на 8 месеца - дали се отбива?

  • 358
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 57
Здравейте мами!

Моля ви за съвет, защото ми се изчерпа куража да се справя сама.Ние след 10 дни ще станем на 9 месеца, до сега на кърма на поискване.От 2 дни отказва почти категорично гърдата, с много мъки посуква 3-4 минутки.От 5 навършен месец сме захранени с зеленчуково, а сега давам и по малко месно и каша.Но преди всяко хранене давам гърда -  обед и следобетд половин час след това давам твърда храна.Като количеството твърда храна не надвишава 100мл.Нощем се кърмим един-два пъти, като само това я успокоява.
А сега изведнъж това - отказва, реве и се дърпа.Вече и млякото ми съвсем намаля и  се отчайвам.Предлагам й през час-два, но тя пак така се държи.Вчера и спрях едното хранене с лъжичка, а днес е "наказана" само на кърма.Пробвах и да и давам полузаспала, но тя спи с гърдата в уста.Вода и сок не давам.
Въпроса ми е - дали детето се отбива, а аз го измъчвам с моето настояване?Но как се отбиваш, като друга алтернатива нямаш?Тя е предимно на кърма./но ако така продължава и тя ще намалее съвсем/.
Извинявайте, че стана много дълго, но много съм притеснена.Искам да кърмя още дълго, а дали детето ми е на това мнение?
Предварително благодаря!

# 1
  • Мнения: 6 243
Не, не се отбива - поне не в обичайния смисъл.
Просто на тази възраст доста деца минават през още една криза, която ние - заради възрастта им - вече сме склонни да възприемаме като отбиване. Начините за справяне със ситуацията са обичайните: много търпение, спокойствие от твоя страна, съобразяване с ритъма на детето - даваш гърдата като спи или е сънена, спираш останалите храни и чакаш да отмине. Не се стреми да я поддържаш "нахранена" с цената на предлагане на друга храна. Тя така или иначе не желае да суче, това съвсем ще я обезокуражи.

Бъди сигурна, че не я измъчваш - става дума за етап, който при някои деца е доста отчетлив, при други не се усеща въобще от родителите им. Аз лично така отбих първото си дете, така че знам какво е. Тогава не настоявах, защото го приех като сигнал за отбиване.

# 2
  • Мнения: 980
Провери дали нослето не е запушено и дали няма млечница - гъбички в устата (по усните или бузките от вътрешната страна). От личен опит мога да кажа само това. При нас когато никнеха горните резци малката също мрънкаше при кърмене.  Може да съществуват не само емоционален, а и чисто физически дискомфорт от сукането, обърни внимание.

Общи условия

Активация на акаунт