Мами в Германия...4

  • 25 024
  • 286
  •   1
Отговори
  • Германия
  • Мнения: 8 085
на помощ, моля!
Проблемът е следният: едно от новите ни студентчета българчета е на някакви лекарства, които му се изписват в БГ всеки месец и ги получава безплатно. Остава да се изпратят до Германия. По поща официално не може, но имало възможност да се извади Zufuhrerlaubnis обаче не знам към кого да се обърна - митница? поща? По сайтовете не намерих достоверна информация.
Тук ме посъветваха да опита през Krankenkasse да му се даде рецепта от тук и касата да поеме съотв. цената, ако се купува медикамента от тук. Да, обаче не съм убедена, че касата ще поеме такова нещо, слад като предварително се знае, че има наличие на хронична болест и кой знае и колко ще му струва, ако трябва сам да плаща.
Някой има ли опит с такова разрешително за лекарства?
В уни-то никой не може да ми отговори конкретно, термин за разговор с чичото от касата имам чак в четвъртък.
По автобус да се изпращат също не става, отказали са да ги вземат.

Жал ми е за това дете, а се чувствам безсилна като се намесят разпоредби, правилници и т.н.  Confused

Ето я нашата карта http://www.frappr.com/mamawgermany

Последна редакция: вт, 17 окт 2006, 03:22 от Дивиана

# 1
  • Мнения: 7 605
Пепи, тук http://www.zoll.de/b0_zoll_und_steuern/d0_verbote_und_beschraenk … fuhren/index.html погледнала ли си???

Хайде и аz да питам неЩо. Днес имах много хубава консултация с акуШерката си относно zахранването, стоя 4ас и 45 минути  Peace  Но едно неЩо ме хвърли в раzмисъл. Каzа ми, да приготвям мле4ните каШи с обеzмаслено (1,5%) краве мляко  Shocked  Аz zнаех, 4е до 1 год. въzраст не се дава. Ами сега?  newsm78

# 2
  • Германия
  • Мнения: 8 085
Сакън недей мляко!
Аз такова започнах да давам съвсем наскоро, може би преди месец newsm78 Дори в яслата дават чак от навършени 12-13 месеца и то само ако родителите са съгласни (под формата на мляко с ориз и т.н.)
Ако ще трябва да слагаш мляко, то...или изцедена кърма или от това на прах. Сега се сещам, че и педиатърката ни беше споменавала, чак след 1 год. мляко.
Извинявай, на акушерки по принцип нямам доверие, щом стане въпрос за хранене на бебе. Виж за израждане и Nachsorge те са точните хора Wink
А на този сайт, бях днес, но пак...не намерих после кое Arzneimittelbehoerde е за нашия случай. Ще продължавам да ровя, благодаря все пак Heart Eyes
 А да, и не се коси, че Миленката може да се отбие, докато суче и наваксва нощем няма лесно да се отървеш Mr. Green

# 3
  • Мнения: 11 306
Да се разпиша, за да ви проконтролирвам Laughing
Пепе, не ми се е случвало и нямам и идея кой може да я свърши тая работа. Защо наистина не пробвате в здравната каса дали ще поемат изписването? Според мен щом в Бг е било безплатно, то значи, че и тук ще е така. Особено за млади хора. За инсулин ли става дума или е друго?
Татяна, ако не ти стига изцедената кърма, спокойно слагай от адаптираните млека. Тая акушерка направо е за бой  Wink. Отбивало се детето, слагай му мляко в кашата.   ooooh!
Детския лекар ще ти даде по-добър акъл.
Бискара, пиша ти тук. Стискам палци да мине всичко по вода с дипломната работа.   Peace За преместването - успех с намирането на прилична квартира. Там си е направо отделна държава.

# 4
  • Мнения: 2 567
Привет в новата ни тема,
Пепе, Кате, мерси за поздравленията, да ви се връщат скоро!  Hug
Татяна, за млякото подкрепям Пепи, или цедях кърма и слагах в кашите, или я правих с вода и после кърмих  Peace Междудругото моят педиатър също ми каза, че мога да слагам прясно краве мляко преди годинката в кашите, но аз лично не го направих.

