Проблема ранно захранване!

  • 6 851
  • 129
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 4 423
Чета тези дни колкото мога из форума и се натъквам на много крайни мнения относно ранното захранване. Затова реших да пусна тази тема, да направим един вид дискусия, кой какво мисли по въпроса, какви са доводите за и против, какви важни за организма на бебето вещества се съдържат в зеленчуковите и плодови пюрета, в кашите и т.н.
За кърмените бебета ми е ясно защо се захранват късно, но за нашите изключително хранени на АМ деца не мога да намеря за себе си причина, която да ме накара да изчакам примерно до 5 месец.
Нека да не се превръща темата в бойно поле, просто да си поговорим по този въпрос, надявам се да се включат мами с по - голями бебета и дечица ( питай патило а не старило)
  bouquet
п.с. В кърмаческия открих много теми, но те се отнасят за кърмените бебета.

# 1
  • София
  • Мнения: 4 570
Наско го кърмих до 9-я месец. Зхраних го 4-ти месец със зеленчуково пюре. Преди това, след 3-я му давах плодово пюре, което за мен не е захранване. Детето понесе всичко добре. Не сме имали проблем.
Малката от 4-я мес. е на формула. При нея започнах по същата схема и съм доволна.
Според мен може да се пробва със захранване след 3,5-4 мес. Детето и стомахчето му показват  дали е правилно. Не знам да има кой-знае какво в пюретата и кашите, но децата свикват да ядат разнообразна храна. А в по-големи месеци, си имат някакъв изграден стереотип, който по трудно се променя.

# 2
  • Мнения: 4 428
За кърмените бебета ми е ясно защо се захранват късно, но за нашите изключително хранени на АМ деца не мога да намеря за себе си причина, която да ме накара да изчакам примерно до 5 месец.

Според мен това е най-важното. Щом си решила да захранваш, захранваш и толкова. Не съм сигурна, че тази тема ще ти помогне особено, защото всеки си има причина за това кога да започне с твърдата храна. Не се притеснявай и не търси удобрение от този и онзи. Постъпи, както ти намериш за добре и не се чуди постоянно дали си взела правилното решение.
Аз захраних след 4-и мес и съм доволна, че направих така, а не изчаках до 6-и мес. Имах достатъчно време да въведа всичко постепенно и нямаше моменти, в които да ми се натрупват няколко неща наведнъж. Всичко въвеждах за 7дни и вече ядем всички плодове и зеленчуци /без грах/, месо /пиле, пуйка, заек/ и от 2 дни ядем извара. Другата седмица ще давам глутен.
Но основното е как детето ще е настроено за захранване. Ако не иска да яде, значи просто още му е рано за твърда храна и искаш, неискаш ще изчакаш Laughing
Спокойно и давай уверено. Детето ще ти покаже дали е готово или не  Grinning

# 3
  • София
  • Мнения: 4 423
Да, така е.
Пуснах темата, защото започнах от онзи ден с една лъжичка морков на хип, много и хареса, вчера дадох две  - облизваше се за още, днес смятам да продължа, но имах разговор с мъжът ми, който е прочел нещо от другата ми тема и се стяга сега - не дава да я захранвам толкова рано Confused
Това ми е мисълта, да си кажем защо и какви са причините Hug

# 4
  • Мнения: 7 474
Преди 5 г. още нямаше късно захранване и форум и захраних на 3-4 мес. , нормално си беше всичко според мен.  Човек вече не знае кое е правилно и кое не newsm78

Последна редакция: пн, 16 окт 2006, 09:55 от Lео

# 5
  • Мнения: 4 428
Пуснах темата, защото започнах от онзи ден с една лъжичка морков на хип, много и хареса, вчера дадох две  - облизваше се за още, днес смятам да продължа, но имах разговор с мъжът ми, който е прочел нещо от другата ми тема и се стяга сега - не дава да я захранвам толкова рано Confused

Аааа, виж тук и 20 страници да събереш с мнения, може пак да не са достатъчни Joy
От нашата отчетна тема имаше подобен случай. Таткото толкова се беше запалил по кърменето, че не даваше нищо друго да вкусва детето до 6мес Mr. Green

Ами, в такъв случай който надвие  Joy Mr. Green Joy

# 6
  • Мнения: 46 434
Копирам си поста от една по-стара тема:

Против съм:
1. Защото е противоестествено.
2. Защото е лишено от смисъл.
3. Защото детето губи така необходимите ми хранителни вещества от кърмата/АМ.
4. Защото влияе отрицателно на процеса на кърмене.
5. Защото е резултат на експеримент от 70-те години.
6. Защото е въпросния експеримент е прекратен във всички държави, заради лошите резултати- храносмилателни проблеми, алергии, затлъстяване ...
7. Защото ензими за разграждане на такава храна има след 6-ти месец.

Ако още не си убедена, влез в клуб Алергии и ще намериш достатъчно причини ПРОТИВ ...

Ти си майката, ти решаваш, но не забравяй, че пак ТИ носиш отговорността!

Ето я и цялата тема: ЗА или ПРОТИВ ранното захранване сте и ЗАЩО?

# 7
  • София
  • Мнения: 4 423
Lео , това ми е проблема - преди 16 години също нямаше късно захранване, така захраних дъщеря ми по старата схема, здраво дете е, не боледува, няма алергии....а сега съм толкова объркана, страх ме е да не причиня проблем на бебка, толкова внимавам...усещането ми е, че не й стига храната  -вече не я де по 5 пъти по 150г, а по 6 пъти и все плачи като свърши. Confused

# 8
  • София
  • Мнения: 4 423
Никол, чела съм я Hug, но все си мисля, че алегиите са на наследствена основа в по - голямата си част, когато Джули беше на 40 дни с жесток запек й давах овесени ядки отвара, не показа никакви реакции, сега също не дава реакция от моркова, може би наистина трябва да се внимава и да се започва постепенно...., но все пак не съм сигурна и затова за пореден път търся помоща ви Hug

# 9
  • Мнения: 6 390
Сигнали за готовност на бебето за захранване с твърда храна

    *  Бебето е удвоило теглото си от раждането. Например – родено е с тегло 3,500 kg и е достигнало вече 7 kg
    * Консумацията на мляко е в по-голямо количество от средно-дневните норми за възрастта му. На четири месечна възраст едно бебе обикновено приема около 140 ml мляко на хранене или около 850 ml на ден. Ако Вашето бебе приема над 950 – 1000 ml мляко дневно, вероятно само то не му е достатъчно.
    * Бебето може да хваща различни предмети и играчки (дрънкалка, гумена или плюшена играчка) и да ги слага в устата си. Това е знак, че то е готово да опитва и други вкусове, освен този на млякото.
     *Бебето може да остане в полуседнало положение с подпора отзад, след като вие го поставите така
    * Бебето Ви наблюдава с интерес, когато се храните и като че ли иска да опита от храната, отваряйки уста

Други интересни теми ще намериш в библиотеката или най-често обсъжданите теми  Wink
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=68875.msg1226085#msg1226085
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=25462.msg493873#msg493873

А съм за късното захранване Peace

# 10
  • София
  • Мнения: 4 570
..., страх ме е да не причиня проблем на бебка, толкова внимавам...усещането ми е, че не й стига храната  -вече не я де по 5 пъти по 150г, а по 6 пъти и все плачи като свърши. Confused
Ами може и да й е малко. Може да има нужда от храна, различна от млякото Thinking.
Пробвай, по малко, по един зеленчук...
ОФФ: Исками се и мойте деца да имаха желамие за ядене, да не им стига, да чуя ЕДИН път от устата на баткото :"Мамо, гладен съм". Направо ми се вижда невероятно.
  bouquet

# 11
  • Мнения: 7 474
Ще ти кажа само как ни препоръча да захраним нашата педиатърка. Давах и първоначално 50/50 Ам+пюре в шишето и след месец отделно.

# 12
  • Мнения: 6 390
Буболина
а ти защо всъщност искаш ранно захранване  newsm78
Бебето не яде АМ достатъчно,не наддава или какво му е на сегашното положение Thinking

# 13
  • Мнения: 46 434
Никол, чела съм я Hug, но все си мисля, че алегиите са на наследствена основа в по - голямата си част, когато Джули беше на 40 дни с жесток запек й давах овесени ядки отвара, не показа никакви реакции, сега също не дава реакция от моркова, може би наистина трябва да се внимава и да се започва постепенно...., но все пак не съм сигурна и затова за пореден път търся помоща ви Hug

Не става дума само за алергиите, въпреки, че те обикновено излизат най-бързо. Може да не са наследствени, а да се провокират точно от въведената храна. Също е възможно и да не се покаже веднага реакцията, а след 10 години например.

Освен алергиите, ранното захранване може да доведе и до проблеми в храносмилателната система, пак не веднага, а след години.

Не е за пренебрегване и факта, че нещата, които се дават сокчета, плодови пюренца и т.н. реално нямат хранителната стойност на млякото, което е храната за тази възраст и това влияе на развитието на бебето.

Но най-важното мисля е това, че няма причина, поради която бебе на тези месеци да приема друго освен мляко.

Нормално е да се увеличава количеството на храната, особено във фазите на разстеж, но не очаквай нещо с по-малко калории от млякото да засити детето.

# 14
  • София
  • Мнения: 4 423
Буболина
а ти защо всъщност искаш ранно захранване  newsm78
Бебето не яде АМ достатъчно,не наддава или какво му е на сегашното положение Thinking
Защото не й стига АМ.
Другата причина е, че отговора е положителен за всички тези точки
*  Бебето е удвоило теглото си от раждането. Например – родено е с тегло 3,500 kg и е достигнало вече 7 kg
    * Консумацията на мляко е в по-голямо количество от средно-дневните норми за възрастта му. На четири месечна възраст едно бебе обикновено приема около 140 ml мляко на хранене или около 850 ml на ден. Ако Вашето бебе приема над 950 – 1000 ml мляко дневно, вероятно само то не му е достатъчно.
    * Бебето може да хваща различни предмети и играчки (дрънкалка, гумена или плюшена играчка) и да ги слага в устата си. Това е знак, че то е готово да опитва и други вкусове, освен този на млякото.
     *Бебето може да остане в полуседнало положение с подпора отзад, след като вие го поставите така
    * Бебето Ви наблюдава с интерес, когато се храните и като че ли иска да опита от храната, отваряйки уста

Никол , сокове и плодови пюрета не смятам да давам поне още един, два месеца, за зеленчуковите става въпрос  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт