как да се справя със свекървата?

  • 4 993
  • 31
  •   1
Отговори
  • Мнения: 82
Предполагам,че не съм единствената с този проблем,затова ви моля за съвет.Живея със свекърва си и въпреки че не е лоша жена,дори напротив-помага ми и то много,но точно тази нейна помощ понякога ми идва в повече.Онзи ден,например,започнах да сглобявам детската количка,а тя дойде и направо ме измести в страни,за да се опита тя и въпреки че се мъчи няколко часа така и не успя да се справи.На другия ден се възползвах,че я няма и за няколко минути количката беше готова!Това е само един от многото примери,които мога да ви дам.Не искам и да си представям какво ме чака като се роди внукът й(остават ми 2 седмици до термина).Аз все си премълчавам,когато не съм съгласна с нея,а знам че не трябва да го правя.Е,какво мислите?Имам ли шанс да я променя поне малко?! newsm78

# 1
  • Варна
  • Мнения: 64
 ThinkingЕдва ли ще успееш да промениш мисленето и начина на действие на един възрастен човек, но просто можеш да й кажеш напр. в случая, че ще се справиш и сама и, че ако имаш нужда от помощ ти сама ще я помолиш т.е. не си премълчавай за каквото и да било. Не е нужно да й повишаваш тон, просто казвай всичко в "прав" текст. Дано сама осъзнае как стоят нещата - никой не обича да му дават излишни съвети и "тон" в живота. Joy Пожелавам ти успех в тази наистина нелека борба.

# 2
  • Балчик-Сливен
  • Мнения: 1 058
Нямаш шанс да промениш нея,а отношението й към теб.Но става с диалог,така че-заемай се Laughing

# 3
  • Мнения: 292
Опитай се да комуникираш с нея като за начало, ако не възприема или избива в грешна посока - сменяш тактиката. Аз вече сетказах от идеята да бъда разбрана правилно и затова преустанових опитите, а пък и желанието ми за контакт се изпари - водя разговори само при необходимост, но ние не живеем заедно все пак.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 252
Когато нещо те дразни и го кажи директно без заобикалки. От прекалена тактичност само ти ще страдаш. Ако не те разбере кажи на мъжа си да говори с нея. Ако пак не разбере се налага да и пораздрусаш нервите, за да вземе да се съобразява с теб.

# 5
  • Мнения: 476
Аз не разбирам проблема. Опитала се е да сглоби количката. Какво лошо има?

# 6
  • Варна
  • Мнения: 199
ev4еto81  едва ли свекърва ти  ти мисли нещо лошо, а и от написаното разбирам че тя просто иска да ти помогне, иска да се чувства полезна и да покаже внимание.  Друг е въпроса, че през бременността жената става малко по-раздразнителна от обикновено, а околните не винаги го осъзнават това. 

При едно съжителство между представители от различни поколения не рядко се получава разминаване в мисленето и начина на живот. Мен например често ми се е случвало да ме дразни и моята собствена майка, макар отлично да осъзнавам, че тя винаги ми е мислела само най-доброто и каквото и да казва и да прави го прави от загриженост за мен.

Затова хората са казали, че е най-добре младите да се отделят и да живеят сами, но това за съжаление поради една или друга причина не винаги се получава.

Това, което можеш да направиш в случая е тактично да и намекнеш, че прекаленото и внимание и намеса във всичко те дразни. Но го направи умно и като политикант. Моето лично мнение е, че каквото и да правиш тя винаги ще си остане майката на твоя мъж и по-добре е да имате взаимно уважение, отколкото да спечелиш враг в къщата.

Последна редакция: нд, 15 окт 2006, 21:40 от venira

# 7
  • София
  • Мнения: 6 356
помисли си за обратния вариант - ти да искаш отчаяно малко помощ от някого за отглеждането на детето, а този единствен някой да е свекървата и тя да ти отказва помощта си. такъв е моят случай.
тогава може би ще ти бъде по-леко да съумееш да приемеш помощта. защото, макар и понякога натрапчива и досадна, по-добре е да има помощ, отколкото да няма никаква, повярвай ми...

# 8
  • Мнения: 6 164
Аз много добре разбирам. И тоя тип "искам да помогна", всъщност по такъв начин е направено, че по-скоро "Дай аз, че ти нищо не можеш да свършиш". Майка ми е такава! Правя нещо, блъсва ме с репликата "Оффф, дай аз!" и нищо не прави съответно, ама карай, тя е веща, всичко може, всичко знае.

Аз не знам възрастен човек да може да се промени.  Confused Или се примиряваш, или се местите отделно. Аз нямам търпение да се махна от моята майка!!!

