Моля за съвет за храната на 10 месечно бебче.

  • 951
  • 19
  •   1
Отговори
  • Където ми покаже сърцето
  • Мнения: 589
Здравейте всички,тази тема много ме вълнува и ви моля за съвет или препратка към литература.Нашето хранене за сега е следното.Около 12.00ч. давам смес от 3ч.л.зеленчуково или месно -зеленчуково пюре+ 5 ч.л.плодово пюре +1 с.л.каша.Около 18.00ч.давам 3 с.л.каша +1/2 плодово пюре.Всичко е купешко,т.е нищо не готвя.Кашите до сега са безмлечни като задължително едната е елда.Между храненията понякога гризва малко плазмонка или сухар.До сега не съм давала сол,захар или някакво мляко,независимо сухо или адапте.Та започвам да се чудя до кога с тази храна. newsm78З забравих да напиша,че в останалото време се кърмим и имаме 6 зъбчета. Да давам ли вече и млечни каши?Не трябва ли вече да преминава към нашата храна.Аз понякога му предлагам и друга храна,но той неще.Например обожава банани на Хип,но банан като плод не иска.На мен вече ми омръзна да му правя Елда и Ябълкова на Хумана,а на него как не му омръзна да ги яде незнам.Понякога му купувам каша в бурканче на Нестле за да разнообразя,ама много скъпо,само тя е 2.30 за едно хранене.
Искренно се надявам да се включат повече мами с бебоци около нашата възраст.
Благодаря ви предварително.

# 1
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Здравей!
Едва ли ще ти бъда от полза с нашето меню, но все пак ще споделя.
8-9 часа/зависи кога се събуди/ попара или кисел или каша
13 часа обяд - супа, основно ястие /от детска кухня/
18 часа - каша или овесени ядки или пудинг
20:30 часа - вечеря - супа или домат със сирене /започнах да давам вечеря от една седмица/
Кърмим се по 7-8 пъти на ден, на поискване. Яде почти всичко от нашата храна. Но аз съм въвела и жълтък, и кисело мляко, и сирене, и всякакви други млека. Давам понякога и от кашите в бурканче на Хипп и Ганчев, но те са млечни.

# 2
  • Мнения: 11 818
Ние се храним така:
Обяд (към 13 ч.) - зеленчуково пюре (въвела съм досега морков, картоф, тиквичка, червена чушка, зелен боб, лук, магданоз, копър - домашни пюрета; карфиол, броколи, грах, пащърнак, царевица - купешки), към зеленчуковото пюре понякога добавям ориз (на Хип или кафяв, приготвен от мен). Редувам и разнообразявам.
Следобед (към 6 ч.) - плодово пюре (въвела съм от плодовете ябълка, тиква, круша, банан, праскова; сурови настъргани или намачкани, пасирани яде - банан, ябълка, пъпеш; опитвала е също череша, диня и грозде), плодово с елда (на Хип или домашно приготвена), плодово с просо, само елда (на Хипп с ябълка и банан). Редувам и разнообразявм.
Аз не бързам да въвеждам все още месо, глутен, млечни произведения, но вече спокойно може, разбира се по правилата!
Въведи, ако искаш сутрешна закуска, която може да е от плодово пюре, зърнени каши (овесени, ръжени, ечемични, пшенични ядки, елда, просо), попара, грис, качамак, кус-кус, бисквити с плодово, сухар с плодово.. Това са моите идеи занапред.. Успех!

# 3
  • Мнения: 57
Тъй като и аз се притеснявам за менюто ще споделя и нашето, макар че сме по малки - 8 и половина.На обяд редувам зеленчуково с жълтък /но не много редовно/ с месно.Всичко е купешко - започнахме с Хип и Гербер, после минахме на Ганчев, но месното още е на Гербер.Мисля вече да взема да и готвя защото съм по свободна.Следобед каша или кисел с плодово пюре.До скоро се цедях вечер преди заспиване и използвах кърмата за кашата.През другото време се кърмим - 5-6 пъти, но имам чувството, че кърмата ми понамаля.Дали не трябва да привиква към нови храни?Но не ми се иска кърменето  да остане само за залагалка.Надявам се да кърмя поне до годинката.
Та и аз се чудя до кога така с две хранения различни и другото само кърма?

