Nowa mama sum i imam hiljdi wuprosi ПОМОЩ!!!!!!!!!!!!!

  • 1 311
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 219
Здравейте,
Родих дъщеря ми съвсем наскоро и се гледаме сами.Уж доста четох, но сега когато ми трябват някой неща нямам време да ги търся , а бебката е змей на ядене.Много е лакома и все си е гладна.Аз обаче имам явно някакъв проблем със зърната и въобще с гърдите, защото кърмене не ми се получава, а изцеждането е просто ужасна мъка.Спуках се от рев, но с инат цедя о 80 мл, за да я храня.
Днес ни е 9 ден от раждането и продължава да ми се иска да успея да я кърмя независимо дали със силиконови зърна или директно на скапаните ми плоски зърна.Моля Ви кажете някакъв начин да успея.Ще се побъркам.Не съм сала вече 4 ност и ден и съм на ръба да рухна съвсем.А пък съм и след секцио, при което загубих адски много кръв и едва се крепя вече.
МОля ВИ, МОля Ви дайте ми съвет.
И друго.Знам, че във форумите доста се изписа за водата и бебетата, но лекарката настоява да и давам вода със захар, за да не се обезводни и да си плакне устата след хранене.
Колко може да се ползва глукоза или вода със захар след като се направи този разтвор?

# 1
  • София
  • Мнения: 3 648
Да се обезводни ли?! Тая лекарка има ли акъл - как ще се обезводни като е само на кърма! Надявам се и компетентните да се включат, но вода е излишно да даваш, пък то и бебето няма да я пие със сигурност, така че не се хаби! За сукането, освен да дойда по рано от петък, ще помисля, пробвай някакви други пози, ли що ли?!

# 2
  • Мнения: 3 205
За плоските зърна не мога да ти помогна - не съм се сблъсквала с този проблем.

За водата със захар - ами определено няам да се обезводни детето, ако се храни на поискване. До мен спи едно необезводнено кърмаче на 7 месеца, което кажи-речи не знае какво е вода (пи няколко дни чай от копър като беше на 2-3 седмици и после го отказа). А колкото до плакненето на устата - ами вода със захар определено не се ползва за такава цел, това е глупаво... А и новородените заспиват по време на хранене - какъв е смисълът да разбуждаш и да разплакваш спящо бебе, за да опитваш да му плакнеш устата? Аз лично никога не съм успявала да го направя, даже и в будно състояние. Ако няма млечница (гъбички), няма смисъл да се стараеш да го правиш. Млечницата е бял налеп вътре в устата на бебето, като се опиташ да го отстраниш със стерилна марличка, отдолу прокървява. Ако само езичето е бяло и не кърви, това да не те притеснява - от млякото е  и изчезва след няколко месеца Laughing

Ако можеш, си намери помощник поне за къщаната работа - майка, свекърва, някой друг роднина. Грижите за бебето са много обсебващи първите 40 дни и няма да имаш време за нищо друго, освен за него.

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 823
Първо се успокой.Ти как реши,че зърната ти са плоски?Да не би бебка да не захапва правилно зърната?Нали знаеш,че трябва устичката да обхваща цялата ареола.Ако действително са плоски,можеш спокойно да кърмиш със силиконови зърна,поне като начало.Аз също нямам опит с тях,но е важното детето да суче от гърдите директно,понеже на теб самата ще ти е по-лесно.А и така се стимулира най-добре лактацията.Макар,че ако имаш добра помпичка и тя би вършила работа.Не е никак късно да научиш детето си да суче от теб.Трябва само да си много упорита и да не се предаваш и още много е важно да си починеш.Зарежи колкото се може къщната работа и се отдай на дребосъчето.Спи с нея,защото за кърмата е важно да си и отпочинала.Предлагай й често да суче,за да не се стига там,че да освирепява от глад и да е нетърпелива,когато я сложиш на гърдата.Дразни я ,като я слагаш дори през час следващите дни,за да се научи да захапва зърната ти и да суче от там.Не давай никаква вода.ТАка само ше и пълниш стомахчето с излишна течност,а точно сега нямаш нужда да и залъгваш апетита с вода със захар.Пиши пак как сте. Simple Smile Ние сме с теб.

