Повръщане?

  • 1 153
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 142
Тъй, като Миа е кърмаче, реших, че темата е за тук, а не за "здравния".

Уж, изчетох всичко по въпроса, но хич не ми е ясно... Embarassed
От няколко дни Миа повръща често и много обилно, но не само след хранене, но и доста време след това. Направо е като гейзер! Става много нервна и плачлива, но щом повърне се успокоява, все едно нищо не се е случило. Преди също се е случвало да повръща, но обикновено непосредствено след хранене или когато прекалим с игрите, но сега е някак по различно.

Притеснявам се. Как мислите вие, нужно ли е да потърся съвет на друг лекар, защото нащето педи, макар, че много я харесвам и и се доверявам,  сякаш не обърна внимание на факта?!  Thinking

# 1
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
За малкото детенце ли става дума?
Така както го описваш прилича на рефлукс...
На фонтан ли повръща?
Това е от незрялост на стомахчето и хранопровода. Израства се до 6-8 месец.
Можеш да помогнеш, като повдигнеш матрачето - от горната страна да е поне 30 см по-високо - да лежи като на пьрзалка (подпирай с одеалце).
Ако наддава добре, не е притеснително, само се въоръжи с търпение и лигавници или тензухени пелени. Изписват разни лекарства за това, но тези лекарства дразнят останлите вътрешни органи и засилват коликите - действат на принципа на засилване на перисталтиката.
Може да се захрани малко по-рано с оризова каша.
 
СИнът ми имаше тежък рефлукс, повръщаше почти след всяко ядене, на фонтан, наддаваше малко, но се оправи, от 7-ия си месец насам не е правил такива неща.

# 2
  • Мнения: 2 142
Много благодаря за отговора firebird ! Точно, като фонтан повръща. Много ми става мъчно..., а иначе вече се "въоръжавам".  Simple Smile

# 3
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Може да са само тези няколко случая и да е преяла...
Не е хубаво да лежи по гръб, за да не се задави с повърнато, това е всъщност най-притеснителното.
АКо забележиш признаци, че ще повърне, вдигни детето изправено, или леко наведено, за да може каквото повръща, да излезе. Разплакването преди повръщане е особено, ние у дома бяхме свикнали щом чуем, да тичаме и да го обръщаме настрани.
Като оставяш в леглото - да е настрани или по корем, или трябва да си наблизо.

# 4
  • Мнения: 1 383
Да не би да преяжда бебчето? Чак на три месеца да се прояви рефлукс newsm78

# 5
  • Мнения: 2 553
Моята дъщеря повръщаше така до 5-тия месец горе-долу.Правиха й всякакви изследвания и се оказа, че нищо й няма и най-вероятно преяжда. Консултирай се с лекар за твое успокоение, но иначе ние го израснахме  Peace

# 6
  • Мнения: 942
За малкото детенце ли става дума?
Така както го описваш прилича на рефлукс...
На фонтан ли повръща?
Това е от незрялост на стомахчето и хранопровода. Израства се до 6-8 месец.
Можеш да помогнеш, като повдигнеш матрачето - от горната страна да е поне 30 см по-високо - да лежи като на пьрзалка (подпирай с одеалце).
Ако наддава добре, не е притеснително, само се въоръжи с търпение и лигавници или тензухени пелени. Изписват разни лекарства за това, но тези лекарства дразнят останлите вътрешни органи и засилват коликите - действат на принципа на засилване на перисталтиката.
Може да се захрани малко по-рано с оризова каша.
 
СИнът ми имаше тежък рефлукс, повръщаше почти след всяко ядене, на фонтан, наддаваше малко, но се оправи, от 7-ия си месец насам не е правил такива неща.
И аз мисля че е рефлукс.
firebird ти е дала съвети,но все пак не е лошо да се консултираш с лекар

# 7
  • Мнения: 2 211
Синът ми започна да повръща но 3м. Оставих се педиатърът да ме убеди, че нищо му няма /задавил се, нагълтал въздух, преял и прочее обяснения/. Когато започнахме захранване с твърди храни повръщането намаля и аз се успокоих. Разбрахме, че това е алергия, когато беше на 9 месеца. Моля те, не казвам, че е алергична, но не допускай моята грешка, заведи я на гастроентеролог!

# 8
  • Мнения: 2 142
tety, ние вече разбрахме, че е алергична. В понеделник и вторник сме на гастроентеролог о алерголог, но не знаех, че може да повръща от алергията. Ох, вече не зная какво да ям и какво да не ям.... Cry Благодаря ви на всички за съветите, явно нещата не са никак добре...

