Отговори
  • Мнения: 69
Сигурна съм, че ще предизвикам доста недоволство, но за тези които ще се опитат да ме порицаят ще кажа предварително, че аз искам да кърма, НО НЕ МОГА!
Не мога заради чисто психологически проблем, който може би дойде от физическата болка която ми причиняваше кърменето. Говоря в минало време, защото днес е 3-ти ден в който не кърма, не цеда и чакам да ми спре кърмата.
Въпреки, че почти съм взеле решението да спра да кърма ме изяжда съвеста и не мога да си намера място. Всеки път като посегна към шишето с АМ ми се плачи. Но също така изпитвам ужас като си представя затвора на кърменето и висеното на гърда, усещането , че не съм човек а млекоцентрала, болката от засукването и изобщо сумати отрицателни емоции свързани с кърменето. Само да отбележа, че докато бях бременна приказвах на ляво и на дясно как ще си кърма детето да 6 месеца, как няма да давам вода и как ще захранвам късно. Е, явно са били празни приказки.
Сега да кажа и друг проблем който имах с кърменето. Още от самото начало кърмата ми не беше достатъчно. Така и не можа да ставе достатъчно /може би аз не бях достатъчно упорита/. Т.к. изпитвах ужасна болка от сукането се изцеждах цедях през 2 часа и от двете гърди и събирах за около 20 мин 60 мил. Това е адски малко. С много зор успявах да направя 5 хранения с кърма и две с АМ. Пия два вида чайове за повишаване на лактацията - на ХИП и български, но нищо. пиех по 2,5-3,0 л вода на ден и пак нищо.
Наистина незнам какво да правя сега. В момента вероятно имам много малко кърма, но пак ви казвам - имам страшни угрезения на съвеста, че храна детето си с този боклук.
Ако по някакъв начин успея да превъзмогна егоизма си /защото точно така го чувствам/ и да запозна да кърмя отново дали има смисъл да го направя? Вече не ме болят толкова много зърната /рагадите почти изчезнаха/ и съм съгласна да слагам бебето на гърдата, а не да цедя.
Колкото и странно да изглежда тя въпреки, че яде от шише като я слъжа на гърдата захапва прекрасно и сучи с удоволствие и доста ефективно.
Как да увелича лактацията - има ли някакви лекарства с който да увелича количеството кърма?
Искам да кажа също, че съм изчела доста подобни теми, изчетох доста неща от библиотекато, но имам нужда от директни отговори и подкрепа.
Благодаря ви предварително!
Вярвам, че с ваша помощ ще успея! Моля ви помогнете ми да направя най-доброто за детето си!

# 1
  • Мнения: 1 030
И аз първите дни изпитвах болка от разранени зърна, но се мазах с Гармастан и ми минаха. А изцеждането и до ден днешен не ми е приятно, много по-лесно е като суче бебето. Започнах да кърмя бебето в леглото, в легнало положение и ми е много лесно, докато кърмя даже гледам ТВ, а през нощта дори заспивам / бебето спи при мен, но от вътрешната страна/. В началото изпитвах болка при всяко всмукване на бебето, предполагам, че каналите не са били достатъчно разширени. Но с течение на времето нещата се оправиха и вече почти 5,5 месеца кърмя. Да уточня, че още от края на първия месец не са ми текли гърдите и така не ми се наложи да използвам подплънки. И нещо, което мисля, че е важно / поне за мен/ - откакто съм родила един единствен път съм слагала сутиен и то за 2-3 часа. Стягането намалява кърмата и дори баба ми ми беше казала да избягвам да се стягам. Може да се носят съвсем меки сутиени или еластични потничета.
Имало е много моменти, когато съм се притеснявала, дали кърмата ми стига и се побърквах - ставах посред нощ да пия сокове и кисело мляко / в резултат на това ме заболя гърлото, защото пиех от хладилника/. През първите 2 месеца бебето ми искаше да суче постоянно - понякога през 15 минути и така мисля, че ми се увеличи кърмата спрямо неговите нужди. Заспиваше само на гърда, но от третия месец с упорство въведох залъгалката и сега си заспива сама с нея и на мен ми е по-лесно. Но дотогава - имам чувството, че кърмех денонощно.
Давай гърдата постоянно, важно е бебето да отваря широко уста, да обхваща ареолата с устни, а не само зърното.
Дано успееш да кърмиш, много е важно и за имунитета на детето - през лятото прекарах някакъв грип с температура, но не съм спирала да кърмя и бебето не се разболя.
Успех ти желая!

