Хранене и диети според кръвната група

  • 1 447
  • 5
  •   1
Отговори
  • Sf
  • Мнения: 808
Искам да споделя с Вас тази информация, свързана с видовете хранения според кръвната група на човек. Моя близка си направи личен режим и за 3 месеца се промени на 180 градуса.
Има една книжка, която горещо се препоръчва:



Аз лично още не съм се захванала, но мисля да проуча нещата и това, което засега намерих, веднага го поствам тук и ви приканвам, ако намерите нещо или да споделите опит, всички ще се радваме да следим развитието на темата и черпим нови идеи  Peace

В пространството намерих следните неща:

Храненето според кръвната група е въведено от физиотерапевта д-р Питър Д'Адамо. Според него, хората трябва да се хранят с храни, които съответстват на кръвната им група. Кръвните групи по АВО системата са четири: А, B, АВ и О.

Теорията на Д'Адамо се базира на идеята, че хората могат да подобрят храносмилането си, да намалят теглото и да са по-здрави като следват препоръките и приемат само храни, които са в хармония с тяхната кръвна група. Според автора на теорията, кръвната група е свързана с това, какво е храносмилането и способността ни да реагираме на стреса, умственото ни състояние, ефективността на метаболизма и устойчивостта на имунната ни система.

След започване на диетата, загубата на тегло започва в рамките на две седмици, в зависимост от здравословното ви състояние в момента. Освен това ако в 70-80% от диетата ви е в зависимост от кръвната ви група, вие значително намалявате риска за сериозни заболявания, като рак и сърдечносъдови проблеми.

Теорията.
Основата на диетичното хранене на Д'Адамо се гради върху генетичните особености и ролята на лецитините в организма. Лецитините са белтъчно-въглехидратни молекули, които се намират в храните предимно от растителен произход. Според автора на теорията, тяхната активност в тялото зависи до голяма степен от кръвната група. Когато приемате лецитини, които не са съвместими с вашата кръвна група, вие увреждате здравето си и риска за сериозни заболявания нараства.

Как се обяснява действието на лецитините?

В книгата на Д'Адамо са изброени полезните храни, съвместими с кръвната ви група, както и тези, които трябва да бъдат избягвани. Тези списъци с храни са продукт на множество проучвания върху това как различните видове лецитини реагират с всеки вид кръвна група, както и върху киселинно-алкалното равновесие в стомаха, което е необходимо за храносмилането на определен вид храна. Когато лецитините не са съответстващи на кръвната ви група, те ускоряват съсирването на кръвта (нарушават реологията на кръвта), тя става по-бавно подвижна, достига трудно до най-фините капиляри. В резултат на това, клетките изпитват недостиг на кислород и хранителни вещества, а се натрупват токсини. Следователно основно правило в неговата теория е да избягвате храни, които съдържат вредните за вас лецитини.

Диетата.
Единственото, което трябва да помните е, че трябва да консумирате само храни, които са в хармония с кръвната ви група. Няма ограничения по отношение на количеството, с изключение на месото, което трябва да бъде ограничено до 110-120 гр.

Кръвна група 0 (при 46% от хората) – Хората с тази кръвна група са месоядни. Те принадлежат към стара генетична група, която се нуждае от редовна употреба на месо, за да задоволи нуждите на праисторическите ловци. Високото ниво на стомашни киселини им дава възможност да приемат и преработват животински протеини, които са задължителни за тях. Разрешено е и червеното месо, въглехидратите, плодовете и зеленчуците. Не са разрешени никакви зърнени храни (жито, пшеница, царевица, овес и др.), повечето ядки, както и млечните храни. Хората с тази кръвна група често боледуват от хипотиреоидизъм (намалена функция на щитовидната жлеза), високостепенна киселинност на стомашния сок (водеща до язви) и по-течна кръв с по-добри реологични качества (по-трудно се съсирва).

Кръвна група А (при 40% от хората) – Това е вегетарианската група. Те произлизат от праисторически племена, които са се прехранвали основно със земеделски култури. Плодовете и зеленчуците имат високо съдържание на въглехидрати и малко мазнини. Тези хора имат по-гъста кръв в сравнение с другите групи, по-чувствителна имунна система и ниско ниво на стомашни киселини, поради което не трябва да консумират млечни произведения, животински мазнини и меса. Хората с тази кръвна група са предразположени към сърдечно-съдови заболявания, диабет и рак.

Кръвна група В (при 10% от хората) – Това са наследниците на племената, мигрирали към по-студени и сурови климатични зони. При тази кръвна група е разрешена по-широка гама от продукти, включително месо и млечни произведения. Могат да се приемат още плодове, зеленчуци, зърнени храни, риба. Храните, за които трябва да забравите са пилешко месо, скариди, сладолед, фъстъци, див ориз и домати. Хората с тази кръвна група са най-защитени спрямо заболявания, включително на сърдечно-съдовата система и рак.

