Промяна на конституцията, защото Първанов е най-свестен?

  • 1 404
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 167
Гледах в изборната нощ предаването по бТВ.
Там, умни хора говореха за това, че няма нищо лошо
в това да се промени конституцията на РБ
и да се даде право на трети мандат ( досега са 2) на Президента.

Основната идея е, че тъй като няма подходящ кандидат за Президент, настоящия ( новоизбран) е единствения шанс и
не е лошо да се помисли за промяна на конституцията.
Това означава... 12 годишно .. президентстване на една личност.

Какво мислите? В страните, в които живеете Президентите колко мандата имат право да управляват?

# 1
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Те пък......има толкова други причини да се промени конституцията.........

# 2
  • Мнения: 6 167
Да, аз бих закрила изобщо Президентската институция , такава каквато е в момента и бих направила от Републиката президентска такава Wink Харесват ми двуполюсни демокрации, идеи в написани констутиции на свещи от хора с перуки,  ама мен кой ли ме пита. Whistling

# 3
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Да, аз бих закрила изобщо Президентската институция , такава каквато е в момента и бих направила от Републиката президентска такава Wink Харесват ми двуполюсни демокрации, идеи в написани констутиции на свещи от хора с перуки,  ама мен кой ли ме пита. Whistling


Плюс на това е, че президента ще поема отговорността за положителните, но и за отрицателните  политически действия......в сегашния си вид на парламентарна република , никой не поема отговорност и затова никаква работа не се върши.........у нас

# 4
  • Мнения: 11 307
Президентска република - Франция, парламентарна - Германия.
Кое му е хубавото на едното или на другото - зависи от човека.
Защо трябва в тази насока да бъркат по основния закон не ми е ясно. Има къде-къде по-важни неща, за които да се захващат.
А това какъв е сегашния президент, няма да коментирам. Просто в случая е по-малкото зло.

# 5
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Това означава... 12 годишно .. президентстване на една личност.
По 5 години се президентства Wink в момента, така че ако я променят 3 мандата ще означават 15 години Peace.

Харесват ми двуполюсни демокрации, идеи в написани констутиции на свещи от хора с перуки,  ама мен кой ли ме пита. Whistling
И на мен ми харесва как в Швейцария има закони, които въпреки, че не са променяни от 200 години работят.
Но и мен никой не ме пита Wink

И президентската институция такава беззъба не ми харесва, най-вече защото създава у хората впечатление, че не работи, а това не е съвсем така.
Веднага пример - насрочване на референдуми, законодателни инициативи и вето на решения на Парламента.
За всичко това президентът може да дава само предложения.
Ветото на практика само връща закона за преразглеждане, накрая пак си го гласуват.
Имаше предложения за референдуми, поне 2 - увиснаха си като глас в пустиня.
Не би трябвало да е така.
Но и за това никой не ме пита Wink

# 6
  • Мнения: 3 423
Какво мислите? В страните, в които живеете Президентите колко мандата имат право да управляват?

В страната, където живея, президентите не управляват.
Управляват канцлерите, т.е. главата на правителството.
Кол беше начело на правителството 16 години.
А президентът има само репрезентативни функции.

# 7
  • Мнения: 6 167
Какво мислите? В страните, в които живеете Президентите колко мандата
имат право да управляват?
В страната, където живея, президентите не управляват.
Управляват канцлерите, т.е. главата на правителството.
Кол беше начело на правителството 16 години.
А президентът има само репрезентативни функции.

А президента на България какво прави? Президентства?

Питам президента колко мандата има - този с репрезентативните функции, който не управлява, а ... какъвто и да е там глагола на дейността, която извършва.

Последна редакция: вт, 31 окт 2006, 12:46 от Lennie

# 8
  • Мнения: 11 307
Лени, в Германия президента се избира от Бундестага, а не от гражданството.

# 9
  • Мнения: 1 909
Я виж ти - не бях чула тази история.
Тук във Франция пък направиха  обратното - от 7 години намалиха мандата на 5.

Ами на хората ще им писне все едни и същи (с извинение) мутри да гледат, дори и да са най-симпатичните Close

# 10
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Няма президент. Неговата длъжност, като правомощия е като на кралицата. Сегашната е вече 25 години, така че повече даже от 15. Wink

# 11
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Лени, в Германия президента се избира от Бундестага, а не от гражданството.

Лени и тук президента се избира от Парламента а не от гражданите.Мандата му е 7 години.

# 12
  • Мнения: 2 093
С риск да се откьсна малко от темата, искам да кажа, че от баща ми научих, че на тези избори 60% от бьлгарите не са гласували. Бьлгарите живеещи за постоянно в Турция са били масово организирани да гласуват и така са увеличили гласовете за Пьрванов. Както са трьгнали нещата, няма голяма разлика между това да гледаме една и сьща физиономия (добьр или лош) за 12 години и да се избира президент от хора, които нито са чували или виждали кандидата. 

# 13
  • Мнения: 6 167
Лени, в Германия президента се избира от Бундестага, а не от гражданството.

Лени и тук президента се избира от Парламента а не от гражданите.Мандата му е 7 години.

да де, ама не беше това в-са.
питах за броя на мандатите
благодаря, все пак  bouquet

# 14
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Мисля,4е в Конституцията няма ограни4ения и Президента може да бъде преизбран.Виж какво пиШе тук:

Un Presidente può essere rieletto una seconda volta?

La Costituzione non dice niente al riguardo, quindi può essere rieletto quanto volte si vuole. Finora non è mai stato rieletto nessuno.

 



Общи условия

Активация на акаунт