# 4
  • Мнения: 23
Аз имах също голям проблем със зърната, т.е. с липсата им, особено като ми се препълнеха гърдите, ставаше невъзможно да се суче. Ния глдна, а те са опънати  Embarassed. Купих си вакуум-помпичка на Чико за зърна, помагаше ми да ги изтегя малко поне, купих и силиконови (Ния предпочете на Чико, защото са най-тъкни и лесно прилепват), та с тях се справихме. След месец нямаше вече нужда от тях  Wink, тя сама си оформи зърната по нейна мярка  Grinning. А като се цедях с помпата и мен ме болеше заради всички манипулации преди това  ooooh! (купих крем на Авент за зърна). Освен това ми се запушваха на няколко пъти циците, но се оправихме  Simple Smile
Стискай още малко зъби, ще видиш че ще отмине този първи период, само трябва да си уверена в себе си, защото даваш на бебка най-добрата за нея храна   bouquet

# 5
  • София
  • Мнения: 2 896
На първо време се успокой и гледай да си почиваш когато е възможно!

Бебето по колко пъти ака? Ако има по 5-6 мокри/пълни памперса на денонощие, значи се храни със сигурност.

За плоските зърна - има специални  … 80;ци, не за кърмене, а за издърпване на зърното, ако не намериш такива, можеш първо да дръпнеш няколко пъти с помпата, за да се оформи зърното. Пий повече течности, но не прекалявай разбира се, може да пиеш някакъв лактогонен чай, на Хип примирно, на мен ми беше помогал.

Успокой се!

Не давай вода!

Последна редакция: вт, 31 окт 2006, 10:33 от Гуш

# 6
  • София
  • Мнения: 555
Здравей, честито бебоче:)!
И аз имам не добре оформени зърна. Първата седмица цедях, зашото в болницата компетентната акушерка ми каза "ти ако си мислиш,че бебето яде сега се лъжеш, само те облизва" После взех силиконови зърна ( на бебе комфорт - също са тънички) и след месец се спрявяше и без тях. Успех!
За водата, особено със захар съм абсолютно убедена, че е не само безмислено, но и вредно!!!

# 7
  • Мнения: 619
Честит бебок!         bouquet
Пробвай различни пози на кърмене.Издърпване с помпата наистина върши работа-изцеждаш няколко пъти и е готово за бебето.Това с плакненето няма смисъл-когато миеш чаша или нещо друго,в което е имало мляко,не може само да се оплакне,нали знаеш...Млякото е мазно и няма начин да се отмие с вода.Ако пък има млечница детето-тя се лекува,не се оплаква.Детето няма начин да се обезводни щом е на кърма-важно в случая е да кърмиш всеки път,когато бебето пожелае,защото по този начин си набавя необходимото количество вода и храна.А за педиатърката-няма да коментирам-по добре намирай време да четеш библиотеката на форума.За сега е това,ако има нещо ,пиши.Целувки!