# 9
  • Мнения: 1 029
Аз нямам за сега такива проблеми, но си мисля, че може би най-добрият начин е все пак да показваш какво ти е неприятно, с какво не си съгласна и с повече такт да й обясниш, че не винаги е необходимо да прави нещата вместо теб. Едва ли ще я промениш, но пък ако е разбрана жена сигурно ще се замисли и ще се съобразява повече с твоите желания. По-добре сега да си изясните тези неща, защото после ще бъде още по-трудно с детето. Успех!

# 10
  • Мнения: 2 015
Сега съм в твоето положение и знай, че положението ще става още по зле.После ще започне да ти казва как да го къпеш, къде да го мажеш и ще стои на главата ти, за да те напътства, което страшно дразни.Аз не успях да накарам моя да се изнесем, но ти ако можеш бягай на далеч.
Аз и казвах, че мога и сама и не е нужно всеки път да ми казва едно и също.Също така и дадох да разбере, че така ме дразни, но стана по-лошо и тя започна да ми повишава тон.Да ми казва, че аз не съм отгледала пет деца и че много неща не съм знаела и че тя ще ме научи на тях.Пак ти казвам по добре е да сте отделно, не се примирявай с този начин на живот.

# 11
  • Мнения: 2 757
Сега съм в твоето положение и знай, че положението ще става още по зле.После ще започне да ти казва как да го къпеш, къде да го мажеш и ще стои на главата ти, за да те напътства, което страшно дразни.Аз не успях да накарам моя да се изнесем, но ти ако можеш бягай на далеч.
Аз и казвах, че мога и сама и не е нужно всеки път да ми казва едно и също.Също така и дадох да разбере, че така ме дразни, но стана по-лошо и тя започна да ми повишава тон.Да ми казва, че аз не съм отгледала пет деца и че много неща не съм знаела и че тя ще ме научи на тях.Пак ти казвам по добре е да сте отделно, не се примирявай с този начин на живот.

Подкрепям това мнение. Хората не се променят. Ако някой те дразни, с времето ако  не го отстраниш все повече ще те дразни. Работи по въпроса за остраняване на дразнещите елементи. От личен опит ти говоря. Не знам за свекърва ти, ама при моите дразнещи елементи ни с добро, ни с лошо става - ако не е техното просто няма шанс да има мир. За приятелски и откровени разговори целящи изясняване на проблема и решаването дума да не става - всеки опит за такъв от моя страна се тълкува като нападение, опит да ги засегнеш и т.н. No chance  Naughty

# 12
  • Мнения: 903
Опитай се да комуникираш с нея като за начало, ако не възприема или избива в грешна посока - сменяш тактиката. Аз вече сетказах от идеята да бъда разбрана правилно и затова преустанових опитите, а пък и желанието ми за контакт се изпари - водя разговори само при необходимост.
И аз така мисля, но ние живеем заедно и напълно те разбирам...
Успех и леко раждане  bouquet

# 13
  • Мнения: 4 406
едва ли свекърва ти може да чете мисли, така че ще се наложи да й кажеш, че не ти е приятно да ти помага...когато ти нямаш нужда от това.

# 14
  • ГО
  • Мнения: 3 955
Сега съм в твоето положение и знай, че положението ще става още по зле.После ще започне да ти казва как да го къпеш, къде да го мажеш и ще стои на главата ти, за да те напътства, което страшно дразни.Аз не успях да накарам моя да се изнесем, но ти ако можеш бягай на далеч.
Аз и казвах, че мога и сама и не е нужно всеки път да ми казва едно и също.Също така и дадох да разбере, че така ме дразни, но стана по-лошо и тя започна да ми повишава тон.Да ми казва, че аз не съм отгледала пет деца и че много неща не съм знаела и че тя ще ме научи на тях.Пак ти казвам по добре е да сте отделно, не се примирявай с този начин на живот.

ОООО не.Няма да ти казва как да го къпеш,мажеш и т.н.Направо ще идва и без да пита ще взема детето и ще го къпе тя.Всичко ще иска тя да прави и то под претекст,че ти си уморена,и че иска да си почиваш.Моята е такава.На момент се чудя,аз ли съм раждала това дете или тя? newsm78
И друго,ще търси черти само на нейният род.Детето ще прилича само на баща си,леля си,на дядо си или на нея.ТВОЕТО дете няма да има нито една твоя черта.Ще прилича само на тях.Това при мен се повтаряше многократно,до един момент в който я запитах тя ли е раждала това дете,че прилича само на нея?Много се бях ядосала,ама от тогава и дума не е ставало на кого прилича.Изведнъж почна да прилича на себе си.На кого били тези очи,че нито баща му,нито леля му били с такива?АЗ къде съм в цялата история? newsm78
Оффф извинявай,че се отплеснах,ама знам колко много дразни.И да ти кажа,че решението е на страни.Не знам как още 3-4- месеца ще издържа. Cry

Общи условия

Активация на акаунт