Семенна банка за гении - по Дискавъри.

  • 1 057
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 405
До преди малко гледах любопитен филм -"Семенна банка за гении".
Понеже не помня имена, ще разкажа накратко без да ги използвам.
Един американски учен преценява, че гениалността се унаследява и създава банка за съхранение на сперма от различни надарени умствено мъже - все академици, с висок коефициент на интелигентност, под 40 години. Те стават анонимни донори на генетичен материал. Различни семейства си ги избират по посочените характеристики и жените зачеват от донорската сперма. Причините за всяко семейство са различни - от безплодни съпрузи до самотни майки, но това не е от значение.
Раждат се деца.
Имаше един донор, който открито афишираше своята гениалност, беше висок, атлетичен, не бих казала красив и беше академик в областта на биохимията. Той имаше 19 деца, 9 от тях заченати, чрез банката и той не ги познаваше, а 10 от различни негови приятелки. Той отглеждаше тези 10 деца заедно. Твърдеше, че така обогатявал човешкия генофонд.
И големия въпрос бе дали тези деца са наследили гениалността на своите биологични бащи-донори. Дали наследствеността е определяща или средата, в която се отглежда детето?
Повечето имаха IQ над средното ниво, но това се получава и при деца на съвсем обикновени хора.
Дадоха пример с Айнщайн, чиито родители и чиито деца не са били гениални като него.
Тази банка е просъществувала известно време и е изчезнала със смъртта на създателя си.
Стана ми любопитно всичко това и го споделям с вас.

# 1
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Гледала съм го филма. Малко утопично изглеждаше всичко.

# 2
  • Мнения: 3 405
Да, не се разбра дали децата са наистина гениални, но пък те живееха с мисълта, че са по-различни от другите. И това им го бяха обяснили родителите им.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Откровено казано съм против такива експерименти. Това дете ще си живее и отрасне с мисълта за гениалност, със самочувствие ... Има ли избор на такъв предначертан живот? Какво му гарантира високия QI - по-висока заплата, кариера?
А, ако се пръкне някой нов Хитлер?
Това е изключително деликатна работа, ама човешката фантазия граници не познава...

# 4
  • Мнения: 4 555
Тук малко се бърка значението на думата "гений". Жаргонното значение е просто много умен човек, така че няма какво да намесваме Айнщайн тук изобщо.
Разбира се, че е нормално много умен родител да предаде умствен потенциал на децата си, и те биха могли да станат много умни, при подходящо развиване на този потенциал.
При занемаряване на потенциала, едва ли ще се наблюдават същите резултати.

# 5
  • Мнения: 25 447
Не съм гледала филма, но ми стана интересна темата.
Доколкото знам, въпросът с наследствеността е много сложен. Толкова много гени се омесват, толкова много пренатални обстоятелства влияят, че... Много е трудно, да не кажа практически невъзможно на този етап да се получи нещо такова по естествен начин. Само генното инженерство би побутнало нещата в подобна посока, но поне засега е забранено. И слава Богу!
Друго - от лични мои наблюдения, не винаги на интелигентни родители им се раждат интелигентни деца. Даже май обратното повече важи. И интелектът, както и другите наследствени фактори, обича да прескача през поколения.  Wink
За наличието на възможност да се развива пък съвсем да не отварям въпрос.  Sad "Убийството на Моцарт", чели ли сте тази книга?  Thinking

# 6
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Той имаше 19 деца... Твърдеше, че така обогатявал човешкия генофонд.
Кикики, отлична причина Laughing Сигурна съм, че маса мъже биха 'обогатили' генофонда на драго сърце.

# 7
  • Мнения: 3 405
Тук малко се бърка значението на думата "гений". Жаргонното значение е просто много умен човек, така че няма какво да намесваме Айнщайн тук изобщо.

Айнщайн го намесиха във филма при коментара за унаследяването на гениалността Peace


"Убийството на Моцарт", чели ли сте тази книга?  Thinking

Да, на Георги Данаилов, за пръв път я прочетох като ученичка, сега наскоро я препрочетох.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 23 543
Евгениката отдавна е компрометирана като наука, както и поснаването на характера по формата на главата, определянето на бъдещето по линиите на ръцете и ред от подобни глупости. По принцип от умни родители се раждат умни деца, но .... неследствеността не е просто нещо. Пък и високия коефицент на интелигентност не означава автоматично, че ще успееш.
И специално филма ме издразни, не точно филма. Онова момченце Дакота как каза "Аз не се възприемам като специален". Значи майка му (или баща му или там който и да е роднина) се е опитвал да му внуши уникалност на базата на това, че баща му е бил супер интелигентен. Е, да, ама ти не си баща си, т.е. успехите на баща ти не са твои успехи.

# 9
  • Мнения: 239
Много добра идея. Смятам когато се пенсионирам да направя дарение - подобна банка, но само за български, наш генетичен фонд. Смятам да бъда донор номер едно понеже бях н1 по математика все пак ако се сещате за какви сметки става дума. Малцина българки ще са щастливките, които ще могат да се ползват с правото да раждат бъдещите герои и клиенти на Даймлер Бенц.

# 10
  • Мнения: 3 405
Кикики, отлична причина Laughing Сигурна съм, че маса мъже биха 'обогатили' генофонда на драго сърце.

Мда, но трябва да са млади, атлетични и красиви, умни-почти гениални, възпитани, дискретни...
 Wink

# 11
  • Мнения: 239
Кикики, отлична причина Laughing Сигурна съм, че маса мъже биха 'обогатили' генофонда на драго сърце.

Мда, но трябва да са млади, атлетични и красиви, умни-почти гениални, възпитани, дискретни...
 Wink

Вдигам 140 от лежанка без да се напъвам. Чел съм всичко от Дан Браун. Знам, че съм мъж - мечта.

# 12
  • Мнения: 3 405
Говори си, не ми пречиш Sunglasses

# 13
  • Мнения: 25 447
Знам, че съм мъж - мечта.

Мечта, мечта, ама бракувана!  Mr. Green
Тц, тц, тц, колко жалко, че ме изпусна, рожбе! Много съм дърта вече за раждане!  Blush

# 14
  • Мнения: 1 581
Чувала съм за професионални изкривявания, ама като на тоя биоинженер не бях чувала  Laughing  Много присърце е взел идеята с обогатяването на човечеството.
Иначе съм съгласна, че интелигентните родители отглеждат интелигентно потомство - ама причините дали са основно генетични, не съм сигурна  Thinking
Честно казано дете генийче не ми требе, предпочитам да си живее живота, а не да е програмирано.
Обаче ако ми се помоли некой жоро, може да склоня и аз да допринеса за човечеството, и аз бях намбър уан едно време, еееех  Crazy

Общи условия

Активация на акаунт