# 5
  • Мнения: 2 292
пепеляшка, да пита в касата. няма какво да се правят на отворени, хроничното zаболявани си е zаболяване и да вzемат да си поемат лекарствата. Още нещо. Картата, която имам от касата важи zа всички държави в ЕС. От януари ще важи и zа БГ. Ако някоя óт държавите не приема карта, касата поема раzноските, но само до нивото на немските тарифи. Останалото се поема от частната zастраховка zа чужбина. Теzи пък няма да поемат хронични. Но аz и не вярвам да се стигне до там българските цени да са по високи от немските и в крайна сметка ще вzеме касата да покрие всичко, както и се полага.
Татяна, надявам се да ти помогна с инфо. Значи преди няколко месеца в списанието от ДМ Алверде имаше голяма статия zа zахранването след 6 месеца от органиzацията zа хранене (някакъв институт беше) и бяха публикували няколко рецепри zа каши. Всичките бяха с пълномаслено мляко. Забележката беше, че бебето не може да пие ГОЛЕМИ количества пълномаслено мляко, zащото не може да ги преработи, но количествата употребявани в кашите били малки и нямало проблем. Ако си обърнала внимание, пюрето на ХИП със спанак , zа след 4 месеца е приготвено с пълномаслено мляко. Ако на ДМ на сайта им работи търсачката бих се поровила и иzровила статията, ако не можеш да попиташ с еъмаил и да помолиш да ти я иzпратят. Със сигурност в редакцията я имат. Там бяха дадени и линкове към доста сайтове zа хранене на деца и бебета. УСпех.
Иначе и аz zнам , че прясното мляко в количествата, които иzпива едно дете няколко пъти по 250 гр... не  се дава на бебе под 1 годинка. Но това zависи и от състоянието на детето. НА сестреа ми бебето в Канада тръгна на ясла на 10 месеца и педиатърката прецени, че няма нужда zа 2 месеца да минава на адаптирано и после на пълномаслено мляко и каzда да си му дават пълномаслено, zадължително пастсориzирано . Задължително се иzбягват също меките сирена (Камамбер ...), както при бременност.

# 6
  • Мнения: X
Хайде и аz да питам неЩо. Днес имах много хубава консултация с акуШерката си относно zахранването, стоя 4ас и 45 минути  Peace  Но едно неЩо ме хвърли в раzмисъл. Каzа ми, да приготвям мле4ните каШи с обеzмаслено (1,5%) краве мляко  Shocked  Аz zнаех, 4е до 1 год. въzраст не се дава. Ами сега?  newsm78

Татянка,
ако толкова държиш кашите да са с мляко (щото нали се кърмите), слагай адаптирано. Моите впечатления са че кърмени бебета приемат добре на Милупа млеката. Само не виждам какъв е проблема кашите да са без мляко ?
И наистина - недей краве обикновенно мляко да даваш. Тук дори до 3 годишна възраст го карат на адаптирано или полуадаптирано мляко.

На Шоши - честито! Лека и безаварийна бременност!

Ако не е много нахално от моя страна - да си подновя молбата - за on-line магазин доставящ каши до тук ? Баткото ни е глезан, иска си любимата закуска. Особено като е болен нищо друго не иска да яде...Извинявам се и благодаря!

Последна редакция: вт, 17 окт 2006, 10:33 от Анонимен

# 7
  • Мнения: 3 521
Tatjana, nedej da i dawash krawe mlqko, az w sybota dadoh za pyrwi pyt mlechen produkt(sirene Mozarela) i ne mi se gowori kakwo stana-powryshtane, raztroistwo, temperatura...udnica nqkakwa ooooh!...taka che pone az predi da stane na godinka, che i otgore deteto vyobshte  ne smqtam da povtarqm Tired...a inache se sled godinka do 4 se dava pylnomasleno krave mlqko, maslo, a ne margarin i t.n., zashtoto mozyka na dechicata se nujdae ot holesterin za da se razviva pravilno.

