Кърмене в тандем...тънкости

  • 961
  • 11
  •   1
Отговори
  • планетата Земя
  • Мнения: 109
Първо да се похваля, че от седмица отново съм в отбора на кърмещите майчета  Grinning !
До тук добре, обаче след като се прибрахме от болницата с бебка, се появи още един кандидат за млекце от мама. Кърмих сина си до 1г. 4м., вече бях бременна, когато се отби с малко помощ от моя страна. Смятах, че като се роди бебето вече ще е забравил какво е това "сукане", но съм си правила сметката без кръчмаря. Човекът въобще не е забравил и засука от раз.
Педиатърката ни пък ни посъветва да му обръщаме максимум внимание поне месец, за да може да свикне с новата обстановка и съответно да избегнем колкото се може ревността. Дори ми каза да му дам да суче, ако иска и въобще, че по-добре да го разглезя малко, отколкото да го травмирам по някакъв начин.
Аз имам кърма колкото щеш, особено с такава "помпа" до мен  Laughing и всичко щеше да е ок, ако малкият ми мъж не иска постоянно да суче. Въпросът ми е да давам ли всеки път (понякога може и да е през половин час) или да го оставя да се потръшка малко, за да знае, че не може нон стоп да суче. Иначе пробвах с обяснения, че бебето може да яде само млекце, а той е голям и може да яде всичко, че ще има и за него, когато бебето похапва...Обаче за сега обясненията не помагат и когато му откажа млекце се започват тръшканици и ревове...
Темата ми всъщност е за форум "нашите деца", защото е свързана повече с ревността и възпитанието. Аз обаче не съм сигурна, че там няма да ме сметнат за луда и да ме оплюят за това, че въобще съм допуснала такава ситуация. За съжаление нямам и много време, за да търся инфо из предишните теми, та ще се радвам на вашите съвети и опит.   bouquet

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Честито ново бебче - и честито ви кърмене в тандем Hug
Нямам опит в такъв тип кърмене, но може би има някои неща, които биха ти свършили работа. При кърменето в тандем е важно да се осигури на бебето да получава всичко необходимо за него. Затова майките често прибягват до различни разрешения - една възможност е да разпределиш гърдите, на всеки по една. Така бебето ще си има негова гърда (вероятно ще му е достатъчно млякото от едната при цялата тази стимулация, а дори да не достигне, в батковата ще има за допълване при нужда) и ще си сигурна, че получава и предно, и задно мляко. Такова разпределение е добро също и когато едното дете е очевидно болно - не че иначе не са в контакт, но за собствено успокоение.
Друг вариант е да стигнете до уговорка да суче след бебето - но това едва ли ще е приложимо във вашия случай, след като си иска толкова често. Може би е добра идея да го оставиш да суче колкото често иска - едва ли е от такава стръвна необходимост от гърдата - по-скоро е реакция на новото бебе и иска да се увери, че на него му е позволено и все така има цялата ти обич. Като не му се отказва и с готовност предлагаш, вероятно след известно време сам ще разреди суканията, защото ще е уверен в теб и обичта ти. Колко ще трае периодът не може да се каже... но пък стимулацията ще ти се отплати с обилни количества мляко Laughing
Надявам се нещо от това да ти е от полза - и успех в приключението на тандемното кърмене Hug

# 2
  • Мнения: 2 614
Аз въобще не мога да съм ти от помощ! Но пък исках да ти честитя бебока и кърменето в тандем!  bouquet Дано се включи спеца в този вид кърмене Wink  bouquet със съвет!
Успех! Heart Eyes

# 3
  • Мнения: 4 242
Хехе има да си наваксва юнака заради принудителното отбиване Heart Eyes
Честита ти втора рожба и дано сте здрави и всичко е наред!  bouquet
Прекрасно е това тандемско кърмене Heart Eyes

# 4
  • София
  • Мнения: 1 802
Не мога да съм ти от полза за съжаление, но много мило ми стана като четох, извинявай, това за теб е проблем, обаче като си представя, картинката отстрани наистина е много мила  Heart Eyes  Hug Желая ти скоро да намериш разрешение!  Hug

# 5
  • Мнения: 422
Честито бебче!  bouquet
И аз не мога да съм от полза, нямам такъв опит, но наистина картинка е отстрани е много мила! Heart Eyes
Желая ти успех и да намериш решение! Hug

# 6
  • Мнения: 3 760
И аз не мога да помогна (смятам, че е най-разумно да оставиш юнака сам да разреди кърменията), но много искам да ти честитя новото бебче (ЧЕСТИТО!   bouquet) и да те подкрепя виртуално!!!  Hug

# 7
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 911
Първо - честито бебе   bouquet
И второ, ето малко от моя опит  Simple Smile

При нас положението беше същото. Когато родих Тони брат и беше на година и 10 месеца. Повече от година не беше сукал, приключихме с кърменето, когато навърши 7 месеца. За мое голямо учудване след връщането ни от родилното той беше много заинтересуван от това, което правим с бебето и моментлано се залепи за нас с молби да опита. Предложих му и засука така сякаш никога не беше спирал Grinning На мен ми стана много приятно, най-вече от удоволствието което изпитваше. Сигурна съм, че ако му бях отказала, това щеше да е някакъв начин да му покажа, че вече съм по-отдадена на бебето, токолкото на него. Не зная дали това е причината, но до ден днешен той не е проявявал ревност под никаква форма към нея, за съжаление не мога да кажа обратното. Тя изпитва някакво особено чувство за собственот, когато става дума за мен Wink
Алекс продължи да суче няколко месеца, сещаше се само, когато ни видеше да го правим с Тони и никога не му отказах. Един ден заяви, че вече е голям и няма да пие от бебешкото мляко. Престана за известно време, но пак се е случвало да си поиска. Мнооого рядко, разбира се. Дори все още има такива желания на моменти, никоага не отказвам и не се чувствам виновна, че го правя. Разбира се, когато виждам, че се лигави (има и такива моменти) го разсейвам с нещо и номера минава.

Разликата при нас беше тази, че в момента в който родих Тони той вече ходеше на ясла и кърменето се случваше само вечер. Не ми е тежало, а и той не беше много досаден.

Мисля, че не правиш нищо лошо давайки му да суче от млякото на бебето. Ако на теб ти е неудобно или неприятно честото искане, просто се опитвай да не кърмиш пред него. При всички случаи това ще е временно и постепенно ще разреди желанията си. Както са ти казали и по-горе, вероянто сега му е интересно и затова настоява толкова често.

Желая ти успех и ако имаш някакви въпроси, насреща съм Grinning

# 8
  • планетата Земя
  • Мнения: 109
Благодаря на всички за отговорите и особено на Хедра и Джейд!
Май ще се опитам да бъда по-търпелива и да му давам, когато си поиска, само дано не се налага да ги кърмя двамата навън... Embarassed
Ще послушам и съвета на Хедра всеки да си има цица, че баткото днес е хремав...
Ох и дано периодът на честите кърмения отмине, че нещо сили не ми остават  Tired

# 9
  • Мнения: 3 161
Честито, Venda!

Аз вървя по вашите стъпки и скоро също ще давам в тандем, като гледам интереса на Ирина към сукането. Чудя се особено за хигиената - вероятно ще трябва да мия зърното всеки път след каката. Надявам се да не иска непрестанно или пък да намеря начин да я занимавам с нещо - приказка и др. докато кърмя, за да не се чувства пренебрегната. Но също смятам, че е начин да се намали ревността и да приеме по-лесно бебето (както съм споменавала вече, чака го с нетърпение, защото знае, че ще има мляко и за нея тогава). Поздрави и ще следя с интерес вашите преживявания!

# 10
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Кърменето в тандем помага срещу препълването на гърдите и помага за производството на повече мляко Simple Smile
Обикновено нормалната хигиена (душ веднъж дневно) е достатъчна по време на кърмене в тандем.
Но все пак - докато майката кърми в тандем, има повишена нужда от течности, хранителни вещества и повече почивка, отколкото ако кърмеше само бебето.

Ще послушам и съвета на Хедра всеки да си има цица, че баткото днес е хремав...
Не е толкова добре всяко дете да има само една гърда и да суче само от нея. Смяната на гърдите при различните хранения ще подобри развитието и координацията на око-ръка при бебето, затова е важно да суче и от двете.

Може - ако успееш да се договориш с по-голямото дете - да кърмиш първо бебето, а после по-голямото. В момента бебето има физическа нужда от млякото и затова е добре да суче първо повечето пъти, но ако това е проблем и причина за конфликти, не е фатално - млякото се произвежда в достатъчно количество и за двете деца, стига да можеш да кърмиш и двете по едно и също време безпрепятствено.

За по-доброто развитие на бебето е добре да се сменя модела на кърмене - не винаги едното да е първо, другото да суче второ - млякото е различно по различно време на едно кърмене; както и да суче и от двете гърди, за да се развива добре.

Съобразявай се с нуждите на по-голямото дете - пробвай различни неща, за да видиш кое работи за вас (да го кърмиш след бебето, да го кърмиш само в определени часове на деня, да ги кърмиш заедно, да му осигуриш 'сигурни' кърмения, на които може да разчита и т.н.)

Не се притеснявай, че се чувстваш неспокойна или раздразнителна, когато и двете сучат едновременно - пробвай да ги храниш по различно време, или да приложиш тактиката, за която говори Емем - да занимаваш голямото, докато кърмиш малкото така, че да чувства, че има твоето внимание, без непременно да суче (може да идентифицира вниманието ти с кърменето - бебето суче и мама много го гушка и му говори).

Силни емоции и променливи настроения са част от нормалните неща в първите седмици след раждане. Все пак приоритетите трябва да се пренаредят след раждането на второто дете и за всички е в някаква степен стресиращо. С времето всичко ще се нареди.

За кърменето навън - повечето по-големи си имат по-интересни неща за правене, когато са навън. Но ако поиска да суче навън, може да го помолиш да изчака, докато отидете на по-закътано място (кафене, в колата, в някой магазин). Но ако се решиш да кърмиш и двамата навън - приготви по-голям шал или пелена да замяташ прелестите Simple Smile ако се тревожиш за дискретността.

Успех  Grinning

Последна редакция: сб, 14 окт 2006, 09:08 от Бу

# 11
  • София
  • Мнения: 529
Venda, първо -  ЧЕСТИТО!!!
Моля те пиши как се развиват нещата при вас и коя тактика действа във вашия отбор!
Предполагам нямаш много време за писане - но споделяй накратко как сте!

След 6 месеца очаквам подобна картинка в нашата къща.... та живо се интересувам!

Мерси на Jade за споделения опит, и на Бу за подробното инфо и съвети!

Общи условия

Активация на акаунт