Запек при кърмено бебе..?!

  • 6 158
  • 33
  •   1
Отговори
  • Мнения: 49
Имате ли идея как може да се помогне на бебенце, което от три дни не се е изхождало, а е само на кърма???!! Педи препоръчва адаптирано мляко #Crazy и ако не помогне - изследване за алергии..  На мен ми звучи по-логично да е нещо от храната на мама..
Благодаря ви предварително! newsm78

# 1
  • Мнения: 679
С адаптирано мляко е по-вероятно проблемът само да се задълбочи. Това въобще не е решение. Изследване за алергии на този етап е рано да се прави, а и защо изобщо е необходимо, ако бебето няма други неразположения.
Възможно е бебето да усвоява добре кърмата и да ака по-рядко. Но ако се мъчи и коремчето му е твърдо, майката може да започне да приема повече разхлабващи храни - грозде, круши, овесени ядки. На моята дъщеря съм давала и разхлабващ чай на Блевит, който й действаше много добре.

# 2
  • София
  • Мнения: 3 648
Ако пълни памперките добре, значи кърмата му стига и нетрябва да се дохрава! И на нас ни се еслучвало да не ходи по 2-3 дни, но след като чух, че бебетата понякога така добри усвояват кърмата, че не се налага да акат често, спрях да се тревожа по въпроса! Като се изходи виж какво му е акото - ако е нормално, значи няма запек! А случва ли ви се да маркира само, като пръцкане?

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Никакво адапте... Бебчето ти няма запек... Просто си усвоява кърмата... А ти чувала ли си за 10 дни неакало бебче, което е само на кърма... След като то самото е спокойно, виталния му статус е достатъчно висок и общото му състояние е добро - няма необходимост да правиш нищо допълнително...
От адаптираното мляко наистина може яко да се запече... Да се "гипсира", както се казва...

Мамите по-горе са ти казали - хапвай ти самата повече разхлабващи храни... За да се изака и ти самата да се успокоиш... Не че на бебо му има нещо...

# 4
  • Мнения: 619
Авигея също изведнъж спря да ака често-вече се случва през ден-два,а понякога и повече.Първия път пропусна 3 дена и се изака на 4 съвсем нормално.

# 5
  • Мнения: 1 194
Авигея също изведнъж спря да ака често-вече се случва през ден-два,а понякога и повече.Първия път пропусна 3 дена и се изака на 4 съвсем нормално.

Абсолютно същото стана и при нас. Изчакай още без да предприемаш инвазивни мерки спрямо бебо.

# 6
  • Мнения: 185
И ние имаме такива случаи, но вече не се притеснявам. Изчетох тук, във форума много неща за акането и съм спокойна. При нас действат упражнения със свиване на краченцата към коремчето и масажче по часовниковата стрелка (приготви се, понякога действа светкавично - изненадвала ме е  Mr. Green). Също, разбира се, диетата на мама - бозичката при нас действа, сини сливи и т.н. - ти ги знаеш. Доста пъти е разисквана тази тема във форума, можеш да намериш още неща (напиши "запек" в търсачката), напр. тук :
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=62175.0
Хайде, успех!

# 7
Да се включа и аз в тази тема защото имахме същия проблем преди време. Моят мъник се запече във 2-рия месец. Стана след захранване със сокче от ябълка. Така продължи до 4-5 месец. Какво правех когато не акаше? Говорих с куп познати лекари. Всички ми казаха- да пробвам с термометър. Дълго време го ползвахме с риск да привикне с него да ака. Проблема при нас беше, че като не е акал един два дни не искаше да хапва. Нормално стомахчето му е пълно и се вижда колко е пълно след термометъра. Намерих една докторка гастроентеоролог тя ме посъветва в 3-ти месец да захраня детето с плодово пюре по ранно и то с тиква. Но чисто пюре от тиква няма. Като не намерих тиква ми каза праскова и ето той почна да ака, но от време на време се налагаше да ползваме термометър. Така продължи нашата одисея докато не започнахме да хапваме от детска кухня. Вече ака. От къде идва проблема обаче. При кърмените бебета често се случва да се запекат и не слушай ако някой ти каже че това било защото кърмата се усвоявала на 100 %. Че тя ако се усвояваше на 100 % бебетата никога нямаше да акат, нали? Вярно, че е най лесно усвоимата храна за бебето, все пак говорим за майчиното мляко. Това се дължи на липса на баластни вещества в кърмата ти. Трябва ти повече целулоза. Хапвай повече зеленчуци, плодове и алкални храни. Например: Краставици, домати, зелен боб, ако бебо не е чак толкова малък може и зеле от време на време, овесени ядки, сини сливи. Аз му давах вода от една добре измита синя слива накисната 24 часа. Също след консултация с джи пито му давах вода от овесени ядки независимо, че е глутен съдържаща храна. Говори с лекар нека той те посъветва кое добро за твоето бебче. Освен това бебо реве ли рано и иска ли да хапва по често кърма. Може също да се дължи на синдром на гладните черва. Ако след като се изходи обилно обаче след 2 дни и памперса е пълен, но много пълен не се касае за този синдром. Също може да се касае за недобре узряла перисталтика на червата на бебо, но като почне разнообразието от храни ще се оправи. Аз не съм лекар опитвам се да ти помогна защото ми мина през главата.

Последна редакция: сб, 30 сеп 2006, 19:47 от Lauretta

# 8
Ние имаме същия проблем. Педито ме посъветва в дните в които не е акало- сапунчел Изрично забрани термометър и всякакви мушката. има дни след сапунчето си ака след всяко кърмене и идва момент пак се запича. Също така ми каза да не се притеснявам от честото използване на сапуна.

# 9
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
При кърмените бебета често се случва да се запекат и не слушай ако някой ти каже че това било защото кърмата се усвоявала на 100 %. Че тя ако се усвояваше на 100 % бебетата никога нямаше да акат, нали?

Често се случва да се запекат кърмените бебета ОТ КАКВО...??? Естествено, от ранното захранване и всичко ненужно, което се дава на бебето по-рано от момента, в който стомашно-чревния му тракт е готов за поемането на всякакви гнусотии, които и ние ядем...
Честно ти казвам, не ни слушай като казваме, че кърмата се усвоява на 100 %... Ама изобщо не ни слушай... Ние говорим глупости... А ти, вместо да ни обясняваш, щото ние така или иначе не вдяваме... Иди обяснявай на кварталните мами за ранното захранване и ползата му при преодоляване на запека от кърмене...

# 10
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Да се включа и аз в тази тема защото имахме същия проблем преди време. Моят мъник се запече във 2-рия месец. Стана след захранване със сокче от ябълка. Така продължи до 4-5 месец. Какво правех когато не акаше? Говорих с куп познати лекари. Всички ми казаха- да пробвам с термометър. Дълго време го ползвахме с риск да привикне с него да ака. Проблема при нас беше, че като не е акал един два дни не искаше да хапва. Нормално стомахчето му е пълно и се вижда колко е пълно след термометъра. Намерих една докторка гастроентеоролог тя ме посъветва в 3-ти месец да захраня детето с плодово пюре по ранно и то с тиква. Но чисто пюре от тиква няма. Като не намерих тиква ми каза праскова и ето той почна да ака, но от време на време се налагаше да ползваме термометър.

А ти в действителност нито веднъж ли не предположи, че всичките проблеми биха могли да се дължат именно на ранното въвеждане на сок и последвалото пюре?
Сама казваш, че всичките ви проблемни са започнали с въвеждането на сока.
А знаеш ли, че след 6-тата седмица кърмените бебета е нормално да акат както по 7 пъти на ден, така и по веднъж на 7 дни?
И това са доказани истини, не просто наблюдения на шепа фанатизирани майки...
Кърмата не се усвоява 100%, тя се усвоява пълноценно. Просто метаболизма на всяко бебе е различен и затова се получават такива големи разлики в периодите на изхождане. Така както едно бебе само на кърма качва по 600 гр. месечно, а друго по кило и половина. Индивидуалност му се вика на това.

Даването на вода от овесени ядки също е един голям и неоправдан риск. За щастие при вас не е имало проблеми, но вероятността да се получат такива при друго бебе не е малка.

Освен това бебо реве ли рано и иска ли да хапва по често кърма. Може също да се дължи на синдром на гладните черва.

Синдром на гладните черва?
Това живо ме заинтригува, би ли дала повече разяснения.
"Ранният" рев и по-честото желание за хапване по принцип се свързват с намаляло количество на кърмата, нужда от въвеждане на твърда храна (когато бебето е показло и други признаци за готовност) или просто лактационна криза, но синдром на гладните черва...

# 11
  • Мнения: 49
Много ви благодаря за идеите!!  Hug

# 12
А ти в действителност нито веднъж ли не предположи, че всичките проблеми биха могли да се дължат именно на ранното въвеждане на сок и последвалото пюре?
Сама казваш, че всичките ви проблемни са започнали с въвеждането на сока.
А знаеш ли, че след 6-тата седмица кърмените бебета е нормално да акат както по 7 пъти на ден, така и по веднъж на 7 дни?
И това са доказани истини, не просто наблюдения на шепа фанатизирани майки...
Кърмата не се усвоява 100%, тя се усвоява пълноценно. Просто метаболизма на всяко бебе е различен и затова се получават такива големи разлики в периодите на изхождане. Така както едно бебе само на кърма качва по 600 гр. месечно, а друго по кило и половина. Индивидуалност му се вика на това.
Даването на вода от овесени ядки също е един голям и неоправдан риск. За щастие при вас не е имало проблеми, но вероятността да се получат такива при друго бебе не е малка.
Синдром на гладните черва?
Това живо ме заинтригува, би ли дала повече разяснения.
"Ранният" рев и по-честото желание за хапване по принцип се свързват с намаляло количество на кърмата, нужда от въвеждане на твърда храна (когато бебето е показло и други признаци за готовност) или просто лактационна криза, но синдром на гладните черва...
"Запек.
Физиологичен дразнител на перисталтиката на червата у малкото кърмаче е млечната киселина получена при ферментация на неусвоената млечна захар. При децата роля на механичен дразнител играят целулозата и други несмлени частици на храната. Изпражненията на естествено храненото кърмаче са от 1 до 6 за 24 часа. А когато се храни с краве мляко (адаптирано) от 0 до 2 изхождания за 24 часа. За запек се говори когато детето се изхожда през 2-3 дни и изхожданията са придружени с оплаквания затруднения и болки. Истинския запек трябва да се отличава от лъжливия, който може да се наблюдава в 2 случая: гладуване на детето или когато дете на майчино мляко напълно оползотворява хранителните съставки и количеството на фекалната маса е малко в такива случаи изхождането става през ден. Но без смущения и болки. Лъжливия запек е характерен за хипогалактия у майката- това означава недостиг на кърма у майката и синдром на гладните черва при кърмачето. Възникване на истинския запек се обуславя от 3 фактора: 1- съставът на храната в която може да липсва физиологичният за възрастта дразнител на перисталтиката, 2- осъществяването на перисталтиката от страна на вегетативната нервна система и активността и и тонуса на мускулите на коремната преса, които вземат участие в акта на дефекацията. Последният фактор обуславя възникването на запек у деца с тежка мускулна хипотония. Запекът може да се дължи също на фибрилни заболявания, летните горещини, заради загуба на течности в резултат на обилното изпотяване, в редки случаи не се открива причина и той се смята за идиопатичен. Много е важен хранителният режим на детето дали консумира плодове и зеленчуци богати на баластни в-ва, които стимулират перисталтиката. Причини за хроничен запек при децата от функционално естество: изключително млечна храна, храни бедни на целулоза, рахит, хипервитаминоза Д, рагади на ануса."
Ако както ти казваш детето може да ака на 7 дни то тогава това дете може да получи интоксикация- илеус- чревна непроходимост и задръжка на фекалии и газове.

Последна редакция: ср, 04 окт 2006, 07:19 от Lauretta

# 13
  • Емаесесаесесапипиа
  • Мнения: 488
При нас в това отношение бебка е много редовна и ака по 1-2 пъти на ден всеки ден откакто се е родила (до 6 месец само на кърма). Преди няколко дни пропусна един ден и вярвайте ми много се разтревожих: просто не е свойствено за нея, но за щастие бързо се оправи само с въвеждане на сок от сливи и пюрета от сливи.

# 14
Радвам се, че при вас всичко е ок сега  newsm10 Плодовете вършат чудеса!

Общи условия

Активация на акаунт