Кръвна група АВ (4% от хората) – Сравнително нова комбинация, произлязла след смесването на хора с кръвните групи А и В. Ето защо те притежават качествата и на двете кръвни групи. Трябва да се опитват да се хранят по-често, но по малко. Позволено е малко количество месо, риба и млечни произведения. Всички пушени меса и пилешкото месо са в списъка със забранените храни.

Зърнени храни, млечни храни и пшеница не се препоръчват за нито една от групите.

Разбира се тези препоръки не са категорични и строги и хапването на „непозволени“ храни от време на време се приема за нормално.

Теорията на д-р. Д'Адамо е много оспорвана и недоказана. Една от причините за това е, че според написаното в неговата книга изглежда, че заболяванията, от които боледуваме през живота ни са генетично определени и могат да се предвидят като се има предвид кръвната група. Известно е обаче, че заболяванията имат полиетиологична природа и не може да се гледа на произхода им така едностранчиво. Освен това хора, подложили се на тази диета не винаги остават доволни от резултатите или пък не харесват някои видове храни. Немислимо е например да убедим един вегетарианец с кръвна група 0 да се храни предимно с месо!

Ето защо налагането на този вид хранене изисква още много и по-големи проучвания. Вие можете да опитате за седмица - две, разбира се само ако сте напълно здрави и ако постигнете добри резултати да споделите с нас!

източник: E-Placebo - Хранене според кръвната група!

Надявам се да съм била полезна и понеже търсачката днес не работи, за да видя дали има и други дискутирани теми относно гръвните групи и диетите, си позволявам да пусна тази тема bouquet

Правилният начин на хранене за Вашата кръвна група

Последна редакция: вт, 12 сеп 2006, 15:56 от кросамая

# 1
  • Мнения: 2 959
Кросамая, благодаря за споделената информация/ търсещият Ти дух не Ти дава почивка/. Hug И преди бях попадала на таз теория, интересно звучи, макар да не съм привърженик на диетите. Дано някое момиче да сподели личен опит. Peace

# 2
  • Мнения: 1 986
  И аз съм чела тази теория ThinkingЧестно казано,съм скептично настроена,особено когато става въпрос за обобщаване на толкова големи групи от хора-различни националности,различен пол,генетична обусловеност...и т.н.Аз напр.съм кр.група А-ами месоядна съм,и най-много от всичко пък обичам млечните произведения-проблеми с храносмилането нямам NaughtyАз съм "ЗА" разнообразното,умереното и здравословно хранене Peace

# 3
  • Мнения: 1 064
Знаете ли, че препоръките на тази теория много често напълно противоречат на личните вкусове на конкретните хора? Как ли се чувства вегетарианец с кръвна група 0? Аз самата съм "0", ям месо, но не го предпочитам. Никога не ми се е прияждало нещо месно - ей така, за вкус. Тогава се питам как може "месоядството" да ми е заложено генетично. Обикновено човек се подчинява на гените подсъзнателно, а възпитанието и навиците могат само леко да изменят посоката.
Само разсъждения... не се сърдете.
Във форумите за диети темата много пъти е дискутирана и повечето хора споделиха, че не приемат предписанията. Мисля си, че точно на този факт се дължи ниската популярност на метода.

# 4
  • Мнения: 8 505
Знаете ли, че препоръките на тази теория много често напълно противоречат на личните вкусове на конкретните хора? Как ли се чувства вегетарианец с кръвна група 0? Аз самата съм "0", ям месо, но не го предпочитам. Никога не ми се е прияждало нещо месно - ей така, за вкус. Тогава се питам как може "месоядството" да ми е заложено генетично. Обикновено човек се подчинява на гените подсъзнателно, а възпитанието и навиците могат само леко да изменят посоката.

При мен е обратно-много обичам месо и млечни производни,а не трябвало да ги ям.Добре че не ми се налага да се ограничавам с диети-сигурно бих била вечно незаситена-че с какво да се заситя-с една гола салата ли?!

# 5
  • Sf
  • Мнения: 808
Имаше тема за изследванията на Нютрон - със солената цена 1350 лв.

Там пък се изготвят списъци индивидуално според човека:
Зелен списък - разрешени храни
Оранжев списък - малко препоръчителни храни
Жълт списък - разрешени, но в редки случаи
Червен списък - абсолютно забранени храни

Това, че ние харесваме и не харесваме определени храни, ни е до навици, до национални традиции и семейно възпитание. Представяте ли си на някого да му забранят изключително всички видове зърнени храни... Въобще да не ги яде.

Най-лесно ни е да кажем, че собственият ни вкус няма да се съгласи, че примерно не ни е позволено да се храним с някоя любима храна.

Не знам аз лично дали ще опитам, нито дали ще се подложа на това скъпо изследване /прочетох темите за това точно изследване, а имам живия пример на тази моя близка/, но не ми пречи да се информирам, нали Simple Smile  Peace

Общи условия

Активация на акаунт