p.p. sorry za latinicata, no Kredora mi neshto otsystva

aaaaaaaaaaaaa i chestita nova temichka  bouquet

# 8
  • Мнения: 2 292
и аz да честитя на шоши  и да и пожелая всичко най добро.
Сърфлайн, може би моцарелата нее била ОК. Ти каква купи? Или твоето дребосъче е по чувствително. На моя раzбойник от сирене, масло и кисело мляко нищо му няма, но аz му копувам само био продикти, zащото другите са тъпкани с какви ли не химии към които може да се получи в същност реакция.
В таzи насока да се похваля на един от селските панаири преди седмица открихме щанда на една коzеферма и една офцеферма (малки Ziegenhof, Schafshof) в съседното селце. Имат си и пчели и магаzинчета в които предлагат продуктите си. Сега малкия е на коzе сирене zа попарата и коzе кислео мляко ... мног ому е добре. ПРеди му вzимахме българско овче сирене от турския магаzин. Внасяха го от БГ и пак бяхме доволни. Та приятно ровене в Gelbeseiten. Може и при вас да има подобни скрити покрити  Wink

# 9
  • Мнения: 7 605
Много ви благодаря zа вси4ките отговори   bouquet  Аz в4ера гледах ей така  Shocked  като ми каzа да й давам кисело мляко, та и мле4ните каШи да ги направя с краве мляко. Ходила на лекция миналата седмица в МНН тук в Хановер (университетската болница) и там така каzали, това било според най новите иzследвания  newsm78  Дори иzрових книгата в която пиШе да не се дава до годинка.

Педито zа съжаление е винаги толкова zаето, 4е zа въпроси все не остава време (4акам минимум един 4ас там, със zаписан 4ас  #Cussing out ).

Уф мътно ми е малко това zахранване. Е, zа блиzкото бъдеЩе е ясно, zелен4уци, но нали се въвежда и мле4на каШа. Вие готови ли купувате, дето се приготвят само с вода? Гледах няколко опаковки, и все ми се струва 4е съдържат работи които не би  Thinking  Та zа това смятах да ги zабъркам аz.......иzцедена кърма нямам (нямам помпа и на ръка не мога да вадя толкова), какво адапте да вzема, Пре ли или 1 или 2???  newsm78

А месо кога? Педито каzа оЩе от сега, акуШерката вика да иz4акам до 8ми месец......

МиШенце, аz бях търсила иz нета, но не можах да намеря  Sad  Ако искаШ търси и ти, в Гоогле бях писала името на каШата и Warenkorb и после гледах в сайтовете, дали доставят и до Франция.

За zдравната zастраховка, аz бях с такава от ЕО. Т.е. бях zастрахована във Франция (там има само държавна zа вси4ки, но по4ти вси4ки имат и една допълнителна, 4астна), там ми дадоха една европейска карта, с нея се регистрирах тук в едно Кранкенкасе (ККН в слу4ая) но не ми дадоха немска 4ипкарта. Тук правата ми бяха както на един пациент с немска zастраховка. Малко бюрокрация беШе, но ми платиха вси4ко, което ми се полагаШе. Но иди раzправи на лекарите, как се процедира  ooooh!


Последна редакция: вт, 17 окт 2006, 11:17 от Tatjana

# 10
  • Мнения: 11 306
Мишенце, пуснала съм запитване до Шлекер дали правят от немския сайт доставки до Франция.
Още нямам отговор. Като получа, ще те информирам своевременно. Предполагам, че ако имат, то цената на доставката ще е над 10 евро.
Татяна, един съвет като ходиш при педито - напиши си на едно листче всички въпроси и като влезе почвай с въпросите. Знам колко е изнервящо да чакаш вън, после в стаята и докато влезе доктора и ти изфирясват всичките питанки. Аз откакто ходя с листчето съм много добре  Laughing
Готовите каши съм ги бъркала без проблем само с вода. Двамата имаха различни предпочитания, затова ги следях кой какво яде и такова купувах. Другите кутии съм ги хвърляла ей така. Но много кльопаха банановата (че и аз покрай тях Embarassed)
Адапте можеш да вземеш направо 2. Те го дават за след 6 месец като дохранване. Нищо, че пише след 4 месец. Месо можеш да включиш по избор след като въведеш 2-3 зеленчука. Има готови малки пюрета на Хипп май бяха в малки бурканчета Fleischzubereitung се водеха. Можеш от тях да прибавяш към зеленчуковото пюре.

# 11
  • Мнения: 3 423
За захранването.
Моята акушерка ме посъветва да почна с едно ядене,
да не добавям мляко, а като правя каша, да я правя
задължително с вода. Купих 4-Korn-Brei на Алнатура
и засега едно от яденетата е това. Другото ядене са
разните му там пюрета, пробвах и спаначеното на Хип,
в което пише, че има мляко и сметана. Но младежът го яде.
В морковите и картофите слагах малко олио (пак по съвет на
акушерката), защото иначе яко се запича пупата и бебето
цъкли очета и реве даже от болка. Междувременно давам
чайчета и кърмя. Не изцеждам, нямам помпа.
Като стана дума за изцеждане, дайте акъл. Трябва да ме няма
един ден. Както и да е, младежът ще яде, каквото има,
ама на мен ще ми се напълнят цоцките и за да не ме болят,
ще трябва да изцедя поне веднъж през деня. Нямам помпа
обаче. Как да стане тая работа. Случвало ли ви се е?
А, и да питам, и вашите педита ли са рода на Спиди Гонзалес?
Нашето педи минава като тайфун покрай нас, все бърза,
пък аз обичам да ми се обяснява и да ми се обръща внимание.

# 12
  • Мнения: 7 605
А Лиске, не даваШ ли мле4на каШа?

Вижте какво намерих
Die Ernährungskommission der Deutschen Gesellschaft für Kinderheilkunde und Jugendmedizin spricht sich dafür aus, Kuhmilch und Kuhmilchprodukte im ersten Lebensjahr nur in sehr begrenztem Umfang und in denaturierter (erhitzter) Form im Rahmen eines Getreide-Milch-Breis einzusetzen. Eine Einführung weiterer milchhaltiger Beikost wird nicht empfohlen.

По това иzлиzа, 4е акуШерката е права  newsm78 

Лиска, питай в някоя аптека zа помпа под наем  Peace 

И моето педи е като торнадо и Щях да го сменя ако останахме тук, но сега нали Ще се местим и така или ина4е трябва да го сменя.....

Кате, ходя аz с лист4ето, ама просто вси4ко става толкова бърzо 4е като иzлиzам, съм zабравила половината отговори  Embarassed

# 13
  • Мнения: 11 306
Лиска, да ти кажа честно, аз имах помпа, но на ръка изцеждах далеч повече  Shocked. Не знам защо. Акушерката ми каза, че съм била от редките случаи. Не знам как да ти обясня как става номера, малко напомня на доенето на кравите  hahaha.
Ако искаш на ЛС.
Лафа за Спиди Гонзалес много ми хареса. Нашия не само, че е такъв, ами и е с изключително странно чувство за хумор. Като влезем и първата му реплика е - Оооооо, вещицата и дявола са пак тук! Иначе ако е нещо сериозно, веднага сменя плочата.

# 14
  • Мнения: X
Мишенце, пуснала съм запитване до Шлекер дали правят от немския сайт доставки до Франция.
Още нямам отговор. Като получа, ще те информирам своевременно. Предполагам, че ако имат, то цената на доставката ще е над 10 евро.

Вечерница, благодаря!  Hug Доставката не ме притеснява, стига да е възможно. Ако знаеш какви количества каша се изяжда...а както идвa и другото бебе, трябва да намеря начин за регулярни доставки. Другия вариант е да моля някоя немска или австрийска мама да ми праща колети с каши през 2 месеца и аз да и пращам паричките за кашите и доставката. Но така ангажирам хора които си имат и друга работа освен да се занимават с моите глупави каши.

Мислех си...така или иначе никой не се обади да поеме организацията на европейки за Ружа...Ти какво ще кажеш да се заемеш, заедно с немските мами да поемеш всички европейски? Аз се ангажирам да ти помагам активно до когато мога (реално докато вляза да раждам). Само ако ти е възможно, разбира се !

Общи условия

Активация на акаунт