ясли и детски градини - нормативна уредба

  • 3 167
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 506
Знам, че само на последните две страници има две такива теми - за работното време и за телевизорите, но ми се иска тази да е по-обща. Това, което ме интересува, е кои са документите, уреждащи функционирането на детските заведения най-общо казано. Включвам въпроси от рода на:

- работно време;
- водене/взимане на детето извън определеното време;
- извеждане на децата навън;
- занимания с децата по групи (има ли регламент за някакъв минимум занимания според възрастта в различните групи);
- употреба на телевизор;
- други такива

Ако има мами, търсили и намерили, моля да споделят откритията си. Има ли общи правилници, или всяка градина си има правилник или всичко е въпрос на добра воля на съответната учителка.

Ако някой се чуди - със съжаление открих, че в ДГ, където от вчера са моите деца се случват едни такива работи, които хич не ми харесват - телевизор по цял ден, днес грейнало едно слънце, учителката сутринта се намуси като я питах няма ли да ги извеждат... Явно ми предстоят разговори, още повече, че преди да ги запиша, специално питах за тези неща, но да знам с какво се захващам поне...

# 1
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 378
Аз рових в АПИС, търсейки някаква конкретна Наредба за детските ясли и градини, но не намерих. В сайта на МОН има всякакви нормативни актове, касаещи образователната сфера и в Закона за народната просвета има Глава за детските градини. Ето линк:
http://www.minedu.government.bg/opencms/opencms/left_menu/documents/law/

Малко повече подробности има в Правилника към горния закон.
За яслите има подробна Наредба за изискванията.

Последна редакция: вт, 17 окт 2006, 14:07 от Incandescent

# 2
  • Мнения: 1 425
Май да ти кажа така като гледам и чета,всяка градина си определя сама всички правилници и наредби.Сигорно имат единствено наредба относно преподавания материал. Thinking

# 3
  • София, откъм тъмната страна
  • Мнения: 246
Преди време и на мен ми се наложи да търся такава наредба, но единственото, което намерих беше
Н А Р Е Д Б А № 5

ЗА ДЕТСКИТЕ ГРАДИНИ И ОБЕДИНЕНИТЕ
ДЕТСКИ ЗАВЕДЕНИЯ

Издадена от Министерството на народната
просвета, обн., ДВ, бр. 20 от 12 март 1991 г.

която е отменена с § 3, т. 1 от преходните и заключителните
разпоредби на Наредба № 4 от 18 септември 2000 г. за
предучилищно възпитание и подготовка - ДВ, бр. 80 от
3 октомври 2000 г., в сила от 3 октомври 2000 г.

И нищо друго няма, което да я замества или да е подобно на нея.
Това, което направих е че се обадих в министерството на здравеопазването и говорих с някаква докторка, която каза, че директорите на ОДЗ отговаряли за устройството и дейността на всяка детска градина поотделно. Най-изненадващото за мен беше, че ми каза "Щом си плащате, имате право да си търсите правата при директорката и тя трябва да се съобрази с Вашето дете".

Така, че мили мами - Щом си плащаме - трябва да си отстояваме правата!!
А това, че заплатите на служителите са малки не е наша грижа.
И нашите детски са нищожни.....
Това е.

# 4
  • Мнения: 3 506
Прегледах Закона за народната просвета и Правилника за прилагането му (благодаря, Incandescent), търсих други документи и нищо не намерих.

В общи линии в Закона и Правилника има общи приказки, поне що се касае до вътрешния ред в ДГ - примерно "ДГ са длъжни да се грижат за укрепване здравето на децата, бля-бля". Най-същественото беше, че всяка ДГ/ОДЗ си създава Правилник, с който определя вътрешната си организация и има право да си избере програма, методика и средства за обучение в рамките на държавните образователни изисквания за предучилищна подготовка (които, разбира се, никъде не намерих).

Тъй че поне за мен следва разговор с учителката и запознаване с правилника (що ли никой не ме е запознал досега), после ще видим. За съжаление не ми изглеждат много оптимистично нещата, щото въз основа на това, което прочетох, май трябва да съм благодарна, че детето ми изглежда горе-долу спокойно... Ако са си свикнали примерно да си кибичат цяла зима на топло, трудно ще го променя, при положение, че никой не изисква друго от тях...

# 5
Здравейте, аз живея в Лозенец и имам детенце на 1г.6м.,искам да го дам на ясла но нямам никой познат от тук с малко дете за да ми препоръча една от яслите в Лозенец, моля ви кажете нещо, ако знаете за някоя.Благодаря ви предварително. :: ::

Общи условия

Активация на акаунт