Бебе на 18 дни - колко мл кърма трябда да поема на хранене?

  • 1 381
  • 9
  •   1
Отговори
Здравейте мами!

Сина ми е на 18 дни, доскоро всичко беше наред, но от 2 дни започна много да плаче и да не ходи по голяма нужда!

Мога ли да комбинирам кърма и изкуствено хранене?По колко мл трябда да поема на хранене бебето?
Поздрави

# 1
  • Мнения: 1 425
Как го храниш бебето? На поискване или с режим? Кърмиш ли го през нощта? Даваш ли му залъгалка?

# 2
  • София
  • Мнения: 1 254
По принцип трябва да приема толкова кърма от колкото има нужда.
То знае най-добре.
Тук ще те посъветват всички (и аз в това число) да храниш на поискване, а не на режим. Когато бебето плаче просто му дай да суче.
Ако решиш да даваш изкуствено мляко кърмата ти постепенно ще намалее. Даването на добавка е първата крачка към отбиване.
Това че не е акало не бива да те притеснява, защото кърмените бебета могат  да не аката няколко дни и всичко да е наред. По-важно е дали пишка. Просто кърмата се усвоява добре от организма и няма какво да се изхвърля.
Предполагам педиатър те е посъветвал да кърмиш на 3 часа с нощна пауза, но тук няма да получиш подобен съвет, напротив. Тук кърмим на поискване включително и през нощта. Не даваме вода, защото бебетата нямат нужда от нея.
Дано да съм ти била полезна. Нека и други мами се включат да допълнят!
Успех и забравих, Честито ти бебе!

# 3
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
По принцип трябва да приема толкова кърма от колкото има нужда.
То знае най-добре.
Тук ще те посъветват всички (и аз в това число) да храниш на поискване, а не на режим. Когато бебето плаче просто му дай да суче.
Ако решиш да даваш изкуствено мляко кърмата ти постепенно ще намалее. Даването на добавка е първата крачка към отбиване.
Това че не е акало не бива да те притеснява, защото кърмените бебета могат  да не аката няколко дни и всичко да е наред. По-важно е дали пишка. Просто кърмата се усвоява добре от организма и няма какво да се изхвърля.
Предполагам педиатър те е посъветвал да кърмиш на 3 часа с нощна пауза, но тук няма да получиш подобен съвет, напротив. Тук кърмим на поискване включително и през нощта. Не даваме вода, защото бебетата нямат нужда от нея.
Дано да съм ти била полезна. Нека и други мами се включат да допълнят!
Успех и забравих, Честито ти бебе!
За съжаление аз съм от майките, които хранят с АМ, но ако имах кърма вероятно щях да постъпя така!!!  Peace

# 4
  • Мнения: 3 092
Моят съвет е да си кърмиш бебето на поискване и да не дохранваш с изкуствено мляко.Това е класическата схема за отбиване.Бебетата плачат поради много причини, не е задължително да е от глад.Казваш че е само на 18 дни.Възможно е да са започнали колики.Замисляла ли си се за такъв вариант?Знам че си притеснена,разбирам те напълно.Дай повече информация и съм сигурна че по опитните от мен мами ще ти помогнат.Желая ти успех и дълго дълго кърмене!

# 5
  • Мнения: 942
По принцип трябва да приема толкова кърма от колкото има нужда.
То знае най-добре.
Тук ще те посъветват всички (и аз в това число) да храниш на поискване, а не на режим. Когато бебето плаче просто му дай да суче.
Ако решиш да даваш изкуствено мляко кърмата ти постепенно ще намалее. Даването на добавка е първата крачка към отбиване.
Това че не е акало не бива да те притеснява, защото кърмените бебета могат  да не аката няколко дни и всичко да е наред. По-важно е дали пишка. Просто кърмата се усвоява добре от организма и няма какво да се изхвърля.
Предполагам педиатър те е посъветвал да кърмиш на 3 часа с нощна пауза, но тук няма да получиш подобен съвет, напротив. Тук кърмим на поискване включително и през нощта. Не даваме вода, защото бебетата нямат нужда от нея.
Дано да съм ти била полезна. Нека и други мами се включат да допълнят!
Успех и забравих, Честито ти бебе!
PeaceНапълно подкрепям ma_nda_rinka  Peace

# 6
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Да не ака по няколко дни се приема за нормално единствено при бебе над 6-седмична възраст! При бебе под 6 седмици, особено в съчетание с много плач, навежда на мисълта, че вероятно наистина не се храни достатъчно. В този случай е добре да се консултираш с педиатъра и да се проследи какво е наддаването на бебето до момента. Даването на добавка от АМ е една възможност за справяне с проблема, ако наддаването е притеснително - но има и други възможности, преди да се стигне дотам. Да се кърми на поискване, а не на режим често дава много добър резултат - бебето суче доста по-често, което го успокоява и помага да получава повече мляко, а от увеличената стимулация на гърдите те започват да произвеждат повече (кърма се произвежда на принципа на търсене и предлагане - колкото повече суче бебето, толкова повече мляко ще има). Добре е да се предлагат и двете гърди на всяко хранене - като се изпразват по-често и двете, по-бързо ще се увеличи количеството кърма. Важно е също да се спрат или намалят всички течности, които запълват коремчето вместо кърма - ако бебето е неспокойно, по-добре да се предложи гърдата, а не шишето с вода или чайче против колики. Нощното кърмене е много важно, когато бебето е неспокойно и има съмнения, че не се храни достатъчно - пролактинът, който е отговорен за производството на кърма, се стимулира най-добре нощем, а няколкото допълнителни хранения увеличават общото количество мляко, прието от бебето за денонощието.
Ако избереш варианта да даваш добавка, е важно да имаш предвид няколко неща, които ще ти помогнат по-дълго време да задържиш кърмата. Едното е бебето да получава на всяко хранене първо двете гърди и след това добавка с шише - това поддържа стимулацията на гърдите, а съдържащите се в кърмата ензими подпомагат усвояването на АМ. Важно е бебето да получава минимума добавка, възможен в ситуацията - и тя да се дава с шишето по начин, който да не създаде отказ от гърдата (шише с широко гърло, малка дупка на биберона - по възможност такава за вода, не за мляко, бебето се храни леко изправено, а не легнало по гръб, зачитат се паузите, които бебето прави - на гърдата то не суче постоянно и не получава постоянен поток мляко - и най-важното, не се стимулира в никакъв случай бебето да си изяде цялата приготвена порция добавка, а се оставя то да определи кога да свърши храненето, дори да е поело само 5-10мл от добавката).

# 7
  • Мнения: 2 019
Моят съвет е да си кърмиш бебето на поискване и да не дохранваш с изкуствено мляко.Това е класическата схема за отбиване.Бебетата плачат поради много причини, не е задължително да е от глад.Казваш че е само на 18 дни.Възможно е да са започнали колики.Замисляла ли си се за такъв вариант?Знам че си притеснена,разбирам те напълно.Дай повече информация и съм сигурна че по опитните от мен мами ще ти помогнат.Желая ти успех и дълго дълго кърмене!
и  аз мисля ,че може да са колики

# 8
  • София
  • Мнения: 12 201
  Я виж тази статия http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=65156.0
  Но основното е както вече са те посъветвали, кърмене често на поискване и всичко ще се регулира.

# 9
  • Мнения: 168
казвам ти нешта които ми е давала педиатърка за някаква ориентация
-до 15 ден около 60мл +_ 10 мл
-до 20ден 70
-до 25ден 80
-до 30ден 90

Общи условия

Активация на акаунт