помощ от можещите

  • 4 625
  • 10
  •   1
Отговори
на едно празненство ядох нещо много просто и вкусно- свински пържолки с гъбки и заляти с някакво сосче, което ми приличаше на бешамел. Сега изтичах и купих продуктите, но идея си нямам как да го направя, тоест първо да изпеча пържолките на фурна ли, а и как се прави бешамел / малък порцион/ и къде слагам гъбите - в соса или да се пекат при пържолите или всичко заедно - моля ви дайте съвет как да го сготвя  newsm12

# 1
# 2
леле колко много, супер сега ще ги изчета, благодаря ти много

# 3
  • София
  • Мнения: 4 865
бешамелът се прави като разтопиш масло в тиган, добавиш брашно и прясно мляко и бъркаш, докато се сгъсти. аз го правя на око и не мога да ти дам пропорции.
в твоя случай бих свърила леко гъбите в малко вода, за да я използвам за соса - ще стане по-ароматен.

# 4
  • Мнения: 545
.....бих свърила леко гъбите в малко вода, за да я използвам за соса - ще стане по-ароматен.
Варени гъби??? Аз бих използвала гъбен бульон (от сухите) за аромат.
Ако пък държиш на натуралното - при задушаване (без никаква вода, само малко мазнина - масло) гъбите си пускат достатъчно сос (той иначе после сам си извира).

# 5
  • Мнения: 732
Ето тук има още една хубава рецепта http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=39574.0

Разгледай Готварската книга, има доста рецепти. Успех!  Grinning

# 6
  • Мнения: 9 092
Пържоли с гъби и сос
аз ги правя по-мързеливо - потапям пържолите в брашно и запържвам от двете страни за по минута. Нареждам в тава и поръсвам с подправките и смес в която трябваше  да се мариноват пържолите но няма време - соев сос, по 1 к ч бира вино и вода. За една тава с пържоли приготвям 250гр гъби - но избирам винаги дребни, за да не режа - мия по бързия начин в торбичката с брашно. Изплаквам и отново овалвам всички гъби в брашно, сипвам ги върху пържолите, поръсвам с 1-2 лъж. брашно или неароматизирано нишесте. Затварям тавата с друга по-голяма тава отгоре и поставям във фурната и забравям  за около час и половина, като след 20-та мин. намалявам фурната на 180*.  Така като ги отворя соса е готов. Да се има предвид, че по желание може да се отвори тавата и запече на горен реотан още 5-6 мин.

# 7
  • Според сезона
  • Мнения: 297
За пържолите и сосчето можеш да се ориентираш  според рецептите.За гъбките можеш да импровизираш : аз на едно място ядох такова ястие и гъбките бяха печени на скара / или на котлон , като правеше дядо едно време/, нарязани и посипани отгоре върху пържолата и соса - придава много хубав вкус !

# 8
  • София
  • Мнения: 1 750
Ето едно предложение и от мен:

В намаслена тава нареждаш леко начуканите пържоли. Между тях слагаш парченца топено сирене (от онези в кръглите кутийки), слагаш гъбките и добавяш течна сметана. Слагаш и масло. Поръсваш с някаква подправка (аз използвам "Вълшебен вкус" на Маги). Заливаш с вода, която леко да покрие пържолите. Завиваш тавата с фолио и печеш на 200 градуса 2-3 часа. Може и на повече градуси, за да се изпече по-бързо, но пък бавното печене е за по-крехко месце.
Преди да извадиш от фурната може да махнеш фолиото, за да се запече леко отгоре.
Ако нямаш сметана, просто сложи повече от топеното сирене и соса пак ще е бял. А може вместо вода да добавиш гъбен бульон, пак става вкусно.  Wink

Последна редакция: ср, 11 окт 2006, 14:23 от Tatalina

# 9
  • Мнения: 6 155
Аз го правя така:
- пържолите ги пека
- соса - в масло запържвам за 3-4 мин. гъбите /от буркан/, добавям брашно /около 1с.л./ и добавям вода /може и мляко/ до желаната гъстота. Оставям на котлона за още 1-2 мин., посолявам, слагам и чер. пипер на вкус.
Става много бързо  Peace

# 10
  • Според сезона
  • Мнения: 297
Като стана дума за "набързо"- някой път използвам гъбена супа на Маги за основа на соса - тя си има всичко .

Общи условия

Активация на акаунт