Българските деца втори по затлъстяване в света

  • 4 046
  • 49
  •   1
Отговори
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
от dir- a

http://dnes.dir.bg/2006/10/16/news802249.html

Всеки пети български ученик е с наднормено тегло. Това каза пред журналисти доц. Стефка Петрова, национален консултант по хранене.
България е на второ място в света по затлъстяване и свръхтегло сред децата, допълни тя. Водещи в тази класация са САЩ, уточни доц. Петрова. Сред възрастните процентът на тези с наднормено тегло е 50-70%, допълни тя. От този проблем страдат бедните хора тъй като заради високите цени на плодовете и зеленчуците консумират нездравословни храни, освен това не упражняват никакви спортове. При жените на възраст 18-30 години тези с поднормено тегло са 17%, а при младите момичета под 18-годишна възраст - 8%. Според доц. Петрова учениците трябва да се хранят само 1 път седмично с тестена здакуска. В останалите дни трябва да консумират плодове и зеленчуци, прясно или кисело мляко, риба или сандвич с пилешко месо, каза специалистът. По думите й това изискване не се спазва, но контролът трябва да се осъществява от МОН, МЗ и районните инспекции по опазване и контрол на общественото

# 1
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 381
Е, чак пък втори в света  newsm78
Май не са виждали германчета, американчета.... те държат определено първенството

# 2
  • Мнения: 46 477
Няма как да не е така, от новородени нагъват захар с вода, после нишесте всеки ден и накрая ги подхващат с тестото в детските градини и училищата ...

# 3
  • Мнения: 3 338
Моят скакалец или едва влиза в границите на нормата, или по-скоро е с поднормено тегло/около 20 кг. е/, което обаче съвсем не означава, че се храни здравословно. Опитвам, но не винаги успявам... А цитираното ме накара да се замисля/за кой ли път/, че мисията да накараш малчуган в училищна възраст да се храни здравословно е предварително обречена...
Онзи ден ми заяви най-отговорно, че само той и още едно момиченце в класа яли банан в голямото междучасие и аз съм била лоша майка, като не съм му давала да яде сладки неща, чипсове и тем подобни. Не че съвсем не ги яде, но сутрин поне са строго забранени.
На тази възраст децата не обичат да се чувстват различни... Да, аз продължавам да му слагам плод в чантата, но когато започна да му давам пари за училище... Дали няма да поиска да хапне точно онова, което яде другарчето му по чин... например чипс. В десет часа сутринта #Cussing out

# 4
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Е, чак пък толкова ли са дебели децата?!... За затлъстяването според мен оказва влияние не толкова тестената храна, колкото изкуствените съставки, които не се усвояват от организма, а се неутрализират в мастна тъкан.

# 5
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Глупости! В класа на сина ми няма нито едно дебело дете а са 34. Около нас също не виждам много дебели деца в пубертета. А е факт че болшинството млади момичета са много добре сложени! Я тия да си гледат собствените деца.

# 6
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Хм, не ми се струва вярна тази статистика. Thinking

В класа на дъщеря ми няма нито едно пълно детенце, гледам и в другите класове е така.
Да не говоря за тийнеджърите, които наблюдавам по улиците, много са стройни повечето.

# 7
  • Мнения: 14 654
аз пък постоянно виждам твърде дебели деца, които на 8 години може да са "леко закръгленки" , но на 12 вече приличат на грозни слоници!
виждам деца с целулит - пак момичета...
виждам пубертети, които са с провиснали търбуси, но  продължават да закусват дюнер по път за училище

може статистиката да не е вярна, но има доста  дебели българчета и тенденцията е все по-дебели да стават, докато за добро поведение детето се възнаграждава с детско меню в мак-доналдс...и не само затлъстяване- високо кръвно на 15 години, диабед, хемороиди и още бонуси наред с наднорменото тегло

# 8
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
И аз мисля, че не е вярно.......

# 9
  • Мнения: 3 338
А според мен проблемът не е в това затлъстели ли са децата, а хранят ли се здравословно.

# 10
  • sofia
  • Мнения: 8 932
А според мен проблемът не е в това затлъстели ли са децата, а хранят ли се здравословно.
И колко се движат......

ПП:Имам двама затлъстели племеника на 12 и 10 г.

# 11
  • София
  • Мнения: 3 879
аз не виждам толкова често шишкави деца. но е факт, че се храним с кофти храни, а децата най-вече...

# 12
  • София
  • Мнения: 323
Мога да напиша дисертация по темата. Аз съм гордата майка на едно затлъстяло дете, което прекарва може би два часа от деня си в самосъжаление. Не знам дали статистиката е вярна, но проблема е налице, и той определено не зависи само от това дали дебелата ми дъщеря закусва дюнер на път за училище. Всъщност никога не го е правила. Отношение към наднорменото тегло имат редица фактори, от които не на последно място е наследствеността. Начина на живот също оказва влияние, възможността или по-скоро липсата на възможност за подходящ спорт, екскурзиите в планина или по-скоро липсата на такива и т.н. И определено държа да кажа че не съм лоша майка, напротив, обожавам децата си и се грижа добре за тях, внимавам какво ядат и не ги награждавам с обяд в макдоналдс за отличен успех. Дори може би съм единствената майка, която въпреки че не са налице признаци за диабет, редовно контролира кръвната захар на дебелото си дете с лично апаратче. И същото това дете знае, че сладките нещица са забранени. Но това не помага. И вместо медиите да занимават обществото с разни статистики, лепяйки етикети "ДЕБЕЛ", по добре да занимае същото това общество и държава с необходимостта от една правилна политика в областта на образованието и развитието на децата ни в училищна възраст и една правилна ранна профилактика на наднорменото тегло.

# 13
  • Мнения: 619
И същото това дете знае, че сладките нещица са забранени. Но това не помага. И вместо медиите да занимават обществото с разни статистики, лепяйки етикети "ДЕБЕЛ", по добре да занимае същото това общество и държава с необходимостта от една правилна политика в областта на образованието и развитието на децата ни в училищна възраст и една правилна ранна профилактика на наднорменото тегло.

Е, това обаче няма да е угодно нито на хранителната, нито на фармацевтичната индустрия...
А това, че товето дете, не яде сладки неща, не означава че не поема други вредни храни, като пържено, храни с консерванти и т.н...Затова нека не разчитаме на образованието или здравното министерство, а поемем нещата в свои ръце...

# 14
  • Мнения: 1 116
Е, това обаче няма да е угодно нито на хранителната, нито на фармацевтичната индустрия...
Какво пък общо има фармацевтичната индустрия ?!

...А това, че товето дете, не яде сладки неща, не означава че не поема други вредни храни...
Ходили ли сте в някой завод да гледате как ви се приготвя храната ?! Най-малкото са тъпкани с консерванти, оцветители , ароматизанти, антиоксиданти, разни пълнители.Месото старо, мухлясало, те го мият и му слагат оцветител да изглежда прясно.Ти си купуваш някакъв колбас и си викаш: "Брее това много вкусно бе,чакай да донапълня тумбака".Вкусно ама не е полезно.Няма невредни храни в днешно време, не си ли ги отгледаш сам.


И същото това дете знае, че сладките нещица са забранени. Но това не помага. И вместо медиите да занимават обществото с разни статистики, лепяйки етикети "ДЕБЕЛ", по добре да занимае същото това общество и държава с необходимостта от една правилна политика в областта на образованието и развитието на децата ни в училищна възраст и една правилна ранна профилактика на наднорменото тегло.

Деси ,Наси и Тони то си има политика, никой обаче не я спазва.Все пак живеем в България.

  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт