Задължителен ренген на стави след 4-тия месец?!

  • 3 165
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 61
Здравейте,майчета.
             Живеем в малък провинциален град. Вчера ходихме на консултация след 4-тия месец и личния ни лекар искаше да ни даде направление за рентген на ставите. Заради многото луксации било задължително по здравна каса. Синът ми е 4 м., няма някакви съмнения за луксация, а и личния не го е и погледнал, за да има такива. Кой може да ме задължи да облъчвам толкова малко бебе? Племенницата ми е на 7 м.,живеят в Русе и при нея въобще не се е говорило за това. Проверих дали има друга такава тема във форума, но не открих.
       Някой знае ли нещо по въпроса и ако не съм съгласна с някой от процедурите ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ по здравна каса, какво се прави в такъв случай (все пак не искам да глобят лекаря)?
         Благодаря ви предварително за помощта  bouquet Simple Smile

# 1
  • Мнения: 61
Сега погледнах в сайта на НЗОК и наистина в 4-тия месец има изследване за дисплазия на тазобедрените стави. Що за "чудо" е това? newsm78

# 2
До колкото имам информация (не съм лекар) задължителен е прегледа за луксация, а не за рентген. Т.е. педиатъра трябва да ви издаде направление за ортопед, и това трябва да стане до края на 3тия а не на 4тия месец.
Самия ортопед трябва да извърши този преглед, като това би трябвало да стане с ехограф, а не с рентген, но зависи къде работи ортопеда и техниката с която разполага.

# 3
  • Linz
  • Мнения: 11 619
До колкото имам информация (не съм лекар) задължителен е прегледа за луксация, а не за рентген. Т.е. педиатъра трябва да ви издаде направление за ортопед, и това трябва да стане до края на 3тия а не на 4тия месец.
Самия ортопед трябва да извърши този преглед, като това би трябвало да стане с ехограф, а не с рентген, но зависи къде работи ортопеда и техниката с която разполага.
Така е. Но нас ни пратиха още на 2 м. Ако ортопеда прецени, че се налага, се прави и рентгенова снимка.

# 4
  • Мнения: 3 447
Доколкото знам, прегледът е след 3 месец, с ехограф - поне при нас така беше.

# 5
  • Хасково
  • Мнения: 726
баткото изобщо не са го гледали, бебка 4 месец ортопед я гледа с ехограф. Вземи направление и потърси друг ортопед ако има в града.

# 6
  • Мнения: 3 042
До колкото имам информация (не съм лекар) задължителен е прегледа за луксация, а не за рентген. Т.е. педиатъра трябва да ви издаде направление за ортопед, и това трябва да стане до края на 3тия а не на 4тия месец.
Самия ортопед трябва да извърши този преглед, като това би трябвало да стане с ехограф, а не с рентген, но зависи къде работи ортопеда и техниката с която разполага.
Така е. Но нас ни пратиха още на 2 м. Ако ортопеда прецени, че се налага, се прави и рентгенова снимка.

 Peace

Злати го изпрати педиатърката на ортопед на 4м. Ортопедът каза, че е било добре да отидем на 2м. Прегледа го с ехограф и всичко беше наред.

При нас идва един известен ортопед от Горна баня, но сега не се сещам за името. Embarassed

# 7
  • Мнения: 419
Доколкото знам, прегледът е след 3 месец, с ехограф - поне при нас така беше.
Peace
И при нас беше така.

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 10 810
Аз от нашия ортопед знам след навършен 1 месец,след 6 и когато проходи.Прегледа е с ехограф,а при съмнения се прави и рентген.

# 9
  • Мнения: 3 456
Да, прегледът е с ехограф. Лори беше на 4 месеца, когато го правихме този преглед. Настоявай да бъде с ехограф! Peace

# 10
  • София
  • Мнения: 2 019
На рентген се гледа след 5-6 месец, когато костите вече са се втвърдили и на ехограф не може да се види нищо.

# 11
  • Мнения: 236
Здравната каса отпуска пари за преглед при ортопед и рентген, ако искаш да не ти облъчват детето ще трябва да платиш за ултразвук, ние вчера ходихме и си платихме 20 лв. за прегед. Дано в града да имате ортопед, който да има ултразвук защото аз съм от Стара Загора и тук мисля, че има само един ортопед с такъв апарат. Всъщност ортопеда ни каза че е хубаво да се прави преглед още в родилното, след това в 6 месец и когато прохожда. Прегледа, който направихме вчера ортопеда ни каза че е късно добре че и няма нищо.

# 12
  • Мнения: 1 428
Аз от нашия ортопед знам след навършен 1 месец,след 6 и когато проходи.Прегледа е с ехограф,а при съмнения се прави и рентген.
Точно така-първо се прави ехограф и ако има съмнение за нещо чак тогава рентген,но това трябва да го прецени ортопеда,а не личната.Поискай сди направлеуние за ортопед,а не за рентген-това е крайна мярка.

# 13
  • Мнения: 2 197
Прегледа при ортопед е след 1-вия месец за наличие на дислокация на тазобедрената става, след 4-тия за преглед на ставите и след 3-тата година за стъпалата. Рентген се прави само след установяване на проблем и изобщо не е задължителен. Прегледа за ставите може да бъде повторен ако не са се образували напълно, защото при всяко дете е различно. На нас чак в 4-тия месец лекарката се плесна по челото и каза "абе знаете ли, че не  е лошо да я заведете на ортопед". Ортопеда ни се накара, че чак тогава отиваме (това би било проблем ако наистина детенцето има проблеми, особено с дислокацията, което било много често срещано). Но при нас всичко беше наред, ставите си се бяха образували и не се наложи да ходим пак. И е само на ехограф.

# 14
  • София
  • Мнения: 414
Здравната каса отпуска пари за преглед при ортопед и рентген, ако искаш да не ти облъчват детето ще трябва да платиш за ултразвук,

Не е вярно, че здравната каса плаща за рентген, а не за ехограф. По принцип на толкова малки бебета рентенография се прилага при изключителни случаи и сериозен риск.
Ехографията си е част от прегледа и просто лекарят се е възползвал от вас... Трябва да се направи още при раждането първата и ако има сериозен проблем, да се реагира.
Иначе "ро здравна каса" се преглежда на 1 месец, на 4 месеца през първата година.

Общи условия

Активация на акаунт