Отново за реактивния артрит

  • 3 304
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 397
Здравейте!
Преди една година на сина ми му поставиха диагноза - реактивен артрит долу на крачетата, получен вследствие на гнойна ангина.
Не можеше въобще да стъпва на крачетата, адски го боляха....бяхме на инжекции, антибиотици.....но в крайна сметка се оправи.
Преди една седмица му се появи една хрема, придружена със сополи и лека кашлица, започнахме да я лекуваме. Но на следващия ден се оплака от болки в коленцата, бяха леко червени и топлички /но пък си ходеше нормално за разлика от предния път, когато въобще не можеше да стъпва/, отидохме пак на преглед при педито, прегледа го и ни назначи изследвания. Междувременно ни каза да му мажа коленцата с Нифлурил гел и да давам Нурофен - още след няколко часа вече имаше подобрение.
Но като излязоха резултатите от изследванията се оказа, че СУЕ ни е завишено - 25, което говорело за възпалителен процес и ни изписа антибиотик Сумамед. Повече не са го боляли коленцата, но аз съм много притеснена да не би този артрит да ни стане хроничен и при най-малкия възпал.процес - да го удря в ставите /а той често си боледува/.
Някои познати ми казаха да го заведа на преглед при ревматолог в София, но аз не знам към кой точно да се обърна и къде /само съм чувала за Детска ревматологична клиника-София и за Д-р Стефанов/.
С търсачката открих следната тема, /включваща и телефони на Института по педиатрия в София/:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=32269.0
Моля за Вашето мнение и съвети как да процедирам - наистина ли да го закарам в София и къде,
какви са Вашите отзиви за този д-р Стефанов и ако някой може да ми даде някакви телефони за връзка с него!
Очаквам Вашите съвети! Благодаря ви предварително!!!

# 1
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Здравей,
аз също мисля че час по-скоро трябва да отидете на специалист-ревматолог, и то лекар с опит с детския ревматоиден артрит. Тази диагноза може и да не е вярна, по принцип реактивния артрит се появява при 30-40 годишни, след урогенитална(хламидиа, венер. болест) или гастроинтестинална(диария) инфекция. Ангината нещо не се вързва тук. Освен това при реактивния артрит ставите се засягат унилатерално, т.е. само едното колянце щеше да е зачервено. Отиди на специалист, трябва да знаеш какво точно имате, подробна информация как да се грижиш за него и как да реагираш при първи признаци на ново възпаление, упражнения, диета ... Успех, това се израства   bouquet   ! 

# 2
  • Мнения: 109
Големият ми син получи реактивен артрит на 1 г. и 8 мес., вследствие на прекарана вирусна инфекция. Тогава ни прие в болницата д-р Стефанов и благодарение на него сега всичко е наред. Но синът ми не го лекуваха с антибиотици, а с фелоран /хапчета/, мазила /фастумгел, волтарен/ и криотерапия /лед върху засегнатото място/. След престоя в болницата, бяхме диспансеризирани около 3 години.
Това, което разбрах тогава е, че реактивният артрит се лекува.
От няколко години не ми се е налагало да търся д-р Стефанов и за това нямам актуални координати, но тук във форума ги има. Препоръчвам ти горещо д-р Стефанов, за мен той е лекар по призвание.

# 3
  • Мнения: 397
Благодаря ви много за информациите!   bouquet

# 4
  • Мнения: 397
Отново се включвам за да споделя колко много съм благодарна за отзивчивостта и вниманието на д-р Стефанов от Медицински център за детски болести - София!!!
В петък заведохме сина ми за първи път на контролен преглед при него заради ревматичните проблеми,
които имаме и за които писах по-горе.
Добре, че отидохме, а не изчакахме да мине известно време - след обстоен преглед на всички стави, д-р Стефанов установи, че има оток в двете коленни стави, който не е спаднал и при евентуална инфекция може да се обостри, а също така и чу лек шум на сърцето. Направиха му веднага кардиограма и се установи, че този шум е т.нар."невинен шум на сърцето", срещан при повечето деца и ни посъветваха след 1 година да направим ехокардиография.
След 2-3 седмици сме пак на преглед при д-р Стефанов, дотогава ще се мажем с Нифлурил гел и ще пием Волтарен - хапчета,
трябва да направим и допълнителни изследвания.
Добре, че заведохме малкия навреме на този преглед - за да се вземат необходимите мерки!
Но въпреки всичко съм и малко притеснена - естествено като всяка майка!!!
Силно се надявам детето ми да израсте всичко това!!!

 
 

# 5
  • Мнения: 1 680
В петък и ние бяхме при него - за щастие при дъщеря ми оток няма и ще се разминем "само" с един антибиотик за стрептококите в гърлото.
Много ми хареса този лекар - много внимателен и всичко обяснява.
Стискам ви палци бързо да се оправите!!!

Общи условия

Активация на акаунт