За постите

  • 1 568
  • 28
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 365
Здрасти, мами и не мами.
Прочетох в една тема за постите и се сетих, че никога не съм го правила, а и не знам как /а уж съм кръстена и вярваща християнка/.
Може ли някой на дълго и на широко да ми обясни како може, и какво - не.
Мисля, че това ще е една идеална диетка, дори и да не издържа през целите пости, а и ще се попречистя малко.
Ако има навити давайте с мен, защото сам е скучно:) Hug

# 1
  • София
  • Мнения: 18 679
И аз никога не съм го правила, защото ми се струва непосилна задача за работещ човек - къде да ходя всеки ден да обядвам само боб и лища Tired
Само ще ти кажа, че ако го правиш с цел пречистване, трябва и секса да спреш, и всякакви нечисти помисли Mr. Green
А ако е с цел диета - дали ще има файда? Кумата ми пости всяка година и така набива хляб, че просто ми се завива свят като я гледам...Ама, глад, братче, само хлебеца може да помогне Laughing

# 2
  • София
  • Мнения: 365
А иначе какво изключваш от мнюто си?

 Или д апитам какво оставяш?Simple Smile

# 3
  • Добрич
  • Мнения: 1 720
Здрасти!
Преди за забременея само така си поддържаш формата. Сега обаче покрай вкусването на манджита на малкия не ми се получава.  Wink
Та, значи изключваш всичко животинско от менюто си, а всичко останало си хапваш като не наблягаш на тестените изделия.  Laughing Махаш всякакво месо, сирене, мляко, кашкавал, яйца както и всички продукти, които ги съдържат. Не си мисли сега, че няма какво да се яде - има, просто не сме свикнали. По традиция трябва да се изключи и алкохола и секса.  Laughing Аз последното не мога да го изключа.  Joy
Успех ти желая и пиши, ако имаш нужда от още разяснение.  Hug

# 4
  • Мнения: 184
ами аз направо ще пейстна каквото бях написала в другата тема:

за ПОСТЕНЕТО - първото нещо което искам да ви кажа е че ако си мислите че то е като диета, сте в много голяма грешка

напротив, в много случаи се напълнява

в дните на строг пост не се яде нищо от животински произход или съдържащо такива неща (мляко, сирене, месо, яйца, масло)
както и олио (някои постещи обаче го употребяват само за манджа, но това принципно не е правилно)
не се пие алкохол
в сряда и петък се яде само сурова храна (зеленчуци и плодове)
в неделя е позволено олио и чаша вино за вечеря

по време на постите се падат няколко празника (като никулден) когато е позволена рибата

правете го, ако наистина сте вярващи, иначе няма смисъл
след 40 дни пълно въздържание (и ядене само на картофи, леща, фасул и тн. ) напълнявате доста, а и след това като бързате да си наваксате отказа от вкусни неща (+ празници, веселие) - нищо чудно ако след нова година сте качили 10 кила ако не и повече

говоря от личен опит   Naughty

успех на всички които желаят да постят  Peace  Hug

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 580
Ако е само заради диетата, по-добре изобщо не започвайте. От пости не се отслабва, даже напротив. Говоря от личен опит. Постила съм 4-5 пъти за Великден. Само първият път имаше някакъв ефект - другите пъти или си стоях на същите килограми или качвах 1-2. Просто се стараеш да наваксаш липсата на белтъчини и протеини и тя става една... Confused
А иначе не трябва да се яде нищо от животински произход - месо, риба, млечни продукти. Има само няколко дни, май са два за Коледните пости, в които е разрешена рибата. Накрая май не трябва и олио да се яде (последната седмица), а последния ден - пълен глад.
Но все пак си е пречистване на организма преди тежката зима, пълна с имени дни. Так че, ако някой реши да пости - успех.

# 6
  • София
  • Мнения: 365
Малеиии, знаех аз защо досега не съм постила smile3516
Трябва не хапвам и шоколад... ми как ще живея.
Е, поне им се разяси, че и от диетична глдна точка ефект има само за "+" стойности badscale
А вярата мисля да си я изразя както досега, на молитва, без пост:)

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 580
Като не искаш да спираш шоколада, можеш поне месото да спреш - пак е някакъв вид пречистване. Въпреки всички отзиви, аз все пак си мисля, че е хубаво да се пости, ако не през целите пости, то поне за някаква част от тях.

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Аз постя и отслабвам доста, макар че ям основно хляб, картофи и ориз. Коледните пости не са толкова строги като Великденските и има доста дни, в които е разрешена риба.
Ето ти един линк, който може да ти е полезен
http://www.pravoslavieto.com/docs/post/postite_v_BPC.htm
Аз, лично, не съм особено религиозна и постя, защото ми се отразява добре на организма. А и открих доста ястия, с които да разнообразя менюто вкъщи. Успех, ако решиш да постиш всичките дни и внимавай със захранването, че аз щях да умра миналата Коледа, щото се натъпках с кашкавал като невидяла /не че бях видяла 40 дни  Crazy/
П.П. Секса и червеното вино не ги отказвам  Mr. Green

# 9
  • Мнения: 2 197
При строгите пости (както е по християнския канон) се изключват всякакви храни от животински произход - включително мляко, яйца, сирене и т.н. Също всякакъв алкохол. Естествено никой не пости така, обикновено се пости като се избягва само месото (при Коледните пости само на Никулден е разрешена риба, това е по канон) и алкохола. Ако искаш опитай, но мога да ти кажа