# 8
  • Мнения: 1 559
   Честита бебка! Да ти е жива и здрава! Grinning
   Поздравления за проявеното старание и упоритост. Щом имаш желание да се кърмите и си настоятелна, ще се справите.
    Дори и зърната ти действително да са плоски, това не би представлявало проблем за бебка да суче съвсем правилно. Бебетата не знаят,че  съществуват зърна с различна форма и някоя форма е по-удобна от друга. По-трудното е веднъж да я научиш да захваща правилно - оттам нататък няма значение формата на зърното.Зърното е само ориентир къде е папуто, бебето не го дъвче по време на кърмене. При правилно поставяне на гърда венецът на бебето се намира на ареолата (бебето е захапало голяма част от нея или почти цялата, ако е малка), а зърното потъва навътре в устичката (бебето не трябва да е захапало само зърното),раменцето и бедрото на бебето са в една линия, коремчето му - опряно в твоя корем и с една ръка поддържаш главичката и дупето.
     Много е важно да не даваш никакви биберони (нито залъгалка, нито нещо с шише) поне през първите 6 седмици на бебчето. Тогава вероятността за объркване на зърното с биберон и поява на т.нар. бибероново сучене е най-висока (от биберон и от гърда се суче по различен начин и това може да доведе до отказ от гърдата или до неправилното сучене на нея). Бебка как реагира на гърдата - неохотно ли суче, избутва ли я с езиче,плъзга ли се надолу към зърното? Спокойно ли захапва или е нервна? Как са ти зърната - разранени ли са, болят ли те?
     За да потръгне сукането на гърда, ще се наложи решително да премахнеш всички биби от всякакъв вид (поне временно, докато отшуми проблема). Ако се наложи да додаваш изцедена кърма, нека да бъде с чашка, с лъжичка или със спринцовка. Но щом бебка суче ефективно и винаги когато поиска, количеството кърма ще се регулира спрямо потребностите й и бебка ще утолява всичките си нужди на гърда (глад, жажда, нужда от гушкане, от топлинката на мама,от успокояване или приспиване).
    Може да пробваш  да кърмиш със силиконовите накрайници, докато зърната ти се изтеглят. Погледни  статията за компресия на гърдата: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3683
Може да опиташ дали ще помогне при вас техниката на Хофман: В основата на "Техниката на Хофман" е убеждението, че това упражнение ще премахне всякакви сраствания в основата на зърното, които го държат хлътнало. Упражнението се състои в поставяне на палците на двете ръце един срещу друг в основата на зърното и нежно, но решително отдалечаване на палците един от друг. Прави се  както в посока нагоре-надолу, така и настрани.
  Друго, което може да пробвате, е да издърпаш зърното с помпичка преди да поставиш бебка да суче. Ако й даваш докато е сънена или спи, може би ще има по-голям успех - тогава бебетата по принцип сучат без протест. А ако започне да засуква зърната ти редовно, много скоро ще разреши проблема.
    По въпроса с водичката - както са ти писали и другите мами, действително бебето няма нужда от нея - това в случай,че достъпът му до гърдата не е ограничен (с интервали или със засичане на продължителността на кърменията).
     Опитай да се отпуснеш и да намериш помощ от някой близък човек за домакинството, за да може да се посветиш на бебка, поне докато с бебка посвикнете една с друга и се опознаете и докато получиш нужното ти спокойствие, че нещата протичат както трябва. Важното е да оцелееш през първите 6 седмици, докато с бебка се нагодите една към друга.
     Пиши как сте Simple Smile





# 9
  • Мнения: 2 891
Не се стряскай, ако с кърменето не ти потръгне. аз имах подобен проблем. Зърната ми си бяха ок, но малкия го мързеше да суче. Хапне малки заспи и после не мога да го събудя по никакъв начин. Използвах помпа и умирах от болка междувременно, но нямаше как, защото имах мнго кърма. След 1м. обаче, се оказа, че поради това че бебо заспива на гърдата рагадите са неизбежни, а на него му е много по-лесно да яде от шише. Последва спиране на кърмата и прибягване до продуктите на Friso. И двамата дадохме всичко от себе си, но не ни се получи Blush Може би нямахме добри помощници   33uu

# 10
  • Мнения: 1 559
След 1м. обаче, се оказа, че поради това че бебо заспива на гърдата рагадите са неизбежни, а на него му е много по-лесно да яде от шише.

   Ами не е така - причината за рагадите просто е подменена. Рагадите са неизбежни при неправилно поставяне на гърда (което много често се дължи именно на привикването към биберона и появата на бибероново сучене на гърдата). Именно поради "лесното" на шишето, бебето е започнало да суче неправилно на гърда (на гърда и от шише се суче по различен начин, както споменах в предишния си постинг), което неминуемо довежда до рагади (на границата между ареолата и зърното кожата е най-нежна, бебето не бива да се оставя да дъвче само зърното и да не прави вакуум). При заспиване на гърда няма проблем бебето да си суче (в сънено състояние бебетата по инстинкт сучат правилно), стига майката вече да е убедена, че бебето засуква правилно. В началото трябва да се следи за правилното поставяне на гърда, а щом то се превърне в рутина, няма проблеми да се суче и бебето и мамата да си спинкат през това време  (kakto procedirame nie)

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 823
След 1м. обаче, се оказа, че поради това че бебо заспива на гърдата рагадите са неизбежни, а на него му е много по-лесно да яде от шише.

