Ако не работиш?

  • 716
  • 5
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 217
А ако например,както е при мене, започваш работа и след два месеца забременяваш-договорът може да е подписан за 6 месеца(изпитателен срок)и след това, ако не ти го подновят какво става? Без доход ли бих останала? Майчинството как се плаща? За еднократната помощ ми е ясно, а за детските също не знам Embarassed
Много ще съм ви благодарна за отговорите Rolling Eyes

# 1
  • Мнения: 432
Уф и аз съм в точно тази ситуация и много се притеснявам-остана по-малко от месец до края на изпитателния и идея си нямам какво да правя ако не ми подновят договора #Puppy dog .

# 2
  • Мнения: 1 680
Ако сте на изпитателен срок и работодателя не знае че сте бременни тогава автоматически след изтичането на изпитателния срок, минавате на безсрочен договор и не е необходимо преподписване на договор. Казвате , че сте бременни 5 раб.дни след изтичането на изпитателния срок и вече и с пръст не могат да ви пипнат.
И аз бях така и после започнах да излизам болнични до края. Успех и пишете.

# 3
  • Мнения: 1 072
Zdravej, milo momiche.
i az sym na tozi hal, no pyk rabotq v choveshki resursi i si znam pravata:-)
Pyrvo, nadqvam se da rabotish v svestna firma.
Az se nadqvah da ne mi prolichi, dokato iztekat 6-te meseca, obache imam oshte 2 sedmici izpitatelen srok, a veche vsichki znaqt, che sym bremenna. No kolejkite i nachalnichkata mi se zaradvaha i, nadqvam se, de, ne im e hrumvalo da me uvolnqvat.
Vsyshtnost tova e nevyzmojno, ako si informirala rabotodatelq, che si bremenna predi toj da ti e dal predizvestie za prekratqvane na dogovora. Bremenna jena i majka na malko dete ne moje da byde mahnata po NIKAKYV nachin ot firmata, osven ako ne se zakrie CQLOTO predpriqtie. Ako nqkoj se opita da ti pipne s pryst, ima si glavna inspekciq po truda i rajonni takiva, koito shte se zanimaqt sys sluchaq.
Nadqvam se da ne ti se nalaga da se nervirash ili pritesnqvash za rabotata si, mislq che povecheto rabotodateli vse pak shte go priemat normalno, a ako ne, mojem da gi vyrtim na prysta si samo zashtoto sme bydeshti ili nastoqshti majki:-))
ako, vsyshtnost nqkoj iska konkretno da me pita neshto ili syvet, moje da mi napishe Lichno syobshtenie.
Uspehi i ne se pritesnqvaj!

# 4
  • Мнения: 1 072
Zabravih da napisha, che iskreno se nadqvam dogovora ti da e bezsrochen sys srok na izpitvane, a ne srochen sys srok na izpitvane, zashtoto ako e srochen, toj prikljuchva sys iztichaneto na sroka na naemane na rabota. Pogledni si go, dano da pishe chlen  67 и член 70 от кодекса на труда...  В КТ пише и: "трудовият договор се смята за сключен за неопределено време, ако изрично не е уговорено друго". срока на изпитване е отделно, той няма общо със вида на договора /срочен или безсрочен/. ох, дано не съм те объркала още повече. Успех!

# 5
  • София
  • Мнения: 193
Мила Алекса,

Виждам че си получила вече няколко отговора, с които ти обясняват правата и как да си запазиш трудовия договор.

Аз се включвам да ти отговоря на въпроса какво става с майки които нямат трудов договор. Искрено се надявам да не ти се наложи да проучваш по-подробно този вариант, но все пак не се шашкай.
Майките без доход, наречени неосигурени майки могат да се обърнат към дирекция "Социално подпомагане". Оттам могат да получат 150 лв еднократна помощ за бременност, еднократната си помощ за детето, както и помощ за отглеждане на дете до навършване на 1 година в размер на 100 лв. Но тези права ги имаш само ако брутния ти доход на член на семейството не надвишава 200 лв. Само еднократната помощ за детето не зависи от дохода.
Детските се получават също от социално подпомагане, но това важи за абсолютно всички майки - дори и да имаш трудов договор пак там търсиш детските. И отново доходът на член от семейството не трябва да е повече от 200 лв.
За документите които се подават не мога да ти отговоря изчерпателно, но ако ти се наложи да ги подаваш от социалните ще ти обяснят подробно.

Ето ти и един линк с по-подробна информация по въпроса:
http://lex.bg/phorum/read.php?f=9&i=3608&t=3601

Между другото във форума, за който е линка по-горе има доста интересни неща по въпроса.

Стискам палци!  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт