Вижте какво намерих, или мами, внимавайте с компютрите

  • 696
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 714
Прах в компютрите заплашва здравето ни 



Експерти на три американски неправителствени организации анализирали образци от прах, взети от много компютри в осем щата. Във всеки от тях те открили невротоксични химикали в различни количества.

Специалисти сигнализират за рискове от невралгични разстройства, проблеми с тироидната жлеза, загуба на енергия

Опасностите ни дебнат на всяка крачка, включително и когато седим пред компютрите. Защото според специалисти в тях се натрупва токсична прах, която създава рискове за нашето здраве, съобщи Си Би Ес нюз.

За първи път за това алармират три американски неправителствени организации, сериозно разтревожени за здравето на потребителите и за екологията. Те информират, че натрупваща се в компютърните процесори и монитори прах съдържа химикали, които могат да предизвикат репродуктивни и неврологични разстройства.
Става дума за някои ретарданти (brominated flame retardants) и особено за един клас, наречен PBDE (полибромдифенили). Тези вещества се използват в електронната индустрия, за да предотвратяват самовъзпламеняването на машините.
Производителите твърдят, че химикалите не могат да напуснат устройствата и да навредят на човека. Оказва се обаче, че не е така. Изследователите стигнали до този извод, след като събрали и анализирали образци от прах от множество компютри в 8 американски щата, включително в университети, лаборатории в Ню Йорк, Мичиган и Тексас, офиси в Калифорния и дори интерактивни компютърни дисплеи в детския музей на щата Мейн. Невротоксични химикали в различни количества били открити във всеки от изследваните компютри. Впрочем, специалистите твърдят, че лидер по насищане с отровни вещества се оказал нов плосък монитор, тестван в Нюйоркския университет.

Те били проверени за 3 типа потенциални ретарданти: penta-, octa-, deca-brominated diphenyl. Продуктите, съдържащи първите два дифенила, са забранени за продажба в САЩ след края на 2004 г., посочват експертите, които настояват същата съдба да има и третият. "Това е голяма изненада за всеки, който използва компютър, казва директорът на Коалицията по токсични вещества в Силициевата долина Тед Смит, цитиран в предаването. Химическата промишленост ни подлага на всякакви рискове, прилагайки тези вещества в доста потребителски продукти, като мебели, автомобили."

За разлика от PCB (полихлорираните бифенили), за които е доказано, че увреждат мозъка на плода в утробата, връзката на PBDE с някои заболявания все още не е потвърдена научно. Експерименти с лабораторни мишки обаче сигнализират за риск от невралгични разстройства, проблеми с тироидната жлеза, със запаметяването, загуба на енергия, лош апетит, акне, рак на гърдата и дори понижено либидо.
Европейските страни забраниха употребата на ретардантите в края на 90-те години на миналия век. Много производители вече не ги прилагат или поне намалиха чувствително количествата им в потребителските стоки. Apple и Dell се отказаха от тях през 2002 г., макар че втората компания използва други токсини в монтажните платки, централните процесори и мониторите, посочва Си Би Ес.
Авторите на изследването подчертават, че на най-голяма опасност са подложени децата, тъй като не е известен никакъв способ за борба с праха PBDE или минимизиране на въздействието му.

в-к "СЕГА" 2004-07-10

 

# 1
  • Мнения: 4 392
Въобще не се учудвам. Опасностите вече ни дебнат на всяка крачка. Sad

# 2
  • Мнения: 826
Какво ли да о4акваме ве4е............ Confused
Днес ни изненадаха с новината,4е пакетираният спанак
в щатите съдържа е-коли,има 100 заразени и един по4инал. ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт