бременност и таласемия

  • 2 083
  • 8
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 4 585
Здравейте,мили майки,бременна съм във втория месец. Имам и тасласемия (генетична анемия).Наскоро си правих кръвни изследвания хемоглобинът ми е 100. Гинеколожката ми изписа фолиева киселина (по 1 на ден) и едно сиропче. Не знам дали е достатъчно това и мисля да се консултирам с хематолог. Малко съм притеснена заради таласемията главно.Доколкото ми е известно, хемоглобинът ще ми пада всеки месец и може би трябва да се вземат по-сериозни мерки.
Искам да ви питам дали има сред вас такив с моя проблем?Как ви протече бременността?Какви мерски взехте?Как родихте?

# 1
  • София
  • Мнения: 650
не съм доктор, но имах проблеми с хемоглобина по време на бременностите си и от нещата които изчетох и разпитах разбрах че при вродената анемия организмът е приспособен към по-ниско ниво на хемоглобин и дори да падне под 90 няма проблеми за майката при раждането и не се налагат никакви специални мерки /кръвопреливания и др./ Просто при проследяване на бременността се изследва по- често кръвта. Не се притеснявай всичко ще е наред. А за справка когато аз раждах докараха едно цигане в 7- мия с хемоглобин 5. Докторите се ошашкаха как е живо въобще. Ама го оправиха и си роди като стой та гледай. 

# 2
  • Варна
  • Мнения: 2 317
Аз съм с таласемия. По време на предната бременност хемоглобинът ми стигна 85. Родих нормално, без усложнения. Единствено не се препоръчва секцио, заради високата загуба на кръв. Ако все пак много падне хемоглобина или се наложи секцио, може да ти направят кръвопреливане. Не се притеснявай, най-добре се консултирай с хематолог.Не приемай желязо, ако ти изпишат, без да се посъветваш с хематолога!  NaughtyУспех, лека бременност! Hug
А и задължително направете изследване и на бащата за таласемия! Да не се ошашкаш после като мен. Слава Богу при нас всичко е наред. Praynig

# 3
  • Мнения: 2 082
Цитат
Не приемай желязо, ако ти изпишат, без да се посъветваш с хематолога! 
и направете изследвания на таткото

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 847
И аз съм таласемия-хетерозиготна бета. Откриха ми я като забременях, до тогава не знаех. Хемогломинът ми почна от 101 и падна на 92 . Родих секцио и нямах никакви проблеми. Взимах фолиева киселина, но се консултирай с хематолог, за да ти определи дозата. По принцип организмът си освоява само нужното количество, а останалото го изхвърля.
С две думи, ако си таласемия минор, не се шашкай и притеснявай. Това, което трябва да направиш е да заведеш таткото на изследване за таласемия. Ако той не е носител - всичко е ОК. В случай, че и той е носител ще трябва да се посъветваш с хематолог.
И споко - аз като разбрах старшно се притесних, защото не знаех нищо. След като се запознах "що е то таласемия" се успокоих.
Ако имаш въпроси - питай!

# 5
  • Мнения: 422
Аз след като родих бях с хемоглобин 80, въпреки че преди не съм имала проблеми.Изписаха ми Тотема и се оправих сравнително бързо.Можеш да хапваш червено цвекло, много помага за покачване на хемоглобина.
Лека бременност. Hug

# 6
  • Мнения: 1 317
Винаги съм била с нисък хемоглобин, но сега, в 7 месец падна до 90, в комбинация с ниското ми кръвно и слабия ми пулс картинката е отчайваща - нося се из къщи като есенно листо  Simple Smile Изписаха ми Малтофер - дъвчат се и сега чакам да видя дали ще има резултат. Посъветвай се с твоя лекар - най-добре да се вземат мерки още от самото начало.

Лека бременност и само приятни емоции ти пожелавам до края  Simple Smile

# 7
  • Мнения: 43
Бременна съм в 4-тия месец и имам таласемия. Препоръчвам ти да отидеш при д-р Върбанова в Хематологията към Онкологична болница. Много е внимателна. На мен ми препоръча да си следя Хемоглобина /Целта е да не пада под 90/ и да взимам 7 хапчета фолиева киселина на ден /за сега/. Изследваха и бъдещия татко.
Нека таласемията не те притеснява. Баба ми, майка ми, леля ми и сестра ми имат таласемия и всички те имат по 2 деца. Успех и горе главата! Ще бъдем горди "таласъми".

# 8
  • София
  • Мнения: 4 585
Благодаря ви за отговорите на всички:)Много сте мили  bouquet
Тази сутрин бях на хематолог преди работа (същият, който ми откри таласемията преди 3 годин - доц. Георгиев). Прегледа ме и като цяло съм добре.Кръвното ми беше 85/50, но аз винаги съм си била с ниско кръвно. Той ми каза да увелича фолиевата киселина на 2 на ден- сутрин и вечер. Каза да си взема някакви витамини за бременни, без желязо разбира се Simple SmileДо сега пиех сиропа HIP NATAL по предсиание на гинеколожката ми, но ще го спра, защото е обогатен с желязо, а моето желязо  върви към горната граница -22 и нещо от макс. 26 някъде:)
DAR, 7 таблетки на ден не са ли малко множко? Rolling Eyes Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт