Молба за инфо и помощ от американските майки

  • 828
  • 13
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте момичета,
чудех се дали да пиша в отчетната на Бъдещи и настоящи мами в USA-2 , но реших, че така вероятността да получа повече отговори е по-голяма.
Та на въпроса - на път е да се осъществи една моя мечта от детските години, а именно да посетя САЩ. Ще мина през градовете Ню Йорк, Филаделфия, Вашингтон и Чикаго. Във всеки град ще се задържа по 1-2 дни, в Ню Йорк - 4.
Искам да ви попитам какво задължително трябва да се види в тези градове, защото времето ми е малко и вероятно няма да мога да видя всичко, което си заслужава?
Също така какви пари ще са ми необходими за изхранване за тези 10-тина дни, защото ще имам подсигурена само закуска.
И естествено можете ли да ме ориентирате от къде мога да си понапазарувам на прилични цени - подаръци за децата, дрешки, сувенири ...
И всичко което се сетите и което ще ми бъде от полза при това пътуване.
Ще ви бъда много благодарна, защото честно казано въобще не знам какво да очаквам.   bouquet

# 1
  • Мнения: 3 367
 Gercho ,
отвори нет и разгледай,можеш и карти да изпринтираш
1икаго-центъра е хубав за ходене,има страшен арт музеи ако си падаш,ина1е само ходене и зяпане за 1 ден(аз ли1но така оби1ам да се запознавам с град)
вашингтон-там и не искаш да излизаш извън центъра:)има много музеи,парковете около белия дом са много приятни;има еднин турист.автобус к те разхожда за около 20 кинта половин ден,бая нещо видяхме с него
НЙорк-е там е сложно ве1е;метрополитън и центъра за фотография са ми любими,ма зависи какво искаш да гледаш
фили-не съм била
**
пари- можеш да се изхраниш и с 10долара на ден;фаст фудовете са по 5 долара за сандви1,пиене и картофи;сандви1 в магазин е 3-4 долара;
***
подаръци-по центъра е скъпо обикновено,не мога да дам акъл ,не живея на тез места

весело пътуване,
питай ако имаш още ?си
Анна

# 2
  • Мнения: 3 491
Gercho,

От години живея в околността Ню Йорк - Филаделфия, така че не гледам на този регион като туристка, но все пак:
Ню Йорк е голям град и може много да се види, така че е добре да районираш града и да отделяш на всеки район по ден, аз лично не съм привърженичка на туристическото препускане да видиш колкото се може повече.
Бих ти предложила като за начало да слезеш в даунтаун и да се качиш на фери до Статуята на Свободата. Аз съм ходила веднъж, наистина е внушителна отблизо, а и е свързана с толкова емигрантски тръпки. За музея на емиграцията нищо не мога да кажа - не съм била.
И понеже ферито се взема от даунтаун, можеш да поостанеш в този район и да отидеш до мястото на срутения Световен търговски център - има нещо като паметна стена с изписаните имена на загиналите и изчезналите по време на атентата, да отдадеш минута поклон. Понеже си спомням мястото от времето преди атентата, на мене лично ми въздейства.
В същия район има прекрасна алея за разходка покрай океана и хубава зимна градина.
Има в района и магазин, от който ти препоръчвам да накупиш тематични сувенири, дрънкулки шоколади, дрешки, ако те интересува. Ще питам мъжа ми как се казва. Голям е, изглежда неугледен и смотан, но е евтин.
Ако ти остане време, или може би следващия ден, можеш да отидеш към ъп-таун. Красиво място е например площадът с шадраваните пред двете опери (Метрополитан и Ню Йорк Сити.) Можеш да се разходиш из Сентрал Парк и да видиш някой от околните музеи (там са природонаучния с динозаврите, Метрополитан, Гугенхайм). Аз лично бих предпочела Метрополитан - и заради съдържанието, и заради обстановката - не е стерилна музейна обстановка, има светлина, градини летни и зимни, и хора, които не обикалят туристически, а просто се наслаждават на спокойствието и обстановката с книга в ръка.
За Филаделфия - не знам, била съм само в зоопарка и в музея на Бенджамин Франклин (но не харесах този музей).
По средата на пътя между Ню Йорк и Филаделфия е обаче нашето градче Принстън, и няма да загубиш, ако минеш оттук, за да видиш и друга Америка. Транспортна връзка има от Ню Йорк - и с влак, и  с автобус. При нас има ниска, европейски тип архитектура, красив облик на бюргерско провинциално градче, хубава улица за разходка със заведения, бутици и други глезотийки, и в същото време космополитен дух заради университета и прогресивната мисъл. Университетът също е красив, прилича на замък, можеш да се снимаш и после да показваш "тук бяха Герчо и Аинщайн". Градската библиотека е в центъра на градчето и е палат на спокоъствието, светлината, и удоволствието от книгата. Можеш с кеф да се поизлегнеш на някое канапенце, или да пишеш е-майл с поздрав най-сърдечен.
Това засега от мене. Пиши, ако има още нещо.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 352
Благодаря много на Ани и Блажка за отговорите.   bouquet
Блажка, тръпна в очакване да видя всичко което си описала. Статуята на Свободата и руините на Световния търговски център ще видя задължително. Също така е предвидена и разходка с корабче из залива Манхатън. За другите неща - не знам. Предполагам, че Емпайърстейтс билдинг също е нещо, което трябва да се види.  newsm78
А в ресторантите какви са цените? Скъпо ли е много?
И какво е отношението към туристите, предполагам, че има много но все пак?Любезни ли са, обръщат ли достатъчно внимание в магазините? Аз има резерви относно моя английски и се притеснявам да не се окажа в небрано лозе.
Ами това е, благодаря още веднъж за отговорите. Hug

# 4
  • Мнения: 211
Писах, писах и изчезна, затова накратко Wink:

Чикаго има много красив downtown, който трябва да се види вечер, когато светнат светлините. Ето някои от интересните места там:

Navy Pier: http://www.navypier.com/
Интересно е триизмерното кино, ако сте с дете посетете The Children's Museum.

Hankock Building, на 96 етаж има кафе, гледката е невероятна.

Аквариумът и The Field Museum много близо един до друг, но входът е доста скъп.
http://www.fieldmuseum.org/

Може да посетите Rainforest Cafe.
http://www.rainforestcafe.com/

Из downtown има специални туристически автобусчета, които са безплатни.

За магазините - в центъра е доста скъпо. Всички са много любезни, не трябва да се притесняваш от това, че езикът ти не е добър. Ако друго те интересува ще ти отговоря.

# 5
  • Мнения: 3 491
О да, разбира се, Empire State Building, незаслужено я пропуснах, защото мислех районирано, а тя е в друг район, около гарата, по средата на тези, които изброих. Вечер и нощем е доста атрактивно по Times Square,  с многото светлини и реклами, но блъсканицата е голяма и е тясно. Аз лично отбягвам това място, но ако бях туристка, бих излязла там вечер.
За цените в ресторантите - не знам какво търсиш. Аз съм била много рядко на ресторант в Ню Йорк, и то не скоро, но горе-долу представите ми са: $7-8 за предястие, около $15-$17 за основно ястие, това за ресторант, където ти сервират. Има добро разнообразие на менюта и кухни в града. Ако е нещо за бързо хранене, най-евтини са може би пиците - около $3 парчето, предполагам. Салатите и разни наяждащи сандвичи са около $5-7. Макдоналдс ако ядеш, по-добре според мене в България, тук е изпаднало заведение.
Не се притеснявай за английския, свикнали са на чужденци, като цяло са любезни, повтаряй, докато те разберат (няма да се обидят и да го приемат лично) и не изключвай вероятността проблемът да е и в техния собствен английски.

Последна редакция: чт, 28 сеп 2006, 18:38 от блажка

# 6
  • Мнения: 2 257
Тъкмо се завърнах от едно шеметно "турне", което включи Вашингтон - бях точно туристка за два дни, та да ти кажа набързо: не знам ще караш ли кола, но се приготви за много екшън Laughing Казват, че ако успееш да шофираш във Вашингтон, можеш да шофираш навсякъде другаде и май наистина е така....Страхотни задръствания, не знам дали и в Ню Йорк са такива даже - в центъра му е цялата администрация и всички работещи са на път от зори до мрак. Сутрин по-тъмно още вече беше лудница. Минава много време по улиците на града именно заради движението. Ако обикаляш пеша като че ли ще спестиш много повече време. Както и да е - ако ходиш - гледай да стоиш в централната част, където е локализирано всичко - Капитолия, Белия дом, Монумента, Пентагона, разните му сгради на банки, общества, музеи. Нашият хотел беше точно до тези места и имах възможност да се наслаждавам на гледката от прозореца вечер и сутрин -  страхотна беше - виждаше се всичко това. За музеите мисля изобщо и да не помисляш, защото ще ти трябва поне седмица да пообиколиш нищожна част от тях. Има чудни паркове. Незнайно защо Вашингтон много ми напомни на София - няма високи билдинги, напротив - стари сгради, европейски тип архитектура, жилищни блокове, разбира се с поддържани фасади - красиво и приветливо - много ми хареса!
Сувенири дал Господ - под път и над път - навсякъде можеш да грабнеш нещо - обикновено около забележителностите винаги има малки гифт шопове, където да си купиш нещо. То дори и в хотела, в който ще отседнете, със сигурност ще можеш да си купиш. Цените, поне на нас, ни се видяха по-ниски от флоридските.... newsm78 Мисля, че с до 10-15 долара на ден, ако не се храниш в ресторанти (средно до към 20 за ястие да речем), а на крак заради посещенията, ще изкараш добре.
Отношението към туристите е чудесно - не се притеснявай за продавачки в магазини, за езика и т.н. - няма да останеш неразбрана, необслужена и неусмихната. Grinning
Чака те страхотно преживяване - наслади му се с пълна сила и не забравяй да нащракаш много снимки!!! Успех!

# 7
  • Мнения: 1 393
Вече си получила доста изчерпателни отговори, ето и от мен малко инфо:
За Ню Йорк. Аз първия път, когато отидох, успях да го изтръшкам буквално за два дни- вярно, че не се спрях и бях като отвързан кон, но важното е, че за два дни успях да разгледам максимално много.
Вероятни интересни места са:
Empire State Building, Times Square, Metropolitan Museum of Art, Brooklyn Bridge, St. Patrick's Cathedral, Central Park, Chinatown,  SoHo, останките и мемориала на World Trade Center... За Статуята на Свободата не знам- аз честно казано никога не съм била кой знае какъв фен и така и не отидох да я видя, но може и да си струва. Със сигурност е от главните туристически атракции.
За храна- на всяка цена опитай прословутия хот дог.  Laughing На всеки ъгъл са и са $1. Иначе ресторанти бол, а и многобройни закусвални и бакалии (с неща от типа салатите Кенар) на всеки ъгъл- цените са прилични, да не кажа ниски.
За пазаруване- търси магазините на GAP, Old Navy (има ги на всеки 2ри ъгъл), евентуално също, ако имат Marshalls или TJMaxx- там  е по- евтино, но не знам дали ги имат в самия даунтаун.
Сувенири- има на всяка крачка- ще видиш. Особено пък в Chinatown.
За Вашингтон. Вече са ти обяснили повечето неща, само искам да добавя, че всичко, което искаш да видиш е концентрирано в един голям правоъгълник в центъра и  е хубаво там да си стоиш, няма какво да излизаш извън. Музеите Смитсониън са страхотни  и също така безплатни. Градът е великолепен! За храна- сещам се едни много приятни закусвални- кафетерии от веригата Cosi- има ги на доста места из града.
За Чикаго не знам- не съм била.
За Филаделфия- също не съм била, в плана ми е за тази есен обаче.  Wink
Знам, че е много красив град. И там стой главно в централната част, че доколкото знам имат доста неприятни гета тук и там.
Има прекрасен музей на Роден.Също може да видиш Philadelphia Museum of Art. Друго май не се сещам за Фили в момента. Но знам, че има поне една мама, която живее там, дано тя се включи.
И на 4те места си вземи на място пътеводители и карти- на повечето места ги има навсякъде и са безплатни- може и по тях да се водиш за главните атракции, обикновено са направени доста добре.

Успех и приятно пътуване ти пожелавам!





# 8
  • София
  • Мнения: 1 352
Ужасно много ви благодаря за отговорите. Информацията, която ми дадохте наистина ще ми бъде от полза.   bouquet

Блажка много ме развесели с това!  Joy
Не се притеснявай за английския, свикнали са на чужденци, като цяло са любезни, повтаряй, докато те разберат (няма да се обидят и да го приемат лично) и не изключвай вероятността проблемът да е и в техния собствен английски.

Cocktail - разгледах сайтовете, които си ми посочила. Много е интересно. Всъщност доколкото имам информация в Чикаго няма да се задържим повече от 1-2, защото от там ще се пътува до Ниагарския водопад.
G&J - моя позната ходи във Вашингтон и беше ужасно разочарована  newsm78 - каза че все едно не е била в Америка. Сега разбрах защо - явно очакванията и са били други. Ще ми бъде любопитно сама да видя всичко това.

MrsG - изключително полезна информация, особено относно магазините и изхранването  Mr. Green
Сигурно ще стана досадна, но още веднъж БЛАГОДАРЯ ВИ   bouquet, бяхте много мили.

# 9
  • Мнения: 380
Да добавя и аз за Чикаго, Sears Tower. Гледката отгоре е страхотна.
За Ню Йорк са изброили най-интересните неща за виждане.
Вашингтон е много интересен и има много неща да се видят. И на мен много ми напомни на Европа. Там няма да ти стигне времето само за музеите да разгледаш. Повечето са безплатни. Незнам дали още има турове на белия дом. Пентагона, арлингтънското гробище,зоопарка си заслужават да се видят.
Във Фили не съм била все още.
Приятно изкарване!!!  Hug

# 10
  • Мнения: 940
Empire State Building ако успееш да отидеш-задължително вечер !!! Ще ти спре дъха !  Crazy
И статуята да я видиш си е  MUST ....превод задължително Wink .
Приятно изкарване ти желая !

# 11
  • София
  • Мнения: 1 352
Благодаря и на WinnieThePooh и victoria.   bouquet
Като се върна ще разказвам.

# 12
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
Аз не съм от американките, но да си споделя  Embarassed
Британците са луди да ходят на shopping в Ню Йорк за уикенда или по време на разпродажбите.  Даже самолетните билети до там поевтиняха  Laughing

# 13
  • София
  • Мнения: 1 352
Мда, на британците сигурно им е по-евтино, но на българите - едва ли.

Общи условия

Активация на акаунт