Колко трябва да се големи радиаторите?

  • 8 572
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 454
Имам един въпрос и ще съм благодарна ако някой може да ми помогне. Можете ли да ми кажете как се изчислява колко големи трябва да са радиаторите в стаите, при положение, че сме с нова дограма и топлоизолация. Предварително благодаря.

# 1
  • Мнения: 721
там където ще ги купиш, ще ти отговорят най-добре. Зависи и какви радиатори искаш

# 2
  • Мнения: 3 322
Изчисляват се на кубатура. Зависи електрически или за парно - те са на киловати и ребра. Т.е. според кубатурата на помещението и както казваш топлоизолацията и дограмата , фирмата ще ти препоръча съответния уред.

# 3
  • Мнения: 28
Кубатурата на стаята,умножена по 0,065 ти дава киловатите.

# 4
  • Мнения: 1 028
Преди време на мен ми смятаха и тези компоненти,които сте изброили,но помня,че ме питаха и с какво изложение е стаята и къде е прозореца..и така ми го изчислиха.

# 5
  • Мнения: 4 111
Много фактори имат значение, вярно е. Не ги изчислявайте сами, а извикайте някой. Винаги има и "презастраховане". Побързайте, зимата чука на вратата!  Peace

# 6
  • Мнения: 7 362
Имам един въпрос и ще съм благодарна ако някой може да ми помогне. Можете ли да ми кажете как се изчислява колко големи трябва да са радиаторите в стаите, при положение, че сме с нова дограма и топлоизолация. Предварително благодаря.
Колкото и да ти ги изчислят моят съвет е сложи повече.При нас 4 фирми изчисляваха и всичките съвпадаха и ние им се доверихме.Не,че сме сгрешили,но забелязахме,че колкото са повече ребрата толкова по-бързо затопля и релето изключва.На съседите са 8 в спалнята ,нашите са 14 и в спалнята се затопля 5 пъти по-бързо./Говоря за еднакви апартаменти/Сега искам да сложим още няколко ребра и да съкратим още повече времето за затопляне.Колкото е по-голяма площта на топлооддаване толкова по-бързо става топло.В хола и трапезарията имам съответно 25 и 20 /те са свързани около 60 кв.м/ за 20 минути става баня и след това само поддържа топлината.Нашто парно е локално,само за апартамента е котела и ни е по-икономично ако ребрата са повече т.с. радиаторите са по-големи от изчислените.  bouquet

# 7
  • Мнения: 7 640
Много фактори имат значение, вярно е. Не ги изчислявайте сами, а извикайте някой. Винаги има и "презастраховане". Побързайте, зимата чука на вратата!  Peace

има инжинери топлотехника, които си знаят как да изчисляват

# 8
  • Мнения: 4 111


има инжинери топлотехника, които си знаят как да изчисляват
[/quote]

Така е, има и инжЕнери - топлотехника.
Не е нужно до си инженер - топлотехник, за да сметнеш кубатура, топлинна мощност, загуби и каквото там е нужно. За нашата къща ги смята човечец - неинжЕнер и си свърши чудесно работата...

# 9
  • Мнения: 7 640
в случая грешката е от бързопис Confused
Мисля, че си има специалисти за почти всяко нещо, само в БГ сме майстори по всичко Confused.
Щом казваш, че е се е справил човечецът, няма лошо.

# 10
  • Мнения: 8 917
Кубатурата на стаята,умножена по 0,065 ти дава киловатите.
И аз знам нещо подобно, но все пак нека кажат лицата, на които "това им е работата" Peace

# 11
  • sofia
  • Мнения: 8 925
Мисля, че си има специалисти за почти всяко нещо, само в БГ сме майстори по всичко Confused.
То от неволя.....затова моя мъж преправи хидрофорната уредба, щото от 10 връзки 8 им течаха....и да ги викне пак, ще дойдат същите монтажници.....да не споменавам, че дойдоха трима, а работата би могла да се двърши и от един, сложиха помпата на съвсем различно място от указаното и това при положение, че вися при тях и ги остави само, за да отиде да им купи някакви части.
А на колко "майстори" и "специалисти" им е оправял бакиите (за съжаление обектът е нашата къща), та затова в БГ сме майстори по всичко.....

# 12
  • София
  • Мнения: 13 200
Кубатурата на стаята,умножена по 0,065 ти дава киловатите.

И откъде го взе това 0,065?????

За да разбереш каква мощност ти трябва да отоплиш една стая ти трябват топлинните загуби от нея. Т.е. колкото топлина губиш и колко ти трябва, за да я наваксаш. не може просто да умножиш кубатурата по една цифра и да получиш резултат. Зависи от местоположението на стаята, от изолацията, от етажа, т.е. 1-ви или последен, дали се отопляват около вас. Има значение в кой град си, защото вънпната Т е различна. За София доколкото знам, изчисления се правят при -16 външна Т. Или с други думи казано това "0,065" се формира от няколко различни коефициента, които са различни за различните стаи.. (много голямо повторение направих..) Laughing Така, че няма как да се получи един и същ коефициент. За моя апартамент за всяка стая са различни тези числа...

Всички тези неща могат донякъде да се догодят, но най-точно ще ти отговори човек, който се занимава с такива проекти или във фирма, която има свестни консултанти...

# 13
  • Мнения: 7 640
веси1, така е, неволята учи, но просто понякога се възмущавам, че народът е масово голям разбирач, а после мрънка.

# 14
  • София
  • Мнения: 13 200
веси1, така е, неволята учи, но просто понякога се възмущавам, че народът е масово голям разбирач, а после мрънка.

Еййй, ти не разбра ли, че тук сме събрани майки героини.... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Общи условия

Активация на акаунт