   Ами не е така - причината за рагадите просто е подменена. Рагадите са неизбежни при неправилно поставяне на гърда (което много често се дължи именно на привикването към биберона и появата на бибероново сучене на гърдата). Именно поради "лесното" на шишето, бебето е започнало да суче неправилно на гърда (на гърда и от шише се суче по различен начин, както споменах в предишния си постинг), което неминуемо довежда до рагади (на границата между ареолата и зърното кожата е най-нежна, бебето не бива да се оставя да дъвче само зърното и да не прави вакуум). При заспиване на гърда няма проблем бебето да си суче (в сънено състояние бебетата по инстинкт сучат правилно), стига майката вече да е убедена, че бебето засуква правилно. В началото трябва да се следи за правилното поставяне на гърда, а щом то се превърне в рутина, няма проблеми да се суче и бебето и мамата да си спинкат през това време  (kakto procedirame nie)

Много съм съгласна с MammaEli.

# 12
  • Мнения: 289
Първите дни са стресиращи за всички майки, не се притеснявай  Simple Smile

И аз ще те посъветвам да се наспиш - през нощта, през деня, няма значение, когато имаш възможност, си почивай, защото иначе кърмата намалява - от преумора.
Относно зърната, аз силно препоръчвам силиконовите, защото благодарение на тях кърмя вече 7 месеца, и все още ги ползвам, по-удобно ни е и на двамата така. А особено в началото е по-лесно с тях, и не те боли, което също може да е причина за намаляване на кърмата.
Вода съм давала още от първите дни - по съвет на педиатъра, но без захар, ни каза, защото иначе бебето се засища, и не се храни добре, иначе не сме имали никакъв проблем с отбиването, въпреки че от първия ден ползваме и биберони, и шишета с вода, и съм давала изцедена кърма от шише - но никое от тези неща не успокоява и не приспива бебето както гърдата, така че, те бързо усещат разликата  Wink

Имай предвид, че първите 2 седмици "хормоните се бушуват", обзема те едно ревливо настроение, паника, преумора, страх че няма да се справиш - но това е съвсем нормално състояние - така че, смело напред, и успех в кърменето!

# 13
  • Мнения: 104
Здравей Мери Попинз. Аз също съм с плоски зърна и имам две породени момиченца, родени със секцио. Картинката, която описваш, ми е до болка позната. По същия начин бях като се роди първата ми щерка. Какви ли не пози за кърмене опитвах, пробвах силиконови зърна, но кърменето не се получи, а рагадите бяха страшни. Започнах да се изцеждам на ръка и лека-полека нещата се нормализираха. По този начин "кърмих" каката до 8-мия месец. С втората щерка нещата бяха по същия начин - тя изобщо не захапа. В родилния дом я мъчих да я кърмя, но като се върнахме в къщи си взех една хубава и скъпа попа - на Авент, с която изцеждането става за 20 минути. И така малката госпожица, която е на 5 месеца, още се храни само с кърма. Така че, опитай се да кърмиш, но ако виждаш, че нещата не се получават, почни с изцеждане. В началото кърмата е малко, но ти не се отчайвай - като се изцеждаш поне по 6 пъти в началото, бързо ще се увеличи. Желая ти успех от все сърце. 

# 14
  • Мнения: 819
Спокойно,след като суче,няма да се обезводни и да му се случи каквото и да било!Според мен трябва да се храниш и най-вече добре да се наспиш,щото кърмата иска сън!!!
А не мисля,че зърната са кой знае колко решаващ фактор в твоето положение!
Наспи се!!!
Поздрави и УСПЕХ!!!

Общи условия

Активация на акаунт