Колко джобни на второкласник?

  • 698
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 517
Здравейте мами!  Hug
Хайде да обменим инфо кой колко парички дава на отрочето. Павел е вече 2-ри клас т.е. сутрин няма безплатна закуска. Даваме му по 50 ст. да си купува нещо от лафката в училище. Ако и ще обядва там, още 1 лв. И миналата година това му беше дажбата.
 Peace

# 1
  • Мнения: 2 700
Още не сме се ориентирали в ситуацията, тъй като още не е започнала занималнята и респективно не ходи на стол.
Миналата година закусваше криво ляво в училището, обядваше на стол и имаше дневни 50 ст. за глезотия след обяд. В зависимост от това дали ще имат закуска или не ще го мисля - ако имат 50 ст., ако не 1 лев / парите за стол са отделно/.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Аз реших да й давам по 5 лв. седмично в понеделник. Или по 1 лв. на ден. Моята закусва вкъщи, аз задължително й правя и сандвич и й слагам и плод. Тя не е на занималня, обядва си вкъщи, та за обед не й трябват. Давам й ги за да има, ако нещо реши да си вземе, като съм забранила да се купуват близалки, дъвкалки, смукалки, бонбони и други подобни глупости. И съм й казала, че ако във вторник си похарчи парите, ще стои без пари до следващия понеделник. Ако видя, че харчи неразумно, следват сериозни финансови рестрикции. Засега не съм във възторг. Вчера имахме разговор по темата, ще видим как ще завърши седмицата.

И бабите, и баща й считат, че й се предоверявам и искам ппрекалено много от нея като очаквам тя добре и разумно да планира разходите си, да харчи с акъл и да управлява сумите, с които разполага. Но... времето ще покаже. Засега така съм решила. 

# 3
  • Мнения: 253
  Ние и даваме по 50 ст. От занималнята им осигуряват обяда. Слагам и бутилка минерална вода и плод. Мисля, че достатъчно   Grinning

# 4
  • Мнения: 1 517
dara, може би наистина и се предоверяваш, но пък така ще се научи да борави с пари. За съжаление днешните деца трябва от рано да ги учим "да си правят сметката".

# 5
  • София
  • Мнения: 676
Още от първи клас им давам по 50 ст. на ден, но им ги давам накуп в началото на седмицата. Отделно купони за стола, бутилка с вода и плод в чантата.

# 6
  • Мнения: 899
И бабите, и баща й считат, че й се предоверявам и искам ппрекалено много от нея като очаквам тя добре и разумно да планира разходите си, да харчи с акъл и да управлява сумите, с които разполага. Но... времето ще покаже. Засега така съм решила. 

dara, аз смятам, че подходът ти е много правилен и изобщо не се предоверяваш. Така възпитаваш в детето едно много важно качество.
В началните класове, когато аз бях дете, моите родители ни даваха - на мен и на брат ми - парите за целия месец още в началото. И ние бяхме много планиращи и спестовни  Laughing И през всички години след това винаги така са процедирали, никога не сме имали проблеми. Пък и като тинейджър детето не се чувства кофти да иска всеки ден и всеки път.

п.с. като по-големи имахме извънредни дажби за развлечения или за събота и неделя.

# 7
  • София
  • Мнения: 676
Dara, аз също мисля че това е по-правилния подход! Най-трайните уроци са тези които сме научили сами! Дъщеря ми в първи клас харчеше абсолютно без никакъв план. Но още във втори всичко се промени. При това аз почти не съм се намесвала. Тя дори успя да спести от джобните си, за да ни купи коледни подаръци на всички вкъщи Simple Smile
Аз също съм водила доста спорове по въпроса, така че не им се давай Simple Smile (това в рамките на шегата)

# 8
  • Мнения: 3 268
Мисля,че 50 ст. са прекалено малко,поне левче newsm78

# 9
  • София
  • Мнения: 11 657
Синът ми в момента е 3 клас.Даваме му по 1 лев на ден!Но има дни,в които не си купува нищо и тогава левчето остава и не даваме!Отделно сутрин преди да тръгне закусва.Така беше и във втори клас.Отделно се купуваха купоните за стол,а понякога се носеше и закуска.тази година стола ни е в ремонт,поне засега,не знам до кога  Shocked!!!
Наистина 0.50 лева ми се струват малко,но има родители,за които 1 левче е много и ако е подсигурен обяда и детето е закусило в къщи,тези 0.50 лева могат да му стигнат.

# 10
  • Мнения: 985
Аз също давам 50 ст. на ден на моята второкласничка. При условие, че им дават закуска в училище и че винаги пъхам в раницата плод или някаква щреволинка, а също и бутилка вода, мисля, че са достатъчно. Миналата година, в старанието си детето да не остане ощетено и да се чувства зле пред училищния павилион, давахме по левче на ден (още повече, че нямаха подсигурена закуска). Оказа се, че тя харчи паричките си за всичко друго, но не и за ядене.

# 11
  • Мнения: 2 700
Наистина 0.50 лева ми се струват малко,но има родители,за които 1 левче е много

Не мисля, че са малко. За мен не е проблем да давам и повече, но предпочитам от една страна да си прави сметката за какво ги харчи и от друга да яде нещо по-смислено от снакс или близалка. Не е гладна, не е жадна - парите са й за гевезлък. Сутрин закусва у дома, ако е гладна яде училищната закуска. На обяд в стола. След обяд има нещо резервно и се купува по някоя щуротия. Миналата година на мода бяха някакви ледени сокчета, които бяха толкова чиста химия, че петно от тях не се изпираше. После пък химикалки с печати и т.н. С 50 ст. си купува или само 1 глупост или нещо за ядене.

Общи условия

Активация на акаунт