# 4
  • Мнения: 11 818
Не трябва ли вече да преминава към нашата храна.Аз понякога му предлагам и друга храна,но той неще.
калинка,  ако искаш по-бързо да премине към вашата храна приготвяй му ти пюретата! Често бебета привикват към вкуса на купешките и после трудно свикват с другата храна. (mira c, това се отнася и за теб) Аз от самото начало приготвям, а купувам само когато пътуваме или, за да разнообразя с продукти, които в момента ги няма на пазара.
А разнообразието и въвеждането на още едно или две хранения зависи от вас, вие решавате, вече сте големи - може! Въпрос на въображение, желание и евентуална цел.. съобразено все пак с основните правила за въвеждане на нови храни. Продължавайте да се кърмите усилено, ако не целите заместване!

# 5
  • София
  • Мнения: 4 966
Сиси,как правиш плодовото с просо?Интересува ме най-вече просото как го приготвяш?

По темата,калинке,можеш спокойно да даваш сутрин нещо за закуска.Аз въведох глутена 9-ия месец.Та може да муправиш сухар,бисквити с кърма,ам ,плодово и каквото се сетиш.
За обяд си му даваш зел.пюре и месно.
Следобяд-каша...
На мен ми е интересно-защо смесваш от всичко по малко за едно хранене? Thinking

# 6
  • Мнения: 11 818
isaikova, просото сварявам около 15 мин., докато се развари и пасирам с малко от водата (може да го накиснеш от предната вечер, или час преди варенето, изчисти го от небелените черни зрънца, в някои пакети има повече, остават твърди, затова ги махам). Може и да се смели на брашно, но аз така не съм пробвала. Вече пасирано го прибавям към плодовото пюре, ако е купено или го прибавям непасирано към сурови плодове и пасирам заедно с тях, различно, както дойде. Ето тук още за пълнозърнените храни, ще ти е интересно, ако не си попадала: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=51177.0
калинка, и аз като isaikova забелязах, че смесваш плодове и зеленчуци в едно хранене, не смятам, че е редно, рано е още за детенце да получава първо, второ и трето за десерт.

# 7
  • Мнения: 922
Лелееее
а моята Деничка вече 10 месеца е само на кърма... Аз, разбира се, се опитвам да й давам какво ли не (от чудо), но тя категорично отказва ooooh!. По едно време ядеше домашно приготвено пюре от варени зеленчуци и суров банан, но сега - цъ...
И се чудя вече какво да я правя...
Е, все пак няма човек дето да не е проял Joy

# 8
  • Мнения: 1 737
Защо не му готвиш сама манджите, много по-евтино излиза, а в повечето случаи и по-здравословно. Не е нужно да е всеки ден, можеш да стерилизираш или замразяваш по няколко бурканчета.
Изобщо нямате нужда от млечни каши, нали го кърмиш!
Можеш да си ги приготвяш сама - купи си просо, елда, кафяв ориз и глутенови - овесени, ръжени и ечемичени ядки. Можеш да ги пасираш с какъвто ти хрумне сварен зеленчук, или пресен плод. Ако искаш може да им добавяш изцедена кърма.
Можеш да готвиш и всякакви зеленчукови и месни супи и да ги сгъстяваш с кафяв ориз, пълнозърнести спагети, или сухар...

Никак не е добре да смесваш в едно ядене различни пюрета, особено плодово с месно. За усвояването им са нужни различни по вид ензими и бебешкият стомах се затормозява и натоварва докато ги усвои.

