Отговори
  • Мнения: 2 070
Пускам тази тема тук, защото ще намери повече четци, отколкото, ако я пусна в НБМ. Провокираха ме споровете в темата за таксата в детските заведения, която се изчерпа и отколни в друга хосока.

Моля, който има мнение нека се изкаже, без да се превръща в поредния спор как е по-добре да живеем - с брак или без!
И така - в семейния кодекс ли трябва да се регламентира въпросния статус или на друго място? Какви да са отговорностите и правата на съжителстващите без брак и отглеждащи така детето си.

Според мен формулировката би трябвало да бъде - родители, живеещи на семейни начала или двойка, живееща на семейни начала... Съответно да се вписват някъде като такива, да се регистрират - както е в някои скандинавски държави. Също и да се ползват със същите отговорности като семействата, но и със същите привилегии - семейно подоходно облагане, кредити за жилищяа и други облекчения, идващи поради факта, че са родители, независимо подписали ли са брак или не...   bouquet

# 1
  • Мнения: 1 072
Много е сложно. Ще дам за пример себе си.
Нямам брак, на всичкото отгоре живеем отделно с мъжа ми през седмицата. Според закона съм самотна отвсякъде. Естествено мъжът ми се грижи повече от добре за нас.
Никаква формулировка не може да бъде толкова чувствителна и интелигентна, че да е вярна за всички случаи. Тук трябва да се намеси субективната преценка за съжаление. Когато имаме обект, нуждаещ се от социално подпомагане в лицето на самотна майка или баща, то до него трябва да има социален работник. Негова грижа ще бъде - да прецени нуждата от помощ и да предостави всичката помощ разрешена по закон според конкретната нужда. Уви, това предполага създаването на сериозна институция "Социално подпомагане", не като сегашната имитация на нещо такова.

# 2
  • Мнения: X
И каква ще е разликата тогава  Shocked
Нали сега това това е целта - едните искат да се женят, другите нещат - има разлика. А иначе ще стане едните бракувани, другите живеят, като бракувани, ползват се от същите права/задължения ма не са бракувани  Shocked

# 3
  • Мнения: 6 167
Според мен , трудно ще влезе подобна формулировка в Семейния кодекс.
Не виждам кое лоби може да вкара подобна промяна в Парламента.
България е патриархална страна, политическите партии масово залагат на 'семейните и християнски ценности', когато събират електорат.
Не мисля, че в Бг някой ще зачеркне брачната институция
вкарвайки под същия статут хората, които живеят без брак.

Със сигурност трябва да се спрат злоупотреби, на хора, които се възползват от статута 'самотен родител', живеейки на семейни начала. Мисля, че хората , които живеят с брак или без брак и имат дете, трябва да имат еднакви права и задължения.

"Живеещи на семейни начала" според мен описва добре ситуацията на живеещите без брак.

# 4
  • Мнения: 920
1 въпрос - отчисленията от данъци за деца важат ли за несключилите брак.

# 5
  • Мнения: 46 436
И каква ще е разликата тогава  Shocked
Нали сега това това е целта - едните искат да се женят, другите нещат - има разлика. А иначе ще стане едните бракувани, другите живеят, като бракувани, ползват се от същите права/задължения ма не са бракувани  Shocked

И аз това се чудя  newsm78
Който иска да ползва привилегиите на брака- да се жени, който иска да ползва тзи на съжителството на семейни начала- да се развежда или да не се жени като начало  Laughing
Иначе ми звучи като да искам да ползвам привилегиите на студентите, на учениците и на пенсионерите, взето заедно  Mr. Green

# 6
  • Мнения: 1 072
pandora, прочети първо темата на мамица - за таксите в ДГ.
Идеята е да не се злоупотребява с помощите за "наистина самотните родители". Слагам кавички, защото тепърва предстои да дефинираме кои са такива.

# 7
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Ако за да се регистрираме по този начин започнат да ми искат една камара документи и медицински, отсега казвам, че ще си останем нерегистрирани:)

Аз не чуствам нужда от каквато и да било регистрация.

Казуса наистина е сложен, ако се има предвид дефиниция на "самотен родител".
Тук обаче повече ми прилича на "да хванем тия неподписалите мошеници" Simple Smile

Всяка двойка, която живее на семейни начала трябва да има правото и да НЯМА деца, затова мисля, че споменаването им в "определението" е не много правилно.  Peace

И да се допълня, защото виждам, че пак се въртим около градините.
Самотна ли е майка, разведена със съпругът си, но живееща с друг?
Или...раведена майка, без съпруг но живееща при една купчина помагащи финансово и физически роднини по-нуждаеща се ли е от семейство, в което работи само мъжът и взима ужасно многото 300 лв примерно?

...не е просто

# 8
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Имам позната, която отказа да подпише само за да може да ползва помощ от държавата за самотен родител ConfusedПри положение, че с "мъжа" и са в доста добро финансово положение ми се стори адска глупост.Според мен това е въпрост на чест и доблест.При положение, че за нея тази помощ няма да е от никакво значение(пари оставени в поредната кръчма), защо трябва да ощетява хора които наистина имат крещяща нужда от тези пари.Държавата не може да пусне детективи да разследват кои живеят с, или без партньор.Зависи си от манталитета на човека!

# 9
  • Мнения: 2 070
И каква ще е разликата тогава  Shocked
Нали сега това това е целта - едните искат да се женят, другите нещат - има разлика. А иначе ще стане едните бракувани, другите живеят, като бракувани, ползват се от същите права/задължения ма не са бракувани  Shocked

И аз това се чудя  newsm78
Който иска да ползва привилегиите на брака- да се жени, който иска да ползва тзи на съжителството на семейни начала- да се развежда или да не се жени като начало  Laughing
Иначе ми звучи като да искам да ползвам привилегиите на студентите, на учениците и на пенсионерите, взето заедно  Mr. Green

Според мен, когато някой решава да се жени или не не мисли за тази страна на нещата... вижте темите за или против брака... и да - както каза Летяща - акцента е повече върху фантома "самотна майка" - що е то?

# 10
  • Мнения: 2 070
Ами ок, Реза, нека няма регистрация, но да има поне формулировка в семейния кодекс, за да не стават злоупотреби с понятието самотен родител...
Не се сещам за привилегия, дадена от закон, която да ме накара да сключа брак...това за тези, които гледат само материалната страна на въпроса

# 11
  • Мнения: 1 072
България е патриархална страна, политическите партии масово залагат на 'семейните и християнски ценности', когато събират електорат.
Не мисля, че в Бг някой ще зачеркне брачната институция
вкарвайки под същия статут хората, които живеят без брак.

Изобщо нема да правим такива неща. Просто да се отчете, че вече има нова форма на съжителство и да се прави разлика между съвместноживеещите и самотните родители. Изобщо не мисля, че бракуваните и съжителстващите без брак трябва да се ползват от едни и същи облекчения. Нека се стимулира брака като институция.

# 12
  • Мнения: 46 436
... Идеята е да не се злоупотребява с помощите за "наистина самотните родители". Слагам кавички, защото тепърва предстои да дефинираме кои са такива.

Ако някой е решил да ползва привилегиите на самотните родители, няма да отиде и да подпише това за съжителството  newsm78

Винаги ще се злоупотребява, с всичко, което идва от държавата, я някой, който има нужда да опита да купи общинско жилище- не става, но затова пък съм присъствала на продажбата на такова и крайно нуждаещия се беше с 4 еднакви цифри в номера на колата  Tired

# 13
  • Мнения: 6 167
Реза, Никол, прави сте, да

Всякаква регистрация, документ подпис, че двама души 'живеят без брак'
означава брак.

Бракът е регистрация на съжителството., документ, подпис.

Що се отнася до правата на съпрузите, моите свекър и свекърва се ожениха след 50 години заедно тази година. По много практична причина: ако единия почине, другия има право да взима % от пенсията. И в БГ е така ( майка ми взима малък % от пенсията на татко, който почина).
Ако нямат брак двама души не могат да се ползват от това нещо.

Да не говорим за делби, наследства и тн.


# 14
  • Мнения: 1 072
... Идеята е да не се злоупотребява с помощите за "наистина самотните родители". Слагам кавички, защото тепърва предстои да дефинираме кои са такива.

Ако някой е решил да ползва привилегиите на самотните родители, няма да отиде и да подпише това за съжителството  newsm78

Винаги ще се злоупотребява, с всичко, което идва от държавата, я някой, който има нужда да опита да купи общинско жилище- не става, но затова пък съм присъствала на продажбата на такова и крайно нуждаещия се беше с 4 еднакви цифри в номера на колата  Tired

За това моето предложение беше да се създаде наистина функционираща с-ма за подпомагане. Тя да установи "истински нуждаещите се" и да обърне вниманието си към тях. Ако някой иска да ползва помощта на Държавата, първо да поиска оценка от соц. работник и после с препоръката и съдействието  на това длъжностно лице да отправи искане за помощ. Идията е да се установи контингента на крайно нуждаещите се като това се направи лично от оценяващ, компетентен човек. А не да си социалнослаб до доказване на противното.

Общи условия

Активация на акаунт