# 2
  • Мнения: 8 242
Ей, миличка, не се отказвай! ВИНАГИ има смисъл да продължиш да кърмиш.. Не се отчайвай така..
И аз бях първия месец всеки ден на ръба - къде от болки, къде от нерви.. И аз се чувствах като подвижна млекоцентрала  Mr. Green Тони ядеше денонощно  Crazy и мислех, че това никога няма да свърши.. Но стисках зъбки и не съжалявам нито за миг.
Най-доброто лекарство за увеличаване на кърмата е бебо - слагай го колкото можеш по-често на гърдата.. И не се цеди! Това не е мярка колко кърма имаш - аз икога не съм изцеждала повече от 50 мл., а звяра яде та се къса. Щом си чела библиотеката ги знаеш всичките тези неща.
Най-важното е да повярваш, че искаш и можеш да дадеш най-доброто на малкото човече. Има реален шанс да го махнеш АМ напълно - просто трябва малко упоритост.
Пий си ХИП и българския, овецени ядки яж и бирена мая на таблетки си вземи. За течностите си го правиш. Няма да стане за ден-два, но мисля, че до седмица трябва да ти се регуира малко кърмата - бебка е мъничка още и е хубаво, че суче от теб, а не е свикнала със шишето. Слагай я на всеки час ако можеш да цока колкото иска.
Винаги ще имаш нашата подкрепа  Hug

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Всички, които са се сблъскали с рагади и болки в началото, чудесно знаят как се чувстваш и как може да те облива студена пот само като видиш, че бебето се размърдва и отваря устичка в търсене на гърда. Разранените зърна и болката от кърменето могат да оставят кошмарни спомени, дори когато си имал най-добрите намерения.
Хубаво е, че въпреки всичко и въпреки собствените си колебания търсиш помощ и имаш желание да кърмиш Hug Нещата вероятно все още са обратими - но ще е необходимо много търпение и целенасочено усилие от твоя страна.
Малко обяснения - ако бебето захапва добре, кърменето не боли и рагади не се получават. Независимо как изглежда на пръв поглед и че усещаш засукването, това не е гаранция, че бебето суче правилно. Понякога причина за рагадите може да са плоски или вдлъбнати зърна при майката, както и неправилна поза за кърмене и по-точно - неправилно поставяне на гърдата. Понякога причината е в бебето и може да се дължи на хранене с шише в родилния дом и съответно неправилен начин на сучене на гърдата все едно суче от шише; на къса юздичка под езичето; на недобро отваряне на устичката; и ред други неща. Всички те са преодолими с навременна помощ - и е важно да се изясни кое е било причината във вашия случай, ако наистина имаш желание да правиш опит за връщане на кърмата.
60мл изцедено мляко през два часа са съвсем достатъчно за бебе през първите около 2 седмици. Не пишеш колко пъти дневно си се изцеждала? Ако са били 5х (и на другите 2 хранения си давала АМ), то вероятно не са били достатъчни за поддържане на кърмата - бебетата в този период сучат 8-12 пъти дневно и ако се използва помпа, е добре майката да се изцежда също толкова пъти, за да може гърдите да произвеждат необходимото количество. Кърмата зависи от стимулацията на гърдите и в много малка степен се влияе от чайове и храни - честото кърмене или изцеждане са начина да се увеличи млякото. Ако не се увеличава честотата на цедене или сучене, кърмата прогресивно намалява - особено първите дни и седмици, когато честотата на стимулацията показва на гърдите колко мляко трябва за бебето.
Вероятно тези неща могат да ти подскажат някои от причините кърменето при вас да не потръгне добре. Нужно е да се анализират нещата, за да можеш да ги подредиш за себе си и тогава да вземеш окончателното решение.
Ако искаш да направиш опит да си върнеш кърмата, можеш още сега да започнеш да се изцеждаш - поне 8х дневно, независимо от количеството, което ще получиш (първоначално може да е по-голямо и да те обнадежди доста, но на 2-3 път може да спадне само до капки - това да не те отчайва). Вземала ли си лекарства за спиране на кърмата - този момент е много важен.
Също така е важно да се разбере каква е причината за рагадите - дали е в бебето или е дошла от другаде, за да може да се преодолее.
Кърменето - и когато върви, и когато не върви добре - се приема много емоционално. Нямаше да сме толкова добри майки, ако не се терзаехме така за най-доброто за децата ни Hug Но - детето все пак има нужда първо от любов - начина на хранене (колкото и да е важен) е малко по-назад в редичката Wink Затова моят съвет е просто да осмислиш нещата за себе си - и тогава да решиш имаш ли желанието и силите да променяш ситуацията. Колкото за обещанията, дадени преди раждането - дали се храни с АМ или кърма, пак няма нужда бебето да се захранва преди 6-тия месец, а и водата също не е съществена необходимост Laughing Така че непотръгването на кърменето не е повод да променяш радикално нагласите си, щом вече си убедена за себе си, че това е най-добрият начин за детето Hug