# 9
  • Където ми покаже сърцето
  • Мнения: 589
Исайкова,аз ги смесвам от чудо.Когато го захраних не искаше да яде никакво зеленчуково пюре.Нямате си напредстава колко съм изхвърлила и то само на Хип,Гербер,Семпер,Нестле.В един момент към зеленчуковото сложих повече плодово и той го изяде.Така постепенно увеличавах количеството на зеленчуковото,а намалях плодовото.И пак в един момент отказа да ги яде .Дори любимите,ако мога така да ги нарека отказваше.И така той като откаже да яде аз ставам и правя каша с плодово и след като излапва около 180 гр.значи е гладен и причината за отказа е предложената храна.Така карахме известно време само на каша и на кърма.Да ама така не може.Той е много подвижен и не е малък и според мен трябва да приема и зеленчуци и месо.За това към кашата с плодово започнах да прибавям или зеленчуково,или месно-зеленчуково.Така яде всичко.Но това меню продължава вече много дълго.Аз за съжаление нямам никакво време да готвя и карам само на купешка храна.Дори последният месец ходи с мен на работа,а вечер като заспи аз си доработвам до към 1.00ч-2.00ч.
Момичета чудя се мога ли да му давам зеленчуци на пара, но от замразените на Бондюел?Един ден както си хапвах той прояви интерес и аз му дадох морков и карфиол и той ги схруска с наслада,но не знам дали е добре за него и не повторих.

# 10
  • Мнения: 11 818
Лелееее
а моята Деничка вече 10 месеца е само на кърма... Аз, разбира се, се опитвам да й давам какво ли не (от чудо), но тя категорично отказва ooooh!. По едно време ядеше домашно приготвено пюре от варени зеленчуци и суров банан, но сега - цъ...
И се чудя вече какво да я правя...
Е, все пак няма човек дето да не е проял Joy
Не се тревожи, но не спирай да предлагаш различни неща (плодове, зеленчуци), така ще опитва разлчини вкусове, за да свиква, не опитва сам ос едни и същи, но е хубаво да прибавяш новото към вече опитаното, независимо, че количеството е малко. Захраних дъщеря ми на 6 м. и 6дни, но прояде малко повече в 9-тия месец, сега яде долу-горе по 100-120 гр. като си има вкусови предпочитания. Успех, скоро сигурно ще започне да проявява по-голмя интерес!

# 11
  • Мнения: 1 737
Бондюел предлагат много качествена стока, няма проблем да даваш от техните зеленчуци, но опитай и от предлаганите на пазара, има разнообразие.
Явно на детето му се яде по-сладко, по-добре смесвах месните и зеленчуковите с кърма.

# 12
  • Мнения: 577
Според мен вече е достатъчно голям за да му предложиш и по-разнообразна храна,без да се притесняваш от това и онова.Започни както казват момичетата с попара сутрин.А защо не го запишеш и на детска кхня,може би пък ще му хареса готвеното повече от безвкусните пюрета,а и ще ти излезне доста по-евтинко..И ние се кърмим ,но само сутрин и вечер а през деня яде кухня и какво ли още не. Sick

# 13
  • Където ми покаже сърцето
  • Мнения: 589

Никак не е добре да смесваш в едно ядене различни пюрета, особено плодово с месно. За усвояването им са нужни различни по вид ензими и бебешкият стомах се затормозява и натоварва докато ги усвои.
Леле ти ме изплаши,това не съм го знаела.Ами той така яде от 3 месеца.Това означава,че ще яде само каша и кърма.Ами сега...

# 14
  • София
  • Мнения: 4 966
Сиси,много ти благодаря! Hug
Калинке,виж-не се притеснявай толкова.Все пак яде каши и плодово,нали:)Пък зеленчуково ще предлагаш по няколко лъжички на ден -всеки път различно.
Да спомена-Кристи с месеци отказваш зел.пюретата.По няколко лъжички и то без желание.Мислех,че никога няма да ги прояде.
И стана изведнъж.Просто един ден реши ,че ги иска вече.Сега няма зеленчук,който да не му харесва.И всичко е от месец насам може би.
Така,че спокойно-ще разнообразяваш кашите-зърнените,и ще продължаваш да предлагаш само зеленчук-за да свиква с вкуса.

Относно смесването на плодове със зеленчуци-не смятам че е толкова вредно.Смисъл нали продават морков с ябълка/тоест зеленчук с плод/.,в моята книжка също има някаква комбинация.Сещам се ,че и тиквата се комбинира с разни неща.

Общи условия

Активация на акаунт