molq za suvet

  • 868
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 71
momi4eta 6te mojeli nqkoq ot vas da mi kaje znaeli ne6to otnosno kolko trqbva da raste glavi4kata na bebeto na mesec i ako raste pove4e ot normalnoto kakvo ozna4ava .ako nqkoi e zapoznat s tozi problem molq za suvet za6toto mislq 4e imame problem a moq pediatur ni6to konkretno ne mi kazva .blagodarq predvaritelno

# 1
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 698
Каквото и да ти кажем тук, щом мислиш, че имате проблем най-добре е да отидеш при друг специалист и директно да поставиш въпроса. Така и ти ще спреш да се притесняваш, ако няма за какво. Иначе в  медицинските картони има таблици с мерките. Виж там дали има за главата.
Успех и дано всичко е ОК !

# 2
  • СОФИЯ
  • Мнения: 119
Не се притеснявай излишно. На мен през цялата бременност ми казваха, че главата на бебето е много голяма (на ултразвук при различни лекари). Когато измереха примерно бедрена кост апарата показваше термин -23,януари, а по размера на главата показваше темин - 12,януари. И постоянно чувах: "Голяма му е главата". Когато ги питах с тревога "какво означава това?" ми отговаряха: "Просто бебето ще е по-голямо." Роди се 3,900кг.(секцио), напълно нормално и здраво дете.
Все пак е добре да се посъветваш и с други лекари за твое успокоение.

# 3
  • Мнения: 1 581
Ние имахме този проблем. Още при раждането главата на сина ми беше по-голяма 34см в 35 седмица, недоносено бебе.
Започна да расте много бързо - 2см на месец и на 3 месеца (но реално с 5 седмици по-малко) беше 40-40,5. Нормалното било не повече от 1,5см на месец - през първите 3 месеца, после все по-малко.
И очевидно имахме проблем. Ходихме на трансфонтанелна ехография, имаха предположение за хидроцефалия, след няколко месеца главата намали темповете на растене, след 10-15 ехографии и скенер на главата се потвърди, че няма хидроцефалия, оказа се, че има съвсем лека корова атрофия от раждането и като резултат - нарастването на главата, но която не е дала отклонения в развитието. В момента главата му е с размери над нормата - носи шапка размер 2-3 години, но темповете на растеж са нормални и нямаме проблеми в развитието засега.
Надявам се да не съм те стреснала с разказа си. Надявам се да няма проблем при вас. Но ако все пак се тревожиш, можете да отидете на трансфонтанелна ехография, която е абсолютно безвредна, за да ти кажат дали има нещо нередно. Дори и само за успокоение. Ние ходихме при Доц. Балев от Варна, Хирургична болница, ул. Алеко Константинов (има координати във форума Справочник), както и при д-р Желева, Майчин дом на д-р Яков, Варна. Струваше 20лв. без направление, не знам дали може от здравна каса.
Също така ходехме на прегледи при невропедиатър на 2-3 месеца, който следеше дали детето се развива добре.
Също така изказаха мнение, че може размерите на главата да са по-големи наследствено - баща му бил имал по-голяма глава (което аз не бях забелязала, ама той баща му е и над 2 м).
Не се сещам друго, но ако имаш въпроси, ме питай.
Колко е голямо детенцето и момченце ли е или момиченце? Освен това нарастването на главата се съпоставя и с кг и гръдната обиколка.

# 4
  • Мнения: 2 051
Цитат на: mim
momi4eta 6te mojeli nqkoq ot vas da mi kaje znaeli ne6to otnosno kolko trqbva da raste glavi4kata na bebeto na mesec

Средно по около 1.5 см на месец през първите 4 месеца.
Но това са доста усреднени данни.

# 5
  • Мнения: 2 596
Защо не питаш и други специалисти. До колкото знам трябва да е с 2-3 см. повече от гръдния кош на бебето.

Общи условия

Активация на акаунт