Ловджийски сос

  • 11 700
  • 8
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 149
Седя си и разглеждам на Иван Звездев книгата и ми дойде музата за ловджийска манджа. Обаче тази рецепта дето е в книгата, нещо не е като това дето по ресторантите съм го яла...има кисели краставички и не знам си още какво. На вас намира ли ви се рецепта за ловджийски сос че за тая манджа човек убивам....

# 1
  • Мнения: 1 352
Ама ловджийски сос или ловджийска манджа?

# 2
  • София
  • Мнения: 3 149
Сосчето...нали то е в основата на всяка манджа /имам предвид от вида месо с ловджийски сос/, другото вече са вариации. Не че съм сигурна в правотата си, но да се направя и аз на печена готвачка

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 515
МОга да ти извадя рецептата за ловджийския сос от справочника за ЗОХ. Обаче утре, че е доста дълго, т.е има в него 2 основни соса + разни други неща.
Намерих и една рецепта за пържола с ловджийски сос - тя е по-късичка.

# 4
  • София
  • Мнения: 3 149
МОЛЯ! Че малко съм като бременните, ама това е откак се помня - присетя ли се за някоя вкуснотия и не мирясвам докато не хапна.

# 5
  • Мнения: 1 352
Ами когато го правиш с месо първо сваряваш месото. Отделяш бульона. В малко олио запържваш месото, изваждаш го и го посоляваш. В същата мазнина запържваш гъби, моркови и лук, нарязани по-наедро. След това наливаш 1 чаша бульон и 1 чаша бяло вино, добавяш 1 суп. лъж. дом. пюре и подправки по желание (аз слагам чер. пипер на зърна, бахар - 3-4 зърна и 2-3 скилидки чесън). Прибавяш месото и оставаш да къкри. Малко преди ястието да е готово прибавяш нарязан на хапки кренвирш. По желание може да добавиш и нарязани кисели краставички.

# 6
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 515
Пържола по ловджийски

пържоли
черен пипер
лук
олио
дом. пюре
брашно за паниране и сос
червено вино
арпаджик
кренвирши (дебърцини)
шунка
гъби
магданоз, дафинов лист

Оформените пържоли се поръсват със сол и смлян черен пипер, панират се с брашно и се изпържват леко от двете страни. В същата мазнина след изваждането на пържолите се прибавят нарязаните на дребно лук, гъби - на ивички, доматеното пюре и брашно. Запръжката се разрежда с виното  и горещ бульон или вода. Полученият сос се посолява на вкус, подправя се с няколко зърна натрошен черен пипер и даф. лист и се вари 10-15 мин. Към готовия сос се прибавят нарязаните на ивички кренвирши и шунка, обелените и задушени до омекване лукчета и нрязания на ситно магданоз. Сосът отново с е кипва, след което до поднасянето се съхранява на водна баня.

# 7
  • София
  • Мнения: 3 149
Мнооого голямо благодаря! Утре ще се готви!  bouquet

# 8
  • Мнения: 337
ПИЛЕ ПО ЛОВДЖИЙСКИ

Продукти: 1 пиле около 800 г, растително масло 100 мл (1/2 чаена чаша), гъби печурки 3-4 бр., лук 100 г (2 глави), бяло вино 200 мл (1 чаена чаша), доматено пюре 20 г (1 супена лъжица), наденица 150 г, червен пипер 5 г (1 чаена лъжичка), черен пипер, сол.
Пилето се нарязва на парчета и се задушава в мазнината до зачервяване, след което се изважда. В същата мазнина се задушават ситно нарязаният лук, а след това - гъбите, нарязани на ивички. Прибавят се червеният пипер, 1 чаена чаша топла вода, виното, доматеното пюре, размито в студена вода, и черният пипер. Сосът се посолява на вкус и се вари около 20 минути, след което се прибавя пилето. Когато омекне месото, се прибавя наденицата, нарязана на малки колелца. След няколко минути ястието се сваля от огъня.
Освен наденицата,може да се добави  и пастърма на лентички или шпеков салам - на ивички,шунка - пилешка, пуешка, свинска - варена или пушена.

Рецептата я намерих в нета,не съм я пробвала,но днес смятам да опитам.

Общи условия

Активация на акаунт