# 4
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
невеневе, дали не е по-добре да почнем от проблема - защо е било болезнено кърменето?
Иначе е нормално - ако ти носи болка и негативни емоции, съвсем човешко е да ти се отще.

# 5
  • Мнения: 295
Май HEDRA е казала всичко важно вместо нас останалите. Ще допълня само, че аз (поради не особено силна лактация) хранех смесено децата си до 8-я месец. Това ще рече, че дори и да не ти стига кърмата за всички хранения, пак можеш максимално дълго да отложиш преминаването изцяло на АМ. Всяка капка кърма е безценна за здравето на детето ти и си струва да изтърпиш зверските болки на разранени зърна и целодневното стоене на гърда или с помпа в ръка!

# 6
  • Мнения: 69
Благодаря ви за отзивчивостта!
Искам да ви кажа, че 5 мин след като пуснах темата без да чакам никакви отговори сложих малката на гърдата. Стоя 5 мин на едната и се отказа. В това време от другата капеше доста кърма /доста по моите критерии/. После я сложих на другата и там се отказа на 5-тата мин. Върнах я обратно на другата и сука 10 мин. Незнам какво е яля ама сега стои и се оглежда и от време на време премрънква на гладно. Дали да опитам тази нощ да я държа на гърдите без да давам Ам или ще се изнерви много? Какво да направя? А така ли да сменям гърдите или да я държа по дълго само на едната?
Бу болката се дължеше на моето невежство. В болницата бебто захващаше гърдата с ареолата, а аз упорито я издърпвах за да не се задави и оставях да суче само зърното - така си мислех че трябва /моля ви се не се смейте - невежството ходи по хората/ чак на 4-тия ден се намери една акушерка която ми показа как се кърми, но до тогава зърната ми бяха целите в кръв.
Преди малко не усетих болка при кърменето, а само безгранична любов към бебето си и за първи път усетих приятно чувство да си я гушкам и тя да си хапва от мен /как само звучи/

# 7
  • Мнения: 150
Просълзих се докато четях. Не се отказвай, всичко ще е наред! Знам, че е трудно, защото преди 2,5 месеца и аз бях на ръба да се откажа, но сърцето не ми позволи.  Hug Heart Eyes Ще се справиш, всъщност вече се справяш!

# 8
  • Мнения: 295
Доколкото аз съм запозната на гърдата й трябва време, за да се напълни с кърма. Затова и аз никога не съм кърмила децата си и от двете гърди на едно хранене. Винаги съм ги редувала.

Между другото слагаш ли контейнерчета за събиране на кърмата, която изтича. Аз ги ползвах с голям успех. Както казах нямах много кърма, но докато детето сучеше от едната гърда, винаги течеше от другата кърма. Както и когато наближеше време за кърмене. Слагах в сутиена контейнерчетата (на Авент пластмасови) и така събирах изтеклата кърма, с която дохранвах или събирах за други хранения.

# 9
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818

Искам да ви кажа, че 5 мин след като пуснах темата без да чакам никакви отговори сложих малката на гърдата. Стоя 5 мин на едната и се отказа. В това време от другата капеше доста кърма /доста по моите критерии/. После я сложих на другата и там се отказа на 5-тата мин. Върнах я обратно на другата и сука 10 мин. Незнам какво е яля ама сега стои и се оглежда и от време на време премрънква на гладно. Дали да опитам тази нощ да я държа на гърдите без да давам Ам или ще се изнерви много? Какво да направя? А така ли да сменям гърдите или да я държа по дълго само на едната?
Ти изглежда си намерила пътя за вас Simple Smile
Ако искаш да минеш изцяло на кърма, продължавай точно така - редуване на двете гърди по няколко пъти на едно хранене. Често - на всеки 1 1/2-2 часа.
Но - поне първите дни ще е добре да предлагаш дохранване паралелно с кърменето. След кърмене (а не преди) и по възможност - не от шише. Пробвай с чашка, лъжичка, спринцовка... Ако е гладна - ще яде, но няма да има откъде да суче, освен от теб и ще свикне пак само на гърда.
Успех и пиши Peace радвам се, че от първия път е потръгнало така добре.

