Давност на еднократната помощ при раждане?

  • 1 845
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 171
Здравейте!

Първия път, когато отидох за получаване на тази помощ (200 лв) ми поискаха личната карта на бащата. Малко е сложно с въпросната карта и аз така и не отидох повече.

Въпросът ми е, може ли след 10 месеца да ми се изплати тази помощ или има някаква давност - например 6 месеца или 1 година?
Мога ли да ползвам копие от личната карта на бащата?

# 1
  • Мнения: 748
до 2 години можеш да подадеш документи за тази помощ, след това се чака май 20 дни, там ще ти кажат и после имаш 3 месеца да си я вземеш.
поне това ми обясниха на мен като закъснях да си я взема..  Rolling Eyes

# 2
  • Мнения: 314
за личната карта на бащата не мога да ти кажа,но сестра ми ходи вчера да се интересува то4но за тази еднократна помощ при раждане и казаха,4е може да се получи до навършване на третата година на детето.

# 3
  • Мнения: 111
Ето какво намерих в нета:
Семейните помощи за деца се отпускат от дирекциите “Социално подпомагане” (Д”СП”), въз основа на подадена молба-декларация по образец, утвърден от министъра на труда и социалната политика, заедно с необходимите документи.

Молба-декларация се подава от майката или друг законен представител на детето по постоянен адрес.

Когато молбата-декларация е за еднократна помощ при раждане на дете към нея се прилагат следните документи:

оригинално удостоверение за раждането на детето, за което се иска помощта;
копия от удостоверенията за раждане на всички деца, родени от майката;
удостоверение от службата ГРАО за родените от майката деца;
лична карта (за справка).
Правото възниква от датата на раждането на детето, освен ако то е оставено за отглеждане в специализирана институция за деца. Тази помощ може да бъде поискана в тригодишен срок, считано от края на месеца, през който е родено детето.

На мен лично не са ми искали лична карта на бащата, искаха ми само моята л.к. за да проверят данните, които съм декларирала.Най-добре отиди пак и подай документи.Успех  Simple Smile

# 4
  • Мнения: 171
Благодаря много за отговорите  Hug

Дано този път да имам успех  Praynig

# 5
  • Мнения: 5 026
до 2 години можеш да подадеш документи за тази помощ, след това се чака май 20 дни, там ще ти кажат и после имаш 3 месеца да си я вземеш.
Така е! Чакането е с цел документите да се подпишат и одобрят от някое министерство....

# 6
  • Мнения: 178
И аз подавах документи за тази помощ.Не са ми искали личната карта на таткото,защото нямаме брак...

# 7
Има ли някакво условие за получаването на тази еднократна помощ?Всички майки ли имат право на такава и калко лева е тази помощ?Благодаря!

# 8
  • Мнения: 8 917
Има ли някакво условие за получаването на тази еднократна помощ?Всички майки ли имат право на такава и калко лева е тази помощ?Благодаря!


 Да - всички имат право. За момента е 200 лв.

Чл. 6. (1) Майката има право на еднократна помощ при раждане на живо дете, независимо от доходите на семейството, когато детето не е оставено за отглеждане в специализирана институция за деца.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 21 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Размерът на помощта по ал. 1 се определя ежегодно със закона за държавния бюджет на Република България за съответната година, който не е по-малък от предходната година и се диференцира според поредността на децата, родени от майката.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 21 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) При раждане на близнаци, един от които е второ дете на майката, помощта се изплаща за всяко дете близнак в размера за второ дете.

(4) При определяне поредността на децата се вземат предвид само родените от майката деца, които са живи в момента на раждането.

(5) Помощта по ал. 1 се изплаща на майката, а при невъзможност да я получи - на друг законен представител на детето.

(6) (Изм. - ДВ, бр. 21 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Ако до навършване на 2-годишна възраст на детето се установят трайни увреждания над 50 на сто, на майката се изплаща допълнителна еднократна помощ в размер, определен ежегодно със закона за държавния бюджет на Република България за съответната година, но не по-малък от предходната година.




# 9
  • Мнения: 143
И на мен ми искаха лична карта  на бащата.Аз обясних че той е чужденец и в момента не е в България,а жената каза "Ами като си дойде тогава''.Нямаше смисъл да и обяснявам,че той може и да не си дойде и че пътя му ще е много по скъп от 200 лв.За голямото си дете,което е на 4 години не вземам детски,за малкото което е на 5 месеца нито майчинство ,нито детски и еднократна помощ не съм взимала.Да са ми живи и здрави ,пък на парите м.....а им  bouquet

# 10
Добре,а къде трябва да отида да си подам молба за тази еднократна помощ и кога?Благодаря за отговорите!

# 11
  • Мнения: 289
Първо се взима удостоверение за семейно положение от общината, след което се попълва молба в съответния клон на Социални грижи, акта за раждане на детето остава при тях, след една седмица излиза заповедта за получаване на помощта. Има вариант да се посочи сметка, по която да се преведат парите, или пък, със заповедта се отива в пощата, и парите се вземат като получени със запис. Става сравнително лесно цялата работа, аз ги взех когато детето ми беше на 4 месеца вече.. не зная обаче все още как стои въпросът с детските..

Общи условия

Активация на акаунт