намален яйчников резерв

  • 3 256
  • 8
  •   1
Отговори
Момичета, оплождането с донорска яйцеклетка ли е единствената алтернатива при изчерпаване на яйчниковия резерв?
Питам с цел да науча повече за проблема и за метода.  Все още нямам поставена диагноза, но май нещата вървят в тази посока, тъй като са ми доста завишени ЛХ и ФСХ. Много неща изчетох по темата, но не можах да намеря отговори на някои въпроси, нито пък идентичен на моя случай  newsm78.
Ще съм ви благодарна за всякакаъв вид информация, линкове и т. н.!

# 1
  • Мнения: 2 381
Мери-лин, ето това е писала Лекси, по този въпрос.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=131791.0

# 2
  • София
  • Мнения: 7 242
Meri-lin, към това, което съм писала мога да добавя, че в момента съм в процедура по инвитро. Преди да започна стимулация ФСХ-то ми беше 11 и нещо т.е. на границата, ЛХ - също. Сега ми е 9-ти ден, стимулация с гонал и мерионал вечер, сутрин декаптил. В ляво имам 6 големи фоликула, в дясно - нищо. Разбира се какво има в фоликулите не се знае, но все пак за сега нещата изглеждат добре. Донорска яйцеклетка се препоръчва само в краен случай - при много завишени стойности на ФСХ или доказано лошо качество на яйцеклетките /което се разбира само, ако бъдат извадени/. От това, което четох по въпроса, останах с впечетление, че винаги е добре да се направи поне едно инвитро, за да се разбере реалното състояние на яйцеклетките.

# 3
Благодаря ви за отговорите, момичета!
Лекси, желая ти успешно инвитро, леко бременеене и накрая - едно малко, здраво, сладко бебче  preggo  ylinfant
Но, с риск да стана досадна, пак ще кажа, че при мен ФСХ е много над нормата - около 14 при референтни граници между  2 и 10, а ЛХ - 11, при горна граница 8. Във форумите тук и в "Зачатие" прочетох, че при ФСХ над 13 не се предприема стимулация. За ЛХ и съотношението между двата хормона в моя случай не знам какво да си мисля, май въобще няма смисъл да се гледат съотношения при тези стойности  newsm78!?
Още не съм ходила при специалист, реших да си дам още 3-4 месеца срок за опити. Скоро ще навърша 30 г., но бебеправим от 5-6 месеца.
Вие как мислите - дали не трябва спешно да се заема с проблема, или мога да си позволя отсрочка? И , ако знаете нещо повече за това, как могат да се понижат ЛХ и ФСХ, моля пишете!

# 4
  • Мнения: 3 376
Мери-лин, аз не бих чакала повече да стане от само себе си, а бих изследвала и другите фактори, показващи има ли изчерпване на яйчников резерв. Консултирай се и със специалист по стерилитет, т.е не обикновен квартален гинеколог! На 30 години сякаш е прекалено рано за изчерпване  newsm78

# 5
  • София
  • Мнения: 7 242
Гризка, напоследък се стряскам като чета колко жени има с такава диагноза и то под 30 години. Когато започнах да се интересувам от стерилитет преди години, такова нещо нямаше. А че е рано, рано е.
Meri-lin, при такива стойности извън нормата няма смисъл да чакаш /според мен, де/.

# 6
  • Мнения: 58
Момичета , виждам че добре сте  запознати  с яйчниковия резерв. При мен ФСХ и Лх са в норми, но преди години имам доста стимулации с клостил бегит. От него бях получила поликистоза на яйчниците при което се наложи операция. След операцията се чувствах добре, но след време цикълът ми се обърка съвсем.При фоликулометрия има дребни фоликули, но няма доминантен. Става въпрос без стимулация-такава не ми е правена от 3-4 години. Та въпросът ми е възможно ли е да няма вече такива качествени фоликули. На 31 години съм.

# 7
  • Мнения: 3 376
Дейли, липсата на овулация и объркването на цикъла изобщо не е задължително да са свързани с изчерпан яйчников резерв. Щом ЛХ и ФСХ са ти в норма, това е добър знак. Ако искаш говори с лекуващия си лекар да ти пусне и други изследвания, свързани с яйчниковия резерв. Но операциите и стимулациите могат да доведат до разбъркване на цикъла. А липсата на овулация е проблем дори и за съвсем млади жени, тъй че не е особен критерий.

Лекси, то май всички заболявания са снижили възрастта си, а репродуктивните още повече Sad

# 8
Очаквах да ме посъветвате по-скоро да си изясня ситуацията, въпреки, че никак не ми се ще да чуя страшна диагноза  Tired Но пък от друга страна наистина е по-добре да знам какво става с мен и как да действам занапред.
А бихте ли ми препоръчали добър специалист по тези проблеми в Пловдив?

Общи условия

Активация на акаунт