Бебето на ясла.....или как ще ви спрат майчинсm

  • 4 017
  • 117
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 000
1. Майки, които пуснат детето си на ясла / детска градина преди да им е изтекло майчинството нямата право да продължават ползването на отпуск за отглеждане на дете до 2 год. възраст и да вземата обезщетение.
2. Майки, които започната работа и пусната детето на градина / ясла имат право на 50 % от майчинството до навършване на две години от детето.

http://www.mlsp.government.bg/bg/faq/faq.asp?qid=23793

# 1
  • София
  • Мнения: 6 522
хм

# 2
  • София
  • Мнения: 2 623
Това го чувам за първи път  Shocked И какво излиза, че сега ще ми спрат майчинството ли ?

# 3
  • Варна
  • Мнения: 686
ето тук може да прочетете още по въпроса

http://odit.info/forum_openthread.php?ThreadID=33054&ForumID=3

# 4
  • на село
  • Мнения: 3 844
Това от кога влиза в сила,
да не ме карат сега със задна дата да връщам пари  Confused.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 623
Добре де що за простотия ??? Аз примерно няма да се върна на работа, с други думи ще напусна когато ми изтече майчинството. И ако детето ми тръгне на ясла преди навършване на 2 години с какво ще му плащам яслата като нямам право да майчинство ???

# 6
  • Мнения: 1 000
Това го чувам за първи път  Shocked И какво излиза, че сега ще ми спрат майчинството ли ?

Нещо такова..... а вчера се ядохме в темата на Мамица за 20-тачка

Промяната в КСО е от 26.08.2006....не знам кога го обнародваха в ДВ

# 7
  • Добрич
  • Мнения: 1 720
Да попитам нещо. Сори, че се меся в темата!  Confused
Чух, че в неплатено майчинство може да се излезе само за 6 месеца, не за година както беше преди. Това вярно ли е?

# 8
  • Мнения: 5 468
Ха! Каква велика глупосТ! Значи, когато детето ходи на ясла, разхода на родителите намалява, така ли? И нямат нужда от онези пръдливи 130 лева......... напрааоооо.... хората за това избягаха в чужбина.

# 9
  • София
  • Мнения: 4 865
прочетох го набързо, че работя едновременно с това, ама ми се струва логично.
ако си гледаш детето, законът ти позволява специална отпуска и ти се изплаща някаква компенсация за това.
ако обаче друг (в случая яслата) ти отглежда детето, нямаш право на специална отпуска и съответно решаваш дали да работиш и да получаваш пари или да не работиш и да не получаваш пари.

# 10
  • Мнения: 1 000
Да....майката и бащата имат право на неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 годишна възраст.....на двамата по 6 месеца, независимо дали са с брак или не.....ако бащата е припознал детето.
До края на тази година можеше бащата да прехвърли правото си на майката....от 01.01.2007 няма да е възможно

Янита......да......права си....но представи си че детето не може да свикне или много боледува

# 11
  • София
  • Мнения: 2 623
Янита ама аз на практика ще остана безработна ??? Да не говорим колко пари ти трябват за ясла такса, транспорт, всеки месец пари за нещо си, дрехи, обувки ............................. от къде ?
Нещо друго - в линка даден от Vezitka пише, че ще влезне в сила от 01.01.2007

# 12
  • на село
  • Мнения: 1 028
Аз доколкото знам - това със спирането на майчинството е когато детето е настанено в заведение на пълна държавна издръжка - т.е. в детски дом. Яслите се плащат, следователно не влизат в тази графа. Детските продължават да се отпускат на 100%, стига майката да не се върне по- рано на работа /от двете години платено майчинство/. Ако се върне на работа, до навършване на двете години се плащат 50% от майчинството.
Ако има нови промени - аз лично не съм чула... Thinking

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 5 897
Ню, 160 лв Money

къдрокоса, от 01.01.2006г. влезе в сила едната година неплатено майчинство да се признава за стаж, но само по 6 м. за всеки един родител. Иначе ти пак може да си ползваш н-та години неплатено майчинство, но не са ти трудов стаж

# 14
  • Добрич
  • Мнения: 1 720
Да....майката и бащата имат право на неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 годишна възраст.....на двамата по 6 месеца, независимо дали са с брак или не.....ако бащата е припознал детето.
До края на тази година можеше бащата да прехвърли правото си на майката....от 01.01.2007 няма да е възможно

Много благодаря!  Hug  bouquet

По темата и на мен ми се вижда логично, щом ти не си гледаш детето.
jullianna, защо да останеш безработна  newsm78 нали преди си била на трудов договор. Просто се връщаш на работа и получаваш 50% от майчинството.

Общи условия

Активация на акаунт