# 10
  • далечно
  • Мнения: 1 029
Здравей!

Първите седмици са трудни, но дерзай с кърменето и след още няколко седмици няма да можеш да се познаеш.

Докато бях бременна бях със смесени чувства към кърменето, като родих се чувствах неспособна да се справя с такъв режим сама, но исках да кърмя "въпреки себе си", заради бебо, не ми беше приятно в началото. Обаче сега малко ми е тъжно като почвам захранването. Кърменето е не само перфектния и по-лесен начин на хранене, то те привързва към бебо (далеч съм от мисълта че бебетата на АМ са по-малко обичани, просто ми се струва че връзката е по-различна).

След първите 1.5-2 месеца няма и помен да остане от сегашната ти несигурност, само дерзай, виждам и конкретни съвети си получила.

УСПЕХ!

# 11
  • София
  • Мнения: 12 228
Всички нужни съвети вече си ги получила  Simple Smile
    Аз се включвам само за подкрепа  Grinning Да в началото ще се наложи да си постоянно залепена за бебчо, но повярвай ми това преминава. Определено най-доброто лекарство е бебчо да суче по-често. За гърдите не мога да дам съвет защото аз постоянно ползвам и двете, но някъде четох че един час след кърмене се произвежда около 70 процента от новото мляко, следващия час по-малко и най-малко третия. Така че ако бебето суче начесто дори и на малки порциики то си осигурява нужното му мляко плюс в началото може би и малко АМ или ако има изцедена кърма. Аз също давах АМ първия месец в съвсем малки количества обаче и постепенно го намалих и премахнах именно с поставяне на бебетата възможно най-често на гърда. Стискам палци да успееш  Praynig

# 12
  • при палмите и алигаторите,FL
  • Мнения: 1 001
Аз да те подкрепя и да кажа че моето дете и до сега си търси  и от дветв гърди на едно хранене, редува ме ги по няколко пъти на кърмене и няма проблем.

# 13
  • Мнения: 398
Много от нещата,които си писала все едно от мен са писани. Първите 3-4 седмици минах през истински ад с кърменето. Не ми се пише, все още споменът е болезнен. Ако бях чела повече за кърменето може би нямаше да се получи така, но уви... Искам да ти кажа, че аз също се чувствах егоист, изпадах в истерия. НО имах невероятна подкрепа от цялото ми семейство, благодарение на което аз кърмя 8-ми месец.
Мила давам ти кураж. Направи всичко възможно да продължиш да кърмиш бебчето. След време ще се радваш, че си успяла и няма да изпитваш угризения ....   bouquet

# 14
  • Мнения: 69
Май снощи избързах с хвалбите, че съм усетила само удоволствие от кърменето  Sad
Накратко какво се случи:
след като писах че съм предложила и двете гърди бебка стоя кротка около 30 мин и писна - тогава отново процедурата с двете гърди и така от 21,30 да 23,00. След като в 23,00 се изнерви тотално от това че нищо не й пускат дадох АМ, но на половина от количеството което давам обикновенно. Спахме до 3,30 и от тогава до 5,00 пак от гърда на гърда и отново АМ /този път пълната доза и тя си го хапна, а излишъка си излезе обратно Sick/. Събуди се в 8,00 и отново всичко се повтори, но отново дадох половин доза АМ.
Сега обаче отново ме болят зърната, а си мисля, че пставям правилно гърдата в устичката. Възможно ли е болката да се дължи на това, че зърната още не са загрубели? Мажа се с Лансинокс. Имам и Гермастан, но Лансинокса ми се вижда по-добър за мен. Само с него ли да продължа или трябва да направя и нещо друго, за да не се образуват отново рагади?
И още нещо - не усещам абсолютно никакво напрежение в гърдите - все едно са напълно празни и дори в големите интервали не се пълнят както преди. Дали ще се възстанови лактацията? И за колко време става това?

Общи условия

Активация на акаунт