Провописна питанка имам

  • 2 307
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 320
Тези дни, в разгара на предучилищната треска за закупуване на материали, започнах да се чувствам леко объркана.
Гледам, почти навсякъде, в магазини, в оферти за ученически стоки и т.н., материали изписани по всевъзможен начин.

Една от стандартните вариации е пластелин-пластилин.
За тази дума съм сигурна в изписването, а именно пластИлин - идва от пластика (предполагам), а и я има по речниците, но въпреки това почти навсякъде е изписано пластЕлин. Обикновено аз печатам листчетата с необходимите материали за училище и детска градина на Ади и Мони и като напиша пластИлин, хората си мислят, че аз съм допуснала правописна грешка.

И докато за тази дума (пластилин) съм сигурна в изписването, то въобще не седи така въпросът с
фулмастер-флумастер-фломастер и вариациите им в множествено число
фулмастери, фулмастри, флумастери, флумастри, фломастери, фломастри.

Рових се по речници, търсих къде ли не - правописни, правоговорни, на чуждите думи, чуждоезични... единственото, което открих в единия от речниците бе фломастер, но... поне според мен това е най-изключеното да е вярно.

Има ли някой, който да знае как е правилно да се напише - в ед. и мн. ч.?  Thinking

Последна редакция: пт, 15 сеп 2006, 04:41 от Mamma

# 1
  • Мнения: 1 393
Аз пък винаги съм знаела, че се пише пластелин.  newsm78
Поне със сигурност така се пишеше, когато аз бях дете.
Иначе съм виждала и фулмастер и флумастер и честно казано не съм сигурна в крайна сметка и аз кое е по- правилно.
Поне със сигурност не е с О обаче, това поне е ясно.  Simple Smile

# 2
  • Мнения: 13 512
И аз мисля,че пластелин е правилно и така съм  го срещала написано по кутиите.Думата е руска и на руски се пише по същия начин.  А това намерих в нета:

плас·те·лин
непълен член   плас·те·ли·на
пълен член   плас·те·ли·нът
мн.ч.      плас·те·ли·ни
членувано   плас·те·ли·ни·те
бройна форма   плас·те·ли·на
http://bg.wiktionary.org/wiki/Шаблон:Словоформи/пластелин

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Да започнем с пластИлина...

ПЛАСТИЛ`ИН (рус. пластилин, нем. Plastilin от ит. plastilina по гр. πλαστος 'слепен; създаден') Мека смес от глина, восък, церезин, вазелин и други вещества, която се употребява за моделиране; моделен восък...



А ето е флумастера...

ФЛ`УМАСТЕР (англ. фабр. марка flow master) Приспособление за писане и рисуване, което се състои от пластмасов корпус, в който се поставя порест патрон, напоен с цветна смес и с пишеща част на края - жило.



П.С. В изписването на думите съм сложил ударението ПРЕД ударената гласна...

П.П.С. Флумастер е придобило известност у нас, както много други търговски марки - нескафе, месина (марка корда), ксерокс, цайси и така нататък...

П.П.П.С. Множественото число - ФЛУМАСТРИ, непълен член - ФЛУМАСТЕРА, пълен член - ФЛУМАСТЕРЪТ...

П.П.П.П.С. Безпристрастна справка - Речник на чуждите думи в българския език - Българска академия на науките, Институт за български език, София 1982...

# 4
  • Мнения: 6 320
Информацията е абсолютно изчерпателна!
Благодаря ти, Експрес!    Hug

Ще спя спокойно... през малкото останали часове  Crazy

Общи условия

Активация на акаунт