Някой да се е явявал на изпита от EPSO за работа в ЕС(за България и Румъния)

  • 6 547
  • 68
  •   1
Отговори
  • Мнения: 912
Интересува ме какви материали сте използвали, за да се подготвите освен онлайн тестовете които предлагат на страничкаtа си EPSO (European Personnel Selection Office). Изключвам платените сайтове с тестове и историята на ЕС...моят първи тест е на 26-ти октомври Confused А случайно някой да може да даде по-детайлно описание на съдържанието на един такъв тест? Peace Благодаря Ви предварително  bouquet

# 1
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
ти за какво ще се явяваш?
AD45/46?
или AST?

искам само да ти кажа, че ситото на първия изпит, свързан с историята на ЕС, е доста ситно.
Много трудно се минава.
Не че след това е по-лесно...
Но наистина ти трябва много добра подготовка.

На сайта има една тема: "12 урока за Европа" (или нещо подобно)
Там има прилична информация. Ползвай я, ако имаш време

# 2
  • Мнения: 912
EPSO/AD/46/06 Administrators (AD5) with Bulgarian citizenship
Да речем, че имам опит и познания в областта на Европейските фондове, но като цяло дати от историята нa ЕС и въобще са ми ахилесовата пета Embarassed
Благодаря за съвета! Така и предполагах, че няма да е лесно Rolling Eyes  Thanks  bouquet

Последна редакция: пн, 23 окт 2006, 14:33 от msbilt

# 3
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Само мога да ти пожелая успех
от опит мога да ти кажа, че датите са много важни!
И трябва бързо да четеш въпроса и да отговориш, защото времето е строго определено.
Трябва да имаш задълбочени познания по историята на ЕС.
Не само създаването му. Трябва да си прочела поне по веднъж договорите от Рим, както и тези от Амстердам и Ница.
Трябва да си наясно с протокола от Киото, как е подписан и от кой, кой не го е подписал.
Историята на Европейския парламент и прочие.
Кои са основните институции в ЕС, всички подфондове, комисии и прочие...

Европейски парламент - от коя страна по колко представители има; как се определят и избират евродепутатите. Кой е шеф на Парламента в момента, кои са били предишните шефове (и на ЕК също).

# 4
  • Мнения: 4 651
Ето ви малко инфо за подготовка
http://www.vn.government.bg/world/index.htm

# 5
  • Мнения: 912
Страшно благодаря за детайлите в отговора! Hug  bouquet
Имам пропуски наистина в доста насоки и то не защото не съм имала достатъчно време да чета, а защото точно тази част от нещата ми е била винаги ужасно безинтересна:( Единственото ми успокоение за датите и т.н. дребни исторически подробности е, че всички въпроси са от типа Multiple Choice (нали newsm78 или се лъжа Blush) и няма да има нужда да помня нещата дословно стига в отговорите нещо да ми напомня за истината lol Grinning Предстои да разбера дали съм се насочила към правилното за мен поприще

# 6
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Ами да малтипъл чойс (не ми се сменя нещо) е тестът.
Но ако не си наясно с датите и подробностите, трудно ще се справиш.
Ето ти пример:
78 са евродепутатите от:
Германия,
Италия
Испания
Полша

или друг пример:

Договорът за присъединяване на 10те страни беше подписан на:
01.04.2000
01.05.2004
20.06.2003
21.05.2001

# 7
  • Мнения: 912
Pipince, ти тази година ли полага изпита? Тези въпросчeтa си ги спомни или си ги виждала в някой тест, който мога да дръпна онлайн? Wink Да, договорът е 'подписан', 'влязъл в сила' - в различни години, все объркващи неща, но от обща култура ще го докарам някакси, имам вяра в себе си  Sunglasses

Последна редакция: пн, 23 окт 2006, 15:57 от msbilt

# 8
  • Мнения: 1 630

Не мисля, че това е изпит, които се взима от обща култура или пък общата ти култура е на много високо ниво.

Все пак имай в предвид, че 90% от кандидатите ще бъдат елиминирани на първия тур.

Да мултипл чоис са, но когато въпроса е : "колко езера има в Норвегия" или "кои са полуостровите на Дания" това, че имаш избор между 4 възможни варианта не ти помага кой знае колко.  Sick

Почети на сайтовете на институциите в разните factsheets има цялата необходима информация за наизустяване

Успех на изпита

# 9
  • Мнения: 912
Аха, значи засега можем да прибегнем само до factsheets или ако все пак можем да си платим за EU tests онлайн, това би било най-добрия вариант за стойностна подготовка...thanks Hug Под обща култура имах предвид, че все пак работя с европейски институции и регламенти от известно време и някои неща са се 'щамповали' така да се каже в мозъка ми, но много ясно че ако имам да избирам между 1990 и 1991г. по някакъв въпрос, ще се позачудя доста време и ще поразровя мозъка за значението на тази дата, защото както казах слабото ми място е в помненето на дати Sad Надявам се, че математическата ми памет ще ми помогне в това отношение...
Искаше ми се да видя, че някой все пак се е докопал до примерни тестчета извън тези, които са публикувани в сайта на EPSO, но уви... Cry

# 10
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
да, явявах се на изпита; до 3ти кръг съм;
сега предстои устният  Rolling Eyes
първият беше в сградата на Фулбрайт, където, предполагам, и ти ще ходиш на 26ти;
вторият - в НДК
както ти и казах, време за мислене няма;
четеш въпроса и маркираш;
времето е разчетено до секунда.

не искам да те плаша, но наистина, колкото и вяра да имаш, трябва солидна подготовка.
Не се хваля, но от 2 години се подготвям, а и не се знае изобщо дали ще ме одобрят на интервюто...

иначе и аз нонстоп работя с ЕС институции, консултант съм по няколко проекта, но това нищо, абсолютно нищо не означава.
Още веднъж - успех и да кажеш после как е минало.

# 11
  • Мнения: 912
Успех ти желая от сърце! Peace  bouquet
иначе и аз нонстоп работя с ЕС институции, консултант съм по няколко проекта, но това нищо, абсолютно нищо не означава.
Наистина права си, че това нищо не означава, нещата се изменят с главоломна скорост..
Аз определено не съм се готвила толкова...но и не залагам всичко за този казус Simple Smile
Дай боже повече хора (българи), които са наистина можещи и знаещи да работят в Европейските институции и да ни представят подобаващо там! Peace

# 12
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Оо, аз също не залагам всичко на това Simple Smile.
Така се случи Wink
В продължение на 2 години да имам зимане-даване с тази материя.

А ти къде ще се явяваш на изпит? Виждам, че в момента не си в БГ?
До Брюксел ли ще ходиш?

# 13
  • Мнения: 27 524
Мъжът ми го викнаха на изпит, но той сам се отказа, именно защото, както казва Pipince, трябва солидна подготовка за ЕС, а той я няма.

Pipince, стискам ти палци  Hug

# 14
  • Мнения: 912
Всъщност в България съм и точно този факт ме подтикна да кандидатствам, защото се надявам, че ще постигна по-добра и удовлетворяваща реализация в рамките на ЕС, а не на Американския континент (в частност Канада - но това е част от друга много по-дълга и лична тема Simple Smile). Ще се явявам на Стамболийски 17.
Струва си да видя за какво става въпрос, пък винаги има и догодина Wink Laughing

Общи условия

Активация на акаунт