Какво количество дърва да си вземем за зимата

  • 10 574
  • 18
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 4 127
Никога до сега не сме се топлили само с дърва и се чудя какво количество би ни стигнало, за да изкараме зимата - т.е. от Октомври до Април. Отопляваме 60-70 кв. м. от къща. Имаме камина с водна риза и чрез нея се топлят стаите. Досега взимахме 2 тона въглища и 3-4 кубика дърва. Отопляваме къщата почти 24 часа. Хубавото на камината е, че не е необходимо да се слагат много дърва - стига да има огън къщата е топла. А и камината е мощна - може да отоплява 300 кв. м.
Може ли да ми помогнете да преценя горе-долу колко кубика дърва биха били достатъчни? И ако някой има любима фирма за доставка в София на въглища и дърва - моля ви за телефони или име.

# 1
  • Мнения: 1 731
Ами ние се топлим само на дърва,без въглища и вземаме 8кубика.Стигат за отопляване цял ден.Апартамента ни е 65квадрата.Достатъчни са.Ама и въглища ако трябва,незнам. newsm78

# 2
  • Мнения: 25 441
Къща се отоплява по-трудно от апартамент. Повечко дръвца ще ви трябват. Но не разбрах, само дърва ли ще ползвате или и въглища?  newsm78

# 3
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Нашата къща е 120 кв отопляема площ и миналата зима изгорихме 15 кубика дърва. Отопляваме се също с камина. Като започнахме да я палим още от октомври и също гореше денонощно, защото бебка беше новородено. Въглища не сме използвали. Но тук зимата е мека. Нямаме допълнителни уплътнени на прозорците, обикновена дървена дограма. Нито топлоизолация.

# 4
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Поне 10-ина кубика.

# 5
  • София
  • Мнения: 4 127
Още се чудя дали да са само дърва или и въглища. Затова питам за варианта само дърва. При нас зимата е студена. И ако сега не се вземат, после няма как да се докарат. Когато падне снега до нас се стига само с джип. Страх ме е да не свършат през януари и да се чудим какво да правим.

# 6
  • Мнения: 25 441
При това положение и ако имате възможност, заредете повечко - 12-15-20 кубика. И да останат, ще ги изгорите догодина. По-добре е да останат, отколкото да не стигнат. Пък и за количество може да получите някаква отстъпка. Това количество е един камион - не можете ли да ги вземете направо от Горското? Би трябвало да са по-евтини там.
Ние сме в апартамент и горим около 8 кубика на сезон. При вас ще отидат доста повече.

# 7
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
и ние сме с камина с водна риза, горим огън от октомври до март, миналата година почти не е изгасвал огъня, защото си имахме малко бебе, изгорихме 10куб.дърва и почти 2 тона въглища. горе-долу 100квадрата е апартамента.   за тази година купихме дървата още лятото отново 10куб, въглища се мотаем още да се организираме. за въглищата викаме един човек да помага - разсипва чувалите и пълни малки найлонови торбички, така не се разнася много из апартамента.

# 8
  • Мнения: 1 446
Ние също живеем в къща и за 24 часа отопление ще ти  трябват около 12 кубика, но е хубаво да не са влажни а по- сухи за да горт по- хубаво в камината. Аз лично ти препоръчвам от дъб- поне ние сме най- доволни от тях Grinning

# 9
  • Балчик-Сливен
  • Мнения: 1 058
Преди 4 години се отоплявахме с такава камина-7 кубика дърва и всеки месец по 2-3 чувалчета от висококалоричните въглища.Когато запалиш камината,слагаш една торбичка с около 10-20  парчета от въглищата,защото вдигат рязко температурата,а също,когато излизаш някъде или преди да си легнеш.Така съм поддържала 24 часа топлинка в дома.В Добрич апартамента ни също беше доста студен,у дома винаги е било топло и уютно.Но благодарение на тези висококалорични въглища.

# 10
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 316
Нашият апартамент е 108 кв. и го отопляваме целия с камина с водна риза - миналата зима изгоряхме около 13-14 кубика дърва / само на дърва сме /. Печката гори почти нон-стоп, изключая около 4 час през нощта. Нямате много време да мислите за дървата, защото ако сега ги доставите едва ли ще са сухи ... - как ще горят  newsm78 Голяма мъка е локално парно+мокри дърва - имам горчив опит. За камината трябва постоянен огън, за да се поддържа температура, иначе тъкмо се затопли водата и истине и хайде пак на ново ...

Да добавя - дървата, които купихме бяха на мерът дължина, не нацепени на пале, както обикновено ги предлагат в София. При цепенето се получава по-голямо количество дърва.

# 11
  • Мнения: 1 858
Леле като ви чета се шашкам! Преди докато живеехме при свекърите сме горили максимум 3 кубика дърва и ни беше много топло. Миналата зима изкарахме на квартира на първи етаж и изгорихме 5 кубика дърва а не се стоплихме грам! Тази година за начало ще купим 3 кубика дърва защото мазето ни е малко и няма да има къде да сложим повече. Мисля, че на теб 10/12 кубика ще ти свършат работа. Мисля обаче , че не трябва да се отказваш от въглищата. Най-добре като до сега така и занапред.

# 12
  • София
  • Мнения: 3 271
Абе вземете 20-тина, а ако останат ще са за догодина - не искат хляб и вода Hug

# 13
  • Мнения: 1 047
По това,което си писала,10 кубика ще Ви стигнат. Ако имате възможност,вземете повече,както са казали вече другите по-нагоре. Ако не,винаги можете да доизкарате зимата,като си купите въглища (брикети или еко) в чували. Има фирми,които ти доставят безплатно до вкъщи.

# 14
  • Мнения: 156
Аз изкарвам с 8 кубика дърва. Отоплявам 70кв.м. етаж от къща с камина без водна риза Grinning

Общи условия

Активация на акаунт