Нещо с пъпеш?

  • 4 809
  • 8
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 4 563
Имам един пъпеш, който няма никакъв шанс да бъде изяден в натура...

Та се питах, има ли начин да го приготвя на нещо? Дайте ми някакви идеи, моля!

# 1
  • Мнения: 581
Режеш пъпеша. Отгоре го заливаш с мед и канела. Става хем различно, хем вкусно. Разбира се, ако обичате такива вкусове.

Не съм го правила пасиран така, но сигурно става като крем, и като престои в хладилника е готов за консумиране.

# 2
  • Мнения: 4 668
Аз плодове не обичам , но пъпеша отвреме на време го хапваме нарязан на хапки , полят с мед и поръсен със смлени  орехи   Wink , не е никак лошо ...
Това измислих само за сега ... като не ми попречи преди малко да изхвърля и аз един пъпеш , който никой не уважи

# 3
  • София
  • Мнения: 974
Правя нещо подобно на боле Rolling Eyes  поне такава беше оригиналната рецепта (отпреди 10 г. ooooh!)

Та пъпеша се обелва(цял), отрязва му се капачето и се издълбава (като тиква). Вътре го пълня с компот(предпочитам  от кайсии) и добавям плодове + малко желатин. Всичко остава в хладилника да стегне и после поднасяш нарязан като диня и гарниран с розички от бита сметана.

По оригиналната рецепта не се желира, а пъпеша се използва като купа за болето. Което обикновено е плод+плодов сок+алкохол (бренди, коняк)+захар+газирана вода

Успех Hug

# 4
  • Мнения: 244
f:
Имам един пъпеш, който няма никакъв шанс да бъде изяден в натура...

Та се питах, има ли начин да го приготвя на нещо? Дайте ми някакви идеи, моля!

Най-лесното: нарязваш го на парченца и го смесваш със сладолед. Навремето такава сладост приготвяха в х-л Амбасадор на Зл.пясъци. Става амброзия.
Малко по-връткаво, но не по-малко вкусно:
Мие добре целия пъпеш - кората му.
Разполовяваш пъпеша, изчистваш семките и издълбаваш лигавата част.
Отделно правиш млечно-желатинов крем и го изливаш в двете половинки. Чакаш да се стегне достатъчно, колкото да съединиш половинките в едно цяло без да се разтича. Завързваш с конец  (аз съм го правила и с пластмасовите ластичета).  Може да се постави в найлонов плик и го пъхаш в хладилника (не фризера), за да се стегне окончателно.
При сервиране режеш с много остър нож резени  - резен пъпеш с крем (не белиш кората на пъпеша). Може да гарнираш с разбита сметана или топка сладолед.
Перфектен и изискан летен десерт. Приготвя се бързо и лесно и е много вкусно.
Успех !  :che

# 5
  • Мнения: 244
Извинявай, забравих и още един вариант:
Чийзкейк с пъпеш - също става

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 4 563
Е, как чийзкейк с пъпеш - дай рецепта или линк.

И другата идея с крема ми хареса, но за съжаление вече е нарязан в една кутия и си чака самотен в хладилника... Пъпеша имам предвид.

# 7
  • Мнения: 6 243
Две рецепти от друг форум, може да те заинтригуват:
http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php?topic=142.msg4981#msg4981 - летен сладкиш
http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php?topic=610.msg5643#msg5643 - мус от пъпеш

# 8
  • Мнения: 244
Е, как чийзкейк с пъпеш - дай рецепта или линк.

И другата идея с крема ми хареса, но за съжаление вече е нарязан в една кутия и си чака самотен в хладилника... Пъпеша имам предвид.
Рецептата е на Звездев и е успешна! Това е от раздела чийзкейкове, които не се печат и е много лесна!

ЧИЙЗКЕЙК ОТ ПЪПЕШ
http://www.bonapeti.tv/recipe_view.php?t=date&id=2023
Продукти:
400 г пъпеш
200 г сирене "Крема"
100 г заквасена сметана
100 г бял шоколад
за блата:
200 г бисквити
50 г масло
50 г мед

Приготвяне:
1. Блатът се приготвя, като бисквитите се смилат в кухненски робот заедно с разтопеното масло и меда. Сместа се разпределя по дъното и стените на подходящи купички, като се притиска добре.
2. Пъпешът се нарязва, обелва се и се пюрира. След това се прехвърля в цедка и се оставя да престои около 10 минути, за да се отцеди част от сока.
3. Шоколадът се начупва и се разтопява в микровълнова фурна или на водна баня. Половин кофичка заквасена сметана, разтопеният шоколад и сиренето "Крема" се смесват и се разбиват с миксер. Добавя се изцеденият пъпеш и се разбърква добре.
4. Сместа се разпределя върху блата. Десертът се оставя да престои няколко часа в хладилник, за да се стегне.

------------------------
Желиран пъпеш - част пюриран и част на цели парченца, гарниран с бита сметана също не е за пренебрегване.
Мус от пъпеш - също.
Редуване във високи чаши на бял крем (може и сметанов / или изцедено кисело мляко); ред пюре-пъпеш; ред нещо червенко за цвят (с кокосови стърготини); ред карамелов сладолед.

Последна редакция: вт, 19 сеп 2006, 17:39 от CVETETO3101

Общи условия

Активация на акаунт