Как се пече фруктозата?

  • 3 601
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 550
Тия дни прецаках един сладкиш. Винаги ми излиза сполучлив, а този път - една загоряла горна коричка, а вътре абсолютно сурово тесто. За пръв път вместо захар сложих фруктоза. Това ли е причината да не излезе нищо? Как трябва да го пека средващия път?
По принцип го пека на 180 градуса за около 30 минути.

# 1
  • Мнения: 3 550
Хм, два дена мълчание! Никой ли не знае?

# 2
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Никога не съм готвила с фруктоза, незнам.......защо не пробваш да сложиш кафява захар.......

# 3
  • Балчик
  • Мнения: 9 213
Приготвяне на домашни печива
Некалоричните (интензивните, изкуствените) подсладители - захарин, аспартам, ацесулфам-К, и цикламат - не обичат кулинарно обработване на висока температура.
При печене или варене те губят сладостта си (аспартам и ацесулфам-К) или започват да горчат (захарин, цикламат). Освен това, поради интензивната сладост на тези заместители на захарта, от тях използваме символично малки количества, които не заемат никакъв обем. Това е проблем при приготвянето на тесто - трябва с нещо да запълним освободения от кристалната захар обем в рецептата. Интензивните подсладители не могат да изпълнят тази функция, а използването на калоричните заместители на захарта (фруктоза, захарни алкохоли) не предлага някакви предимства, освен запълване на въпросния обем. Тогава?
Изходната ни цел е да направим домашното печиво с ниско съдържание на захар Затова:
В обикновената кулинарна рецепта за кекс или курабии можем да намалим посоченото количество захар поне наполовина. Можем да намалим още повече това количество или дори да избегнем напълно добавянето на захар, като използваме сушени плодове (1/2 супена лъжица сушени плодове = 1 ХЕ). Те ще придадат сладост и допълнителен обем на печивото, а ще го обогатят и с фибри.

# 4
  • Мнения: 1 352
Така е. Аз веднъж правих крем карамел със захарин, сместа се пресече, а вкуса не беше същия като със захар.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 23 546
Фруктозата обаче не е изкуствен подсладител като аспартама и захарина, фруктозата си е естествен подсладител - плодова захар. Но да - няма същото поведение като захарта (бяла кристална, захароза). Въобще сладкиш или крем с друг подсладител (а не захар) обикновено не може да бъде приготвен по нормалната рецепта като просто се замести захарта. Много нещо съм изхвърлила докато се откажа Simple Smile

# 6
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Приготвяне на домашни печива
Некалоричните (интензивните, изкуствените) подсладители - захарин, аспартам, ацесулфам-К, и цикламат - не обичат кулинарно обработване на висока температура.



Аууу, не ги яжте тези ......доста са вредни

# 7
  • Мнения: 3 550
Леле, Янтра, ти съвсем ме отчая! Ако променя градусите или нещо подобно. Правих дребни сладки с фруктоза и станаха. Защо при сладкишите и кексовете не се получава? Не може да реагира содата ли? Дайте да разнищим тая работа или да се отказвам докато е време.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 23 546
Ми не знам защо, по метода на пробата и грешката го открих. Може и да има нещо общо с набухването, ама знам ли Thinking Във всеки случай повечето кремове без варене се получават. Неща от типа на желирано кисело мляко също.
И друго открих, на подсладителя пише 1:10 спрямо захарта. Аз невинно си мисля - в този крем слагам по две чаши захар нормално. Значи трябва да сложа 1/5 чаша подсладител или айде най-много една четвърт, за мое учудване се наложи да сложи цели две чаши подсладител за да добие нормална сладост. Аз познавам тази рецепта за крем от дете и знам колко захар слагам и колко сладко става.
И друго - за подсладител на хапчета. Нормално едно хапче пише, че трябва да подслажда колкото чаена лъжичка захар, ама не е така, специално го пробвах, защото си мислех, че аз не съм наред.

Общи условия

Активация на акаунт