# 9
  • Мнения: 532
Мишелче,

като каза, че повръща на фонтан ... точно за непоносимост си помислих.

Може и рефлукс .... но пък бебетата с рефлукс май са така от раждането, докато при сенсибилизирането на организма към дадена храна има известно закъснение.

Моята девойка направи АБКМ на 3 месеца с диария и после слуз в акито.

Ако си от София - преглед при доц.Маринова, доц.Ковачева, д-р Мустаков. Те, обаче са доста препълнени, но е хубаво бебе да се види от детски гастроентеролог и алерголог.

ПОнеже си писала, че не знаеш какво да ядеш вече, и понеже аз съм събрала доста нещастен опит и с помощта на доста статии, консултации с лекари и клуб Алергии успях да систематизирам храните, които се изключват. Основата е на база доц.Маринова.

@@@
Най-добрата превенция за алергиите е продължително кърмене и късно и много бавно хипоалергенно захранване на бебето.

Алергиите се проявяват чрез:

1. Храносмилателна система - разстройство, диарии, слуз в изхожданията, кръв в изхожданията, силни колики, подуване на стомаха, повръщане на фонтан, ненаддаване на тегло;
2. По кожен път - зачервявания, обриви, суха кожа, уртикарии, екземи;
3. Дихателната система - ринити, астми, анифилактичен шок.

Алергиите са реактивна реакция на организма и имунната система срещу безобидни вещества: храни, полени, домашен прах, замърсявания на въздуха, цветен прашец, вълна и т.н.

Ако има алергичен родител е много вероятно и бебето да прояви алергии, ако няма алергичен родител, а майката е с нарушено храносмилане/метаболизъм или консумира в големи количества алергенни храни също е възможно те да преминат в кърмата и да алергизират кърмачето.

Много бебета проявяват например непоносимост към белтъка на кравето мляко, тъй като храносмилателната им система е незряла и не може напълно да разгради дългата верига на протеина до аминокиселини, които така да преминат в организма, който от своя страна да синтезира собствени белтъци. Ако неразградена от храносмилателната система на бебето белтъчна молекула /ако има такава в кърмата на майката или от АМ, ако детето е на изкуствено хранене/ премине през тънкочревната лигавица - организмът веднага алармира - чужд белтък! и се задейства имунната система, която създава антитела - и така се стига до обриви, или диарии, или астми или някаква съвкупност.

Затова е хубаво да се кърми - детето е изградено от майчиния белтък и е хубаво да поема него до достигане на що-годе храносмилателна зрялост.

Мощни алергени, които майката е хубаво да избягва или да консумира по МАЛКО особено в първите месеци от кърменето, ЗАЩОТО МОЖЕ ДА ПРЕМИНАТ В КЪРМАТА, особено ако майката не е с много добър метаболизъм/, а ако детето E алергично или наследствено обременено, задължително да НЕ консумира са:

1. Мляко и млечни продукти - прясно /най-мощно/, кисело, сирене, кашкавал, сладки неща, съдържащи сухо мляко - мляко от всякакво животно, не само крава;
2. Яйчен белтък;
3. Риба и черупчести;
4. Цитруси - портокали, киви, лимон ...;
5. Ядки - особено фъстъци;
6. Хистамин съдържащи - банани, сурови домати, ягоди, зелени неща /коприва напр./;
7. Мед /заради полените/;
8. Бобови - боб, леща, соя, грах, зелен боб - семейство бобови са много богати на протеини, но тези протеини също са с дълга верига трудна за храносмилане като млечния белтък, затова и соевите мляка не се препоръчват при АБКМ /алергия към белтъка на кр.мляко/, защото до 10 дена бебето се алергизира и към бобови, а се препоръчват при лактозна непоносимост и други.

9. Шоколад, какао, кафе
10. Говеждо и телешко месо - пак кравешки протеин.
11. Мъхести – семки с/или власинки - ягоди, малини, горски плодове, коприва, праскови, бамя и т.н.

@@@

Мишел, тази диета задължително се спазва, тъй като при толкова малко бебе е трудно да се каже на какво точно реагира, се изключват всички потенциални алергени.

Смята се, че антителата при липса на дразнител изчезват за близо 6 месеца. За толкова се назначава и диета. След това ти зпочваш бавно и в определен ред да ядеш забранените неща и да следиш - т.е. захранваш чрез кърмата.

Има бебета, при които майката си яде всичко и от кърмата няма проблем, но даде ли се нещо директно на бебето, стават големи поразии.

Има бебета, които реагират и на кърмата, дори ако майката само е облизала лъжицата кис.мляко. За съжаление.

Горната диета се спазва и при захранването на бебето. Алергените се оставят за след годинка и там също има ред на въвеждане.

Какво да ядеш ...Най-хипоалергенни меса са - заешко, пуешко, нетлъсто свинско, пилешко - в този ред. Яхнийки, печено с с картофи, лук, моркови, чушки, ориз. И пресни плодове и зеленчуци, които не са в забранения списък.

И пак всичко е относително. Щях да ти пиша, че ябълката и морковът са едни от най-хипоалергенните, да ама има бебета, които реагират на тях.

Написах ти доста неща. Винаги можеш да се обърнеш към мен на ЛК при питанки и чуденки.

Спокойно! И най-тъмния и страшния тунел има край и светлина накрая! Казвам го от личен опит.

пс: Бебето наддава ли добре?

# 10
  • Мнения: 2 142
sneji_73 , благодаря ти! Чудесна си!   bouquet
Отговарям ти тук, а не на лични, защото съм сигурна че, може би има и други майки, които си задават същите въпроси и вероятно, ще сме полезни и на други.

При Миа алергията се прояви точно със силни колики, подуване на стомаха, повръщане на фонтан и най-накрая обрив и суха кожа, на същата възраст- 3м, иначе засега наддава добре според педиатър-ката.
Трябваше да имам предвид още през бременността, че таткото е алергичен и то с много силно изразена алергия и алергична астма, но досега винаги съм била убеждавана, че при него алергията е придобита от антибиотици в детска възраст. Е, миналата седмица разбрах от леля му, че той е имал същата алергия като Миа, като бебе. Няма да го коментирам повече този въпрос, макар, че ми идва  #2gunfire
 Аз горе долу спазвам такава диета, и бебка се беше поуспокоила, но понеже, чета оттук-оттам и списъка ми за непозволените храни не е съвсем пълен, вчера съвсем не се сетих за банана и изядох един- в резултат Миа се скъса да плаче и повръща след всяко хранене, а и ядки хапвах, тези дни макар и не фъстъчени  Sad Сега си разпечатвам твоя списък със забранени и позволени храни, та да спазвам стриктно. Имаме направления за алерголог и гастроентеролог и в началото на другата седмица ще ги използваме. При д-р Мустаков съм водила Еми, но другите -доц.Маринова и доц.Ковачева не ги зная. Те също ли са алерголози? Къде преглеждат?

Имам още въпроси, но постепенно...
Аз също чета тези дни  в клуб "алергии" в дир-а. Сигурна съм че ще се просветя постепенно и ще се справим, въпроса е да сведа до минимум грешките, за да облекча детенце  Heart Eyes Много ми е мъчно...

# 11
  • Мнения: 532
Мишелче, спокойно!

Действаш бързо и в правилната посока. Има много неща, които можеш да ядеш. И аз навремето си мислех, че то нищо не остава за ядене, но се оказа, че има доста други неща и не по-малко вкусни, а и мноооооого полезни  Hug

Алергията се израства и най-правилната терапия е диетата. Аз не вярвах, но уви действа.

Има майки в клуба, които доста успешно се справят с класическа хомеопатия. Можеш да помислиш и в тази посока. Аз лично нямам опит, но мисля да започна да се запознавам с материята.

Координати на Ковачева и Маринова има в закованата тема на клуба, но те са доста натоварени и напоследък нямаше добри отзиви, за съжаление.

Бързо да се оправя малката сладкишка и много да ви радва! Да те успокоя, че всичките ни бебоци и дечковци в клубчето са едни бузанковци ....  Mr. Green

И дръж кърмата!  Heart Eyes

# 12
  • Мнения: 2 211
Мога да ти пиша с какво се хранех аз докато кърмех. Месо- основно свинско /от Била, имат и 100% свинска кайма/, чат-пат пуешко. Зеленчуци: краставица, тиквички, тиква, картофи, броколи, зелена салата, чушки. Още: хляб, ориз, маслини. Чай от шипки. Сок- вишни, касис, сливи. Козе сирене.

# 13
  • Мнения: 2 142
sneji_73, tety много ви благодаря момичета!  Hug
Сигурна съм, че ще се справим, но като всяко начало е трудно и ти се струва още по-трудно...
Откакто обаче съм на строга диета, Миа се поуспокои, определено плаче доста по-малко и не повръща. Това ми дава сили, че вървя в правилна посока.  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт