Към майките счетоводителки

  • 361
  • 1
  •   1
Отговори
  • Мнения: 458
Та тъка ,назначена съм във фирма фиктивно т. е пращам си осигуровки за да получавам 2 год .майчинство.Въпроса ми е от 9 юли до 5 септември лежах на задържане в болница, за този период осигуровки не съм плащала защото знам че държавата ще ги плати но ТЯ ще ми изплати ли и нещо друго или поема само осигуровките???
И от 31 авг. съм в болничния 45 дни преди термин и за него ли държавата изплаща само осигуровките или и някакви други пари.
Ако е от значени е се осигурявам на 185 лв.
Предварително ви благодаря

# 1
  • Мнения: 142
Ще се опитам да помогна дано само не те объркам повече  Simple Smile Когато става въпрос за обикновен болничен работодателя плаща първия ден от болничния лист,а останалите се плащат от "държавата" сумата за един ден се изчислява по следния начин .”  Сумата на  брутните заплати за последните 6 месеца се делят на броя работни дни за същия период и получената сума се умножава по 80% “.За периода на болничен не се дължат други осигуровки освен по  3,9 % здравно в/у болничен за всеки месец .Щом ти си плащаш осигуровките значи ти си плащаш тази сума (около 7 лв) ,пускаш в банката Преводно нареждане за директен дебит със сумата на болничния и след като се подаде информация до НАП чакаш да си получиш по банковата сметка парите от болничния . Почти същото е и за трите болнични листа от по 45 дни преди и след раждане те всички ти се изплащат от държавата и върху тях се дължи същия процент здравна осигуровка  3.9%  но по различното е ,че при изчисляването на един ден от този вид болнични получената сума се умножава по 90%.Опитах се да го обясня максимално лесно дано да съм била от полза   Hug

Общи условия

Активация на акаунт