Тв материал за флуора - кои са за и против?

  • 8 221
  • 101
  •   1
Отговори
  • Мнения: 56
Здравейте, мами. Реших да поработя малко по темата флуор - дори не съм очаквала колко трудно е да намериш някой, който да застане пред камера и да обяви, че е против. Е успях, ама няма да са ми излишни и други мнения. Ако някой от вас се заинтересува и иска да зададе въпроси, може да го направи. Ще има и събеседник от здравното министерство - поне за сега де - да чукна на дърво. Ако искате нещо да питате или да кажете, тук Ви чакам. Предаването ще се излъчи 25.10 от 22 часа по МСАТ.

# 1
  • Мнения: 56
Благодаря на всички майчета, които се свързаха с мен. Надявам се предаването да е хвърлило малко светлина и да е било от полза за тези, които и представа си нямат, че подобни неща се случват у нас. Още веднъж Ви благодаря.
Моля модератор да закрие темата  bouquet

# 2
  • Мнения: 2 531
А можеш ли да пуснеш линк с предаването, та да може да го видим и тези които не сме го гледали а сме заинтересовани

# 3
# 4
  • Мнения: 56
Линк не мога да пусна защото го няма в нета, но пък мога да питам колегите кога ще го повтарят, тъй като обикновено се повтарят. Ако много държиш ще си го сваля на диск и мога да ти го пратя. Сладкишка не разбирам това Thinking  А ко имаш въпрос кажи.

# 5
  • Габрово
  • Мнения: 2 548
Понеже не съм гледала предаването,а и да го повтарят няма да мога да гледам ме интересува в общи линии какви са тезите за и против.Чела съм някои неща по въпроса и реших да не приемам флуор като бременна,нито да давам флуорни капки на сина си.
maya05,ще съм ти много благодарна ако ми напишеш нещата на кратко.Може и на лични.

# 6
  • Мнения: 376
Линк не мога да пусна защото го няма в нета, но пък мога да питам колегите кога ще го повтарят, тъй като обикновено се повтарят. Ако много държиш ще си го сваля на диск и мога да ти го пратя. Сладкишка не разбирам това Thinking  А ко имаш въпрос кажи.

Интересувам се от темата и само маркирах, за да мога да я следя. А въпросът ми е дали трябва да давам флуор или не? Ако не се дава какви са последствията?

# 7
  • Мнения: 9 095
аз малко нахално, ама мога ли да питам, дали няма да го повтаряте и когаааааа, че го хванах почти накрая дда му се невиди, пък е много интересно предаването, бравоо Peace

# 8
  • Мнения: 56
Първо да кажа, че "браво" - то е за всички мами, които преди да дадат нещо на детето си първо се интересуват Grinning. Повторението е минало, но ще говоря да го пуснат пак, защото има голям интерес и даже желаещи да го вземат. Това означава само, че темата действително е сериозна!!! В най- общи линии ще обясня за тези, които искат, че специалистите, които записах са: д-р Николай Шарков – председател на Съюза на стоматолозите в България, проф. Христо Зайков –Лаборатория «Токсикология» към НЦООЗ , д-р. Атанас Гълъбов, Екатерина Чамурлийска – клиничен психолог. Становището на МЗ беше да отложа предаването, тъй като специалистите им, компетентни по темата за флуорната профилактика са зад граница - и тримата!!! Разбира се отговора получих след като им изпратих въпросите, които явно ги ядосаха и ми казаха че трябва да отложа излъчването, ако ли не да се "задоволя" с отгооврите на д-р Шарков. Разбира се - задоволих се с тях, тъй като той е "техен" човек. Та според властите няма нищо страшон във флуорната профилактика. Тук искам да подчертая, че докато работих по "случая" разбрах със сигурност, че в България няма нормативен акт, закон или каквото и да е нареждане за провеждането на тази профилактика при децата - хапчета и капки имам предвид. Има постановление на МС от 1971 за флуориране на питейната вода, което е много по-различно от флуорните таблетки или капки. Та хората от Министерството и стоматолозите лежат на това постановление и на споразумение със СЗО и така провеждат "профилактиката на кариеса". 6 - т общини у нас използват флуорирано мляко в детските градини ~което е разработено от българин. Та така според защитиниците на флуора - не ставало дума за много пари в тази индустрия, парите били в лечението на кариеса. Според противниците обаче дори в малки количества  флуорът е отрова; предизвиква
мутации, водещи до рак; предизвиква преждевременно остаряване, трошливост на костите, флуороза на зъбите.
Хайде да не Ви досъдя, ако искате нещо по-конкретно питайте, защото незнам какво точно да Ви пиша още - все пак предаването е 20 мин.  Rolling Eyes Междувременно скоро ще Ви кажа и кога ще е повторението

# 9
  • Мнения: 9 095
много ти благодаря, ще следя с интерес кога ще е повторението, то като е 20мин, аз 5 да съм хванала, ама много ми стана интересно, просто супер е, че има кой да прави и такива предавания, давай в същия дух Peace

# 10
  • Мнения: 816
С радост ще гледам ако има още едно повторение. Аз съм противник на даването на Флуор в детска възраст.

# 11
  • Мнения: 2 082
в яслата на дъщеря ми провеждат такава флуорна профилактика.аз отказах да давам на детето си флуорирано мляко.казват ,че когато другите го ядат на нея и дават обикновено мляко,но изпитвам някакви съмнения.това сигурно ли е,че няма закон или нещо друго за провеждане на флуорната профилактика.идва ми да отида да говоря с директорката на яслата,но мисля че няма да мога да я убедя в нищо-не се чувствам достатъчно запозната и нямам материали ,които да и покажа.ако това е наистина толкова вредно,а другите дечица го ядат....  Sad

# 12
  • Мнения: 4 150
Цитат
Има постановление на МС от 1971 за флуориране на питейната вода, което е много по-различно от флуорните таблетки или капки.

Водата в БГ се флуорира от 1971????  Неzнам zа такова неЩо,но Ще раzуча..МожеШ ли дадеШ по конкретни данни около това постановление?
 bouquet

# 13
  • Мнения: 56
Благодаря ти tedy e Party
nano, единствената уредба у нас е постановление на Министерския съвет от 1971 година за изкуствено флуориране на питейната вода. То е влязло в сила, но в България никой не го е приложил - защо ли? Има разлика между постановление за флуориране на питейната вода и профилактика чрез флуорни таблетки и капки - поне според мен, а и не само. Точно за това флуорните таблетки и капки не са задължителни, а флуорираното мляко се дава само след родителско съгласие в детската градина. Милички, позволете ми това обръщение, проблема е, че много хора са неинформирани за "ползите" от профилактиката на кариеса чрез флуор, но нейсе... Правим каквото можем. Всъщност когато попитах председателя на ССБ на базата на кой нормативен документ, наредба или закон се прилага тази профилактика той обясни, че това е постановлението от 1971, контрирах че в него иде реч за вода, не за мляко и той побесня. Обясни ми, че само 6 общини у нас са били разумни да я въведат тази флуорна профилактика в градините и че 98% от майките на децата били съгласни. При такова убедително съгласие какво да направиш - съветвам те просто да информираш мамите да почетат малко преди да решават какво да правят. В крайна сметка  дано няма последствия  Praynig Моля се нито едно дете да не става част от статистиката1 : 1 000 000

# 14
  • Мнения: 56
Водата в БГ се флуорира от 1971????  Неzнам zа такова неЩо,но Ще раzуча..МожеШ ли дадеШ по конкретни данни около това постановление?
 bouquet
[/quote]

Неразбрана се почувствах  Rolling Eyes Има и щом го има значи е публикувано в ДВ, щом е така значи е влязло в сила, но не се прилага!!! Въпросът е защо или защо не??? Страх, невежество, небрежност или бяло петно в паметта???  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт