телевизор в детската градина, идеи как да го махнем

  • 5 359
  • 86
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 077
идеите са за действия, предхождащи разговора с директор и персонал.

Например
1. Има ли становище на инспекторат или там който отговаря за педагогическата част на детеотглеждането по градините. Т.е. така някак си да смятат, че е вредно, че пречи на учебния процес? т.е. търся прецеденти  Thinking

2. текст за разговор по телефон с останалите родители с цел вербуване за каузата, ама много убедителен

3. Светъл пример от някой, който е успял да махне от групата голям телевизор с ДВД и детски филмчета (не става въпрос за сапунени сериали, знам, че ще ми кажат, че пускат само подходящи детски филмчета).

П.С. който иска да ме убеди от ползите, да не се хаби, моля Rolling Eyes

# 1
  • Мнения: 5 877
ще следя темата с интерес

# 2
  • София
  • Мнения: 7 242
Поздравления  bouquet
Дано успееш, но се съмнявам. Предполагам, че на по-голямата час от родителите им дреме, че децата им висят с часове пред екрана, а за г-жите си е най-успешният начин да си осигурят тишина и спокойствие т.е. ще срещнеш решителен отпор. Най-сигурният и май единствен начин е телевизорът да се развали, но някак не върви Grinning

# 3
  • Мнения: 412
Аз ще се опитам да се похабя  Laughing
И аз бях изкушена навремето от отглеждането на дечко тотално без телевизор - и не че не опитах, не че имам проблеми с измислянето на развлечения - музика, игри, приказки и т.н. Вкъщи се слуша и много радио и изобщо...не може да се каже, че точно у нас телевизорът е заместил камината като център на семейното огнище...
Но...
Всъщност няма как и не може да се махне  Rolling Eyes
Даже и от детската.
В някаква такава измислена модерност живеем, че гледането на тв е не само комуникационен канал (да научиш нещо, да видиш нещо),
а фактор за интелектуално съзряване. Нали интелигентостта е да си максимално адекватен на конкретните обстоятелства, никой не е абсолютно интелигентен и прочие  Rolling Eyes
Т.е. негледането на тв сега дава много бърза и видима реакция на изоставане ...от уличния език, от актуалното, усещането за преходно - да, детето много добре разбира, че сървайвър не е върха, но по-добре сега да му се "изкефи", да го израстне и да го забрави и т.н.
Негледането на тв дава една (за съжаление) анахронична вглъбеност у детето...а пък сега е друго времето или не знам...Сега са на мода колажите, търсачките, оттук-оттам щипването, мимолетното, картинките...Няма как.
Ммм нещо дали стана ясно  Crazy

# 4
  • Мнения: 1 077
на някой да му се намира много, ама много мощен магнит, джобен размер....

не съм против телевизията (или поне не изцяло), но ТВ за фон, при това в детската, докато закусват, после докато обядват, после като се събудят, после докато госпожата напише дневника...., м, не... не ми харесва. В къщи пускам от време на време неща, но в момента, в който не се гледа активно, така да се каже, развиващо и полезно  Crazy, спирам.

# 5
  • София
  • Мнения: 7 242
chandra, прощавай, ама в ДГ на моето няма телевизор и не се е отразило на интелекта му, дори напротив. Времето, което щеше да прекара гледайки едни и същи филмчета, го е оползотворило за по по-полезен неща - игри или креативни занимания. Предостатъчно му е, че в къщи му пускам детски 3 - 4 пъти седмично, а вечер хвърля по едно око на екрана.
А, нямаме и компютър у дома, умишлено, заради малката и хич не мисля, че я ощетявам интелектуално Grinning. Нямам желание компютъра и телевизора да изземват ролята ми на възпитател и най-добър приятел и да ограничават останалите занимания и контактите с деца на детето ми.

# 6
  • Мнения: 412
Да, да...телевизия за фон на храненето е гадост  Rolling Eyes
Магнита към мен ли беше, чудиш се защо привличаш безумни отговори  Laughing

Лекси, а ние вкъщи се бием за компютъра  Wink
Не знам как кратко да се обясня...да не затъваме сега в доводи, но...просто времето е такова, че е невъзможно да си "природно интелигентен", сега май децата са "природно информирани", далеч съм от внушението, че някой някого ощетява  Heart Eyes

# 7
  • Мнения: 1 077
не, за монитора на телевидора  Mr. Green

# 8
  • Мнения: 412
Ох, аз имам по-сериозен проблем  ooooh!
Дона в една тема за мякането беше родила гениалната фраза, че то (мякането) е "целулит на речта"  Mr. Green...телевизорът си има копче, ясно ...или магнит...но как да отуча наследника да казва "е па" и други подобни шопизми, като ги попива от лелята или другарчетата си (нямат копчета)  Wink

# 9
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
По наше настояване, на родителите, телевизорът е един в градината. И се намира в кабинета на директорката. Дени /в предучилищна група/ твърди, че ходят да гледат филмчета през ден.
Васи /първа група/ още не е имала достъп до телевизора.

Това не е ли компромис? Да се изнесе телевизорът от занималната на групата?

# 10
  • Мнения: 719
Това е трудна битка...с телевизора ,де. Изглежда е удобно средство при госпожите да си намерят малко спокойствие. Абсолютно съм на мнение че е срашно вредно, особенно за ДГ.
Ще ви кажа случка от миналата година....Една сутрин нашата група се беше събудила разбита...съответно липсваха телевизора и видеото. Боже,какво вайкане беше..създаде се едва ли не "извънредна ситуация" и ние родителите трябваше да реагираме по най бързия начин т.е. събиране на пари за нови такива! Трябва да ви кажа че нямаше несъгласни от родителите.Явно и ние имаме вина тук. На всичкото отгоре тази година събираме пари и за DVD, сякаш видеото е недостатъчно! Е, това не го разбирам вече! Naughty

# 11
  • Мнения: 5 877
Мисля, че трябва да се пита за какво се използва,
как е регламентирано гледането (от колко до колко часа)
и какви други занимания биха могли да го заместят.
Обмислям да подаря на градината "501 занимания за деца" за такива случаи.
В нашата група не е голям екранът и е доста нависоко, може би децата не му обръщат чак такова внимание. А и тепърва ще почват занятията, може би няма да има кога да го гледат по цял ден.

Ох, не искам да се конфронтирам отсега, още повече че веднъж вече съм говорила с директорката (за прехвърлянето в друга група) и не искам да съм лудата майка, дето все намира кусури. Засега май ще пасувам, да мине малко време. Ането не е впечатлена от телевизора там, не ми разказва за филмчетата, забравя ги. А "Дора" и "Tweenies" си ги помни и разпитва подробно какво, защо, как.

# 12
  • Мнения: 14 133
Поздравления  bouquet
Дано успееш, но се съмнявам. Предполагам, че на по-голямата час от родителите им дреме, че децата им висят с часове пред екрана, а за г-жите си е най-успешният начин да си осигурят тишина и спокойствие т.е. ще срещнеш решителен отпор. Най-сигурният и май единствен начин е телевизорът да се развали, но някак не върви Grinning
И аз мисля, че телевизорът няма място в занималнята на децата.

# 13
  • Мнения: 1 517
 #Cussing out  #Cussing out  #Cussing out Направо побеснях, като разбрах, че ще купуват ТВ в яслата. За къв чеп им е???!!! В къщи малко ли гледат. То е ясно, де, госпожите си следят сапунките и после децата ни ги разказват в къщи.  #Crazy
Но идея си нямам как става махането; ние даже и пари събирахме, освен да си го разглобим на части и да си го поделим  hahaha

# 14
  • Мнения: 4 406
хм, едва ли пускат тоооолкова дълги филмчета, че да навреди на децата... все пак са достатъчно малки, че да се заседяват на едно място ...

Общи условия

Активация на акаунт