Давате ли пари на просяци?

  • 5 624
  • 80
  •   1
Отговори
  • Мнения: 179
Или ги подминавате ..? И как мислите дали сред тях има наистина нуждаещи се хора.?
   В петък подминах един човек на около 60г. ,той ми поиска пари,но аз не му дадох нищо.После ме загриза съвестта.На мен няма да ми натежи да му дам 1,2 лв.,но с тях той може да се нахрани.Знам,че има хора,които гладуват и мръзнат,а аз що годе живея добре.Иначе човека изглеждаше зле и като че ли беше инвалид./като се сещам грижата на държавата към тези хора......./. и все пак знам,че има хора които злоупотребяват.Вие как мислите?

# 1
  • Мнения: 46 484
Преди давах, докато не видях един на Графа, който не можеше да ходи, а след "работно време" тръгна, та чак побегна  Crazy от тогава като минаваме мъжът ми все го бъзика и той само се подхилква ...

# 2
  • Добрич
  • Мнения: 1 720
Ами, понякога давам. Уж преценявам на кого давам.  Hug

# 3
  • София
  • Мнения: 1 244
Преди давах, докато не видях един на Графа, който не можеше да ходи, а след "работно време" тръгна, та чак побегна  Crazy от тогава като минаваме мъжът ми все го бъзика и той само се подхилква ...
Точно понеже има такива измамници, много рядко давам пари на просяци.
Много се е писало по вестниците, че има цяла мафия.
Но понякога давам, когато почувствам, че човекът наистина се нуждае.
И мен ме гризе винаги съвестта...  ooooh!

# 4
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Не, не давам. Има нуждаещи се сигурно, но по-голямата част са нахални и злобни. Има един с патерица, който уж не може да ходи, а преди го видях лично, че си я беше преметнал през рамо и крачеше бодро.
 А и имаше около университета и градинката до НС циганчета. Един приятел работеше наблизо и каза, че в края на деня идвало циганче и уедрявало стотинките - 200 лева изкарвало! А и чакат некви мазни, дърти цигани и всичко им взимат, каквото изкарат, което е още по-гадно!

# 5
  • София
  • Мнения: 3 421
 Ами когато преценя(но каква е гаранцията, че преценявам правилно newsm78).
 Има една баба пред Нотариата - по цял ден крещи и се моли, че умира от глад(ама не спира дори за две минути). Говорила съм с хората, които продават цветя до "нейното работно място" и те са ми казвали, че събира страшно много пари на ден.  Повече от една средно-статистическа надница.

Сега децата ми постоянно искат стотинки за да дават на просяците. Понеже ми е много трудно(а и не искам все още) да им обясня за такива измамници и сме се разбрали - даваме на музикантите - винаги и с удоволствие.

# 6
  • Мнения: 7 109
Обикновено казват, че нямат пари за хляб и аз им предлагам да дойдат с мен до хлебарницата, за да им купя. Досега никой не се е съгласил. Онези с твърдите тарифи ги подминавам.

# 7
  • Мнения: 1 134
Мисля, че св. ап. Павел беше казал нещо от рода: Преди да дадеш милостиня, нека парата се препоти в ръцете ти. Не е имал предвид скъперничество, във всеки случай...
Предпочитам да дам на фондация, или в храм, за да съм сигурна, че ще отидат при когото трябва. Иначе, давам на хора, които нещо правят, за да си ги спечелят - дали ще свирят на инструмент, ще продават картички или ще мият стъкла - все е труд някакъв.

# 8
  • на село
  • Мнения: 1 028
Ами да ви кажа честно, откакто един просяк над когото се смилих и го приютих в един голям дъжд, а след това се оказа че е обрал колегата ми , не давам. Иначе изглеждаше че е след инсулт - затова ми и домъчня /баба ми имаше няколко инсулта и зная какво е.../.
Предпочитам на просещите циганчета да им купя баничка или нещо друго за хранене / въпреки че веднъж след като го направих за едно малко просяче, големите дойдоха иму изядоха закуската/.

# 9
  • Мнения: 25 565
Не. Пари - никога!  Naughty
Понякога давам храна, понякога - дрехи, обувки... на хора, за които знам, че се нуждаят от тях.
Откакто имах "удоволствието" да наблюдавам в продължение на 1-2 месеца едни просяци, как изхвърляха купената специално за тях храна и как кълняха хората, които им я даваха вместо очакваните пари...  Sick Ами вече подбирам на кого давам.  Thinking
Преди няколко дни подарих на едно циганче 2 чифта дънки, едните чисто нови, другите съвсем малко носени - много се зарадва. И аз се зарадвах, защото знам колко деца са вкъщи и че ако не му станат на него, ще ги носи някой от братята му.  Laughing

# 10
  • Мнения: 5 228
Давам много рядко. В последно време непрекъснато ми звънят на вратата да просят. Имаме съсед, който е полицай и за последната седмица е прибрал на топло двама "нуждаещи се", които са му звъняли на вратата. Много ме изкефи човекът.

# 11
  • Мнения: 7 474
На цигани не давам Naughty, но на много възрастни хора бих дала Tired

# 12
  • Мнения: 3 268
Понякога давам на деца ромчета.Мъжът ми не дава,но мен ме е жал

# 13
# 14
  • Мнения: 1 427
Вече не.Понякога купувам нещо за ядене на малките просячета.Поне виждам къде отиват парите.

Общи условия

Активация на акаунт