Колко са самостоятелни/несамостоятелни вашите по1ти 3 годишни деца?

  • 616
  • 6
  •   1
Отговори
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Какви неща могат и искат да правят децата ви сами в тази възраст?

Мисля 1е ще е интересно да разкажем с какво се справят и с какво немогат или нямат желание да правят.

Ще запо1на аз:
Филип неизявява желание да се обли1а сам; има два сценария или ляга на земята и 1ака да го облека или бяга и се крие и трябва да го гониш.

Може да ходи да пишка, като обикновено вика някои да е с него и да му помогне със свалянето на гащи, бърсане и т.н. Но отскоро по1на нова градина и там ги подканват да ходят сами.Смешна слу1ка отпреди малко: баща му в тоалетната, аз в кухнята и той идва и ми казва: "Мамо аз пишках"...аз питам къде и съм приготвила да 1истя, а то милото се изпишкало в кутията от домино, събул си сам панталоните, гащите и се изпишкал, 1исто без да разлее в кутииката като сложил след това капака отгоре... Joy Joy Joy Joy

Друго което не иска да прави сам е да папа, ако аз съм наблизо аз да му давам да папка  Crazy, а в яслата и ако аз не съм наблизо яде сам, дори такива неща като ориз, спагети.

Хайде сега разказваите вие какви дейности могат/немогат  да правят са вашите сладур1ета Grinning

Последна редакция: нд, 24 сеп 2006, 20:23 от GI

# 1
  • Мнения: 1 520
Моето диване е на нивото - "всичко може, ама трябва мама да го довърши".
Изявява желание да се облича и съблича сам. Събличането на горни тениски и други с ципове, както и сваляне и вдигане на панталони ги умее идеално. Практикува ги когато трябва и когато не трябва.  Laughing
Изявява желание да се храни сам, но все пак трябва да го дохраня за да съм сигурна че е изял достатъчно. Но иначе се справя и с лъжицата, и с вилицата, под мое наблюдение давам и с ножче да реже. Мисля че сега като тръгне на градина ще доусъвършенства желанията и моженето в тази посока.
Драмата при нас е ходенето до тоалетна, там има още какво да се желае. За казване, си казва, но май никога в точния момент.  Rolling Eyes
Може да мие зъбите си сам и изявява огромно желание да го прави, може и сам да се търка при къпането, но е далеч от съвършенството.  Laughing
Подреден е, изпълнява и заръчения. За боклуците винаги търси кофата и изхвърля.
За уменията в игрите, най-вече на почит са колите. Но го насърчавам и да рисува, да редим пъзели, да строим кули, четем и разказваме по картинка, давам му да лепи и апликира, давам му да реже с ножицата, нижем разни фигурки на връвчица, и т.н.
За друго сега не се сещам, но и другите мами ще подсетят. Simple Smile

# 2
  • Мнения: 7 821
Влез в темата "родени 2003" и ще видиш  Wink, кой какво може.

# 3
  • Мнения: 4 965
Влез в темата "родени 2003" и ще видиш  Wink, кой какво може.

Ами, моите шушулки са 2004 г., но аз съм с 2 ръце (и с 2 крака) за възможно по-ранното приучаване на децата да са самостоятелни. Моите са на една възраст и ми е трудно да им обръщам постоянно внимание (пък и нали съм кариеристка, както ме беше нарекла скоро една съфорумка), та вече правят много неща сами.
Още около 1 г. и 6 месеца започнах по-сериозното "гласуване на доверие".
В момента: хранят се сами; мият се сами (прибутват си столчето до мивката и после трябва само да им подам кърпата); къпят се сами (т.е. сядат във ваната и усърдно търкат зъбите с четката, а после се мажат със сапун - аз само ги изплаквам и им помагам с хавлиите); сами си ползват гърнето (допреди 1 седмица искаха да им събувам и обувам гащите, но вече го правят сами - аз само ги избърсвам и изхвърляме заедно гърнетата); сами обличат по-лесните неща (панталони с ластик, блузки без копчета, връхни дрешки - аз помагам с разни ципове, копчета и връзки); обуват си чорапките и домашните чехли (искат и обувките, но не им се получава и всеки път бъркат дясната и лявата); събират си играчките; отдавна не им вися на главата, когато си играят и не ме искат наоколо (когато искат да играем заедно, винаги се включвам с радост); общо взето доста от ежедневните неща.
И от няколко дни броят до 5 bowuu.
Баща ми все ме дразни, че вече съм ги "пуснала на автопилот", но за мен дете над 2 г. е вече достатъчно разумно същество, за да бъде третирано като пеленаче и да бъде отглеждано "под похлупак".

# 4
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Благодаря ще видя   bouquet
 
Влез в темата "родени 2003" и ще видиш  Wink, кой какво може.

# 5
  • на село
  • Мнения: 3 901
Радослава няма 3 - всъщност е почти на 2г. и 5мес., та какво прави сама:
- храни се
- събува си обувките и понякога ги обува правилно / случва се и да са обърнати ляв/десен  Wink/
- сваля си гащите когато и се пишка или ака / има и пропуска най -вече с акането в гащите/
- опитна се и да си ги вдига след като се е изпишкала, но обикновено аз я дооправям
- мие си зъбите, макар че нейното е силно казано миене, но поне се старае  Wink Grinning

Ами това е, за което се сещам в момента.

# 6
  • Мнения: 1 877
Боян е почти на 3 и вече сам се храни,сваля си гащите и ги вдига,в градината се научи да си бърше (криво-ляво) дупето,онзи ден сам си обул чорапите и панталона,обува си и пантофите,но винаги  наопаки,мие си зъбите и ръцете(лицето обаче не ще),за къпането е още рано предполагам,но и няма как да се научи скоро,защото сме на бойлер и няма време за учения.
Друго не се сещам

Общи условия

Активация на акаунт