогава ще ми остават още 2 семестъра. Иначе подкрепям инициативата да се работи над себе си, особено ,когато бебето е до 1 год. и не е проходило - така има човек време за себе си. Можеш да учиш език,  или нещо друго. Напред, ние можем!!

# 11
  • Мнения: 907
Аз все още съм само бременна, т.е. не съм мама. Бях решила да "работя над себе си" по време на бременността и се бях записала на интензивен курс по френски. Само дето успях да го посетя само два пъти и прокървих, влязох в болница... И докато почна пак по малко да щъкам насам натам - курсът вече беше свършил Simple Smile. Бях се зарекла, че докато си стоя вкъщи (вече месец и малко след излизането ми от болницата) ще уча френски, ще си освежавам английския -  Embarassed нищо не направих.
Furor, и аз съм завършила археология  Laughing, само дето работя нещо съвсем друго. Дано скоро да доиде времето, когато в археологията ще има и салам Simple Smile

# 12
  • Мнения: 4 621
Бях в майчинство 9 месеца и се отдадох изцяло на малката. Откакто се върнах на работа имам достатъчно възможности да работя "над себе си" Mr. Green

# 13
  • Мнения: 99
Всички в къщи са ме кръстили "вечния ученик" - все нещо уча, дипломи трупам...  smile3529 Мисля, че не е проблем да се комбинира "работата над себе си" с много отговорното, прекрасно, но не леко занимание - да отгледаш и възпиташ детето си. Въпрос на организация. Лично аз напоследък доста съм се заровила в разни книжки по психология. Интересно ми е, а и мисля, че един мениджър трябва да бъде и добър психолог. Все пак не съм сигурна дали това ще е третото висше...
Напълно подкрепям идеята за "самоусъвършенстване", но нека да не е за сметка на малкото съкровище.  newsm10

# 14
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 368
На практика работих през цялата си бременност и почти не съм била в майчинство. Работих от вкъщи, почасово ходех в офиса - въобще подвижна програма  Mr. Green Така, че се усъвършенствах професионално.

Общи условия

Активация на акаунт