Отказва да яде друго освен кърма на 8м.

  • 308
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравеите, мами!
Парво, моля ме извинете че пиша на латиница, но в момента по ред причини само така ми е вазможно.
Много често чета този форум и се радвам, че има страшно много отзивчиви мами, които се опитват да помогнат на всеки в нужда. Ето, че и аз имам нужда от вашия съвет и подкрепа.
Имам момиченце на почти 8 месеца. Основно сме на кърма и така смятам да бъде до към 1 годинка. Захраних по съвремените стандарти на 6 навършени месеца. От начало всичко беше нормално: кам 6.30-7.00 вечерта давах по малко от съответното пюре или каша  като изчаквах 5-6 дни преди да предложа новата манджа, като я кърмя около час- час и половина преди това и после след около час я кърмя за приспиване. Не съм я насилвала колкото иска толкова, а ако аз съм решила определено количество го изяжда и сме до там. От две-три седмици се опитвам и около обад да й давам нещичко. Проблемът е следният: от една седмица не иска да яде друго освен кърма. Най-много да изяде една-две лъжици с триста зора /в най-добря случай/ и се върти и стиска устни и това е... опитвам се да не я насилвам /като видя, че след четвъртия опит не става й давам почивка..нещо да се занимава и пак пробвам, но пак същата исторя върти се и е стиснала устните... Паралелно с това от близо три седмици имаме проблеми с изхождането...най-често ака на 3тия или 4тия ден, а се случи и на 5тия, даже 7мия ден. А отпреди не е било така всеки ден..не пропускаше и малко преди да започне да пропуска доста, около седмица беше през ден и по часовник.
Малко сам се нашашкала, защото незнам дали не правя нещо грешно...а и този запек направо ме побърква. Заради него се опитвам да давам вода и някави сокчета, обаче тука ни е другия проблем: не искаме да пиеме от шише, чаша или сламка...пробвах ги всичките и прогалжавам да настоявам...шишето го дъвче, чашата също, със сламката става само за малко /5мл/ и това е. Инече се кърми нормално на към 4 часа и през нощта сащо веднъж или два пъти.
Притеснява ме, че първо: като не яде друго я лишавам от неща, които организма й има нужда на тази възраст и, второ: този пуст запек, които няма  край... Моля, споделете опит имали ли сте такива проблеми и смятате ли, че наистина е проблем, че не иска да яде друга храна?
Сажалиавам, че се получи толкова дълго, но се опитвах да направя по-ясна ситуациата!
Благодаря предварително за отговорите ви!
Прегръдки на малките ви сладки бебоци! Hug

-----------------------------------------------------------------------------
кирилица тук: http://www.2cyr.com/

Последна редакция: чт, 19 окт 2006, 07:25 от Бу

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 799
Защо запек? Това, че е през няколко дена, не е проблем, ако се изхожда в достатъчно количество и акото е с нормална кашава консистенция. Може да е станало по-различно на цвят, мирис след захранване, както и малко по-гъсто, но ако е кашаво, а не на ъм, барабонки, и това разреждане не носи видим дискомфорт на детето, надали става дума за запек.

Дали е възможно в момента да й никнат зъби и затова да не иска твърда храна?

Предвид това, че е на 8 месеца и вече сигурно се опитва да хваща неща с 2 пръста, можеш да опиташ да събудиш интереса й към храната, като предлагаш т.нар. храни за ядене с пръсти (в Библиотеката ще намериш няколко статии за това в раздел Захранване). Варени моркови на кубчета, парченца подходяща зърнена храна без сол и захар, парченца банан... има доста неща. Наредени интересно, особено ако са разноцветни, може да я заинтересуват да ги яде (ти й покажи, че това е храна Simple Smile )

А иначе - не е беда, ако в момента ти отказва твърда храна. Щом по-рано е яла, явно е период някакъв, може да я болят венците или друго да й причинява дискомфорт, затова да предпочита да суче, вместо да дъвче. Ако мислиш, че може да са зъби, можеш да й предлагаш подходяща дъвкалка известно време преди хранене (може охладена, ако е от този тип), да си начеше венците и да е по-склонна да яде.

Продължавай да й предлагаш да яде, без да я насилваш. Можеш да пробваш да й връчиш и на нея една лъжица - да прави първи опити за хранене (ще е доста омазано положението, имай предвид) и докато тя се опитва, ти също й поднасяй храна с лъжица с по-дълга дръжка (дистанционно един вид Laughing), ако е склонна да яде така.

# 2
  • Мнения: 3
Благодаря ти за бързия отговор!
Мисля си, че е запек, защото откакто започна така да разрежда изхожданията стана доста по-гъсто/плътно /не е твърдо/ и на два пъти като мина 5 дни стана много мрънкаща и плачеше като се напъваше и изхождаше. След като е на кърма и на твърда храна колко дни  е нормално да не се изхожда??
По отношение на храните за пръсти четох, че детето е готово за тях, когато е започнало да се храни с малко по-гъсти пюрета, а ние сме още на 1st stage /по-разреденички са/. Абе с две думи доста сме назад с усвояването и специализирането на ядене с лъжичка...ама ще свикне и ще се научи...няма къде да ходи..
А иначе за лъжицата, давам и тя си дъвче нейната, но не и мойта Sad
Аз сащо се замислих дали не е от зъбките /имаме си едно от няколко дни/, но странното е, че си слага всичко в устата дори и лъжицата с която я храня, но само празна:-(
Дано да мине този период и по-бързо ако може:-)

Последна редакция: чт, 19 окт 2006, 10:29 от Бу

Общи условия

Активация на акаунт