Частна или държавна градина?

  • 971
  • 11
  •   1
Отговори
Здравейте мили майки,
Извинявам се че не пиша точно по темата, казвам се Лина от София и имам дъщеричка на три и половина и
от два месеца съм на кръстопът и не мога да взема решение, и Ви пиша с надеждата да ме посъветвате и да ми помогнете.
Моята дилема е - кое е по-добро за детето частна детска градина или държавна и защо?
И ако сте за частна дали има майки чиито деца са посещавали "Еспа", защото твърдо съм се насочила към нея, а досега из между коментарите Ви не срещнах мнение за въпросната детска градина.
Ако някой откликне на моята молба, ще съм му ужасно задължена!
Приятен ден и до скоро!

# 1
  • Мнения: 3 504
Здрасти,   bouquet LIK1,

според мен и двете градини си имат и хубави и лоши страни.

В държавната градина  мисля, че детето ще се срещне с реалните проблеми на живота, ще бъде като че ли по-закалено от тази гледна точка, не съм сигурна дали се изразявам точно за да бъда разбрана. От друга страна пък частната може би ще бъде задоволена с това което го няма в държавната, за което все събират пари от родителите - като за играчки, техника, посособия..

В частната родителя може би ще има повече право да държи пред г-жите за детето, а и те трябва да са по-отговорни.
Зависи и коя ти е по-близо, по-удобна, .. сега се сещам, че в частната може би ще ходят деца на заможни родители, такива деца са и по егоисти, по-лигави, по-надути, да не окажат психическо въздействие върху твоето... знам ли ... само предположения. Може би си чула вече мнения на майки, щом си се насочила към тази градина...
Дано все пак съм те  newsm78 Joyподситела нещо.. Поздрави,

# 2
  • София
  • Мнения: 7 242
LIK1, имам познати, чието дете посещава ДГ на ЕСПА и са доволни. Чувала съм добри отзиви за градината и от други места. За училището обаче се говори, че подготовката не е много добра, а децата са доста разглезени /вкл. и материално/

# 3
Благодаря Ви момичета за отговорите!
И около мен общото мнение, е че  частните градини или у-ща, в повечето случаи, се посещават от материално осигурени деца /доста разлигавени/, но след като посетих няколко се обедих, че вече не е точно така! В общи линии има и такива, но повечето са деца от семейства, със среден доход, ние също сме от такова семейство и вместо да си подменим семейния стар автомобил с по-нов и по-лъскав, решихме да инвестираме в детето,а пък автомобила ще чака, то може и никога да не му дойде реда. Иначе в момента сме в държавна ясла, и понеже е от "елитните "/влизаш след,като си направил спонсорство/ свят ми се завива сутрин, като я водя , ако знаете какъв парад на луксазни автомобили е-снобария гляма.Около нас са и три от най-желаните държавни детски градини, но като знам, че същите от яслата отиват там си казах НЕ БЛАГОДАРЯ!Честно да си призная, без да искам да засягам някого, си мисля, че повечето от родителите с финансови възможности   не даващи  децата си в частни градини или у-ща, просто се оправдават с приказките , че там"уж ги лигавят много от страх да не си махнеш детето", истината според мен е че този разход им се вижда твърде ранен за възрастта на детето, и предпочитат да го прескочат. В повечето частни градини / поне в тези, които обиколих аз/ от май месец вече са запълнени групите за следващия сезон, което значи, че желаещи има и не би трябвало да се притесняват, ако налагат определена дисциплина на детето, а пак на него не му харесало и ти го преместваш , защото винаги ще се намери кой да запълни бройката,която между дуругото е не пове че от 15 дечица.

# 4
  • Мнения: 128
Здравейте,

Детето на наше приятелско семейство посещава "Еспа" и са много доволни вече 2 години. Аз дадох сина си също в частна детска градина не защото се чудя къде да си хвърлям парите, а защото грижите и вниманието, които получава детето ми са 10 пъти по-големи, отколкото в държавната, така че е нормално и сумата да не е 40 лв., а 400. Също така в частната са 8 деца, а в държавната са записани по 40 в група,/ поне в Дианабад е така/ за две седмици научиха сина ми, който е на 2 г. и 9 м. да се облича и храни сам, всеки ден рисуват и творят разни неща, пеят, учат английски, ходят на куклен театър, в таксата влиза и карате, ски и плуване, толкова е ангажиран, че изобщо не се сеща за мен, а това за разлигавянето си е проблем на родителите не на детската градина. Аз не съжалявам, че избрах частна градина, парите не са ми излишни, но смятам че съм направила добра инвестиция .

# 5
Ivetunka

moje li da napishesh imeto na vashata detska gradina?

# 6
  • София
  • Мнения: 6 999
LIK1, моето дете е в частна градина и съм доволна. Но държавни такива изобщо не съм посещавала.

Сред посетените от мен градини беше и ЕСПА, но на мен лично не ми хареса. Това, което не одобрих беше стила на възпитание и отношение към децата. Аз възпитавам дъщеря си по различен начин просто. Ако обаче нямаш против начина на възпитание е ОК. Имат хубава база и прочие.

# 7
  • Мнения: 128
Здравейте,

Синът ми ходи в ЧДГ "Д-р Петър Берон" в кв. Лозенец, ако ви трябват повече подробности пишете на лични!
А ако някой има впечатления от тази градина ще ми е интересно да ги сподели.

# 8
  • Мнения: 3 740
Здравейте,
 Аз дадох сина си също в частна детска градина не защото се чудя къде да си хвърлям парите, а защото грижите и вниманието, които получава детето ми са 10 пъти по-големи, отколкото в държавната

Извинявай, как премери, че разликата е 10 пъти?

Моите деца са посещавали различни градини - в това число частни и "елитни" държавни. Най-доволна останах от една "проста" държавна детска градина, в която децата се занимаваха с всичко това, което описваш като предимство на частната, която посещава детето ти. Прекрасни учителки, прекрасно отношение и прекрасни резултати. Срещу символична сума.

Не е въпросът в това, дали градината е частна или държавна, а дали е добра или лоша.

# 9
  • Мнения: 14 133

Здравейте,
 Аз дадох сина си също в частна детска градина не защото се чудя къде да си хвърлям парите, а защото грижите и вниманието, които получава детето ми са 10 пъти по-големи, отколкото в държавната

Извинявай, как премери, че разликата е 10 пъти?

Моите деца са посещавали различни градини - в това число частни и "елитни" държавни. Най-доволна останах от една "проста" държавна детска градина, в която децата се занимаваха с всичко това, което описваш като предимство на частната, която посещава детето ти. Прекрасни учителки, прекрасно отношение и прекрасни резултати. Срещу символична сума.

Не е въпросът в това, дали градината е частна или държавна, а дали е добра или лоша.
Така е. Всичко зависи от персонала.

# 10
  • София
  • Мнения: 771
LIK1, аз избрах за сина ми частна ясла и за 1 месец от както ходи в нея съм доволна. Имах големи опасения за тръгването му на ясля, бях са настроила, че ще плаче и ще свикне трудно, а реалността надмина многократно моите очаквания.

Когато избирах ясла основното, което исках, бе да съм наясно, че детето ще бъде гледано добре и ще му се обръща внимание особено в периода на адаптация. През първите дни в яслата аз не изпитвах никакви притеснения от гледна точка на това дали някой ще го успокои, ако плаче. Самата аз понесох спокойно тръгването му и мисля, че това беше основното, което му помогна да свикне бързо. Мисля си, че ако бях избрала държавна ясла щях да имам повече притеснения за периода на адаптацията и щях да се чудя как да "стимулирам" лелките към желаното от мен отношение.

Също ще добавя, че разглезени, лигава или надути деца може да има във всяка градина. Съвсем умишлено не съм се насочвала към т. нар. "елитни" държавни градини, където не само, че трябва да копаеш с триста мъки за някоя "връзка", ами и да се натискаш да даваш спонсорство. За себе си съм избрала да знам за какво се дават парите, а именно за такса и съответно да знам какво да изисквам срещу тях. 

# 11
  • Мнения: 4 176
LIK1, имам познати, чието дете посещава ДГ на ЕСПА и са доволни. Чувала съм добри отзиви за градината и от други места. За училището обаче се говори, че подготовката не е много добра, а децата са доста разглезени /вкл. и материално/
Я кажи за Еспа моля те. Аз записах малкия в държавна, но хич ги няма. 38 деца в група. Вехто всичко, базата е стара и неугледна. Нямам нищо против да плащам повече, но да е поносимо.
За го записах в  държавната, защото всички ми хвалеха КОООЛКО било хубаво- е не е. После се съобразявах, че е до нас и ходим пеша за 5 мин.
Моля, дай повече имфо какво не ти харсва в ЕСПА, защото аз към тях съм се ориентирала, но още не съм ходила и, ще ми е интересно да разбера мнението ти,
Благодаря предварително за което.

Общи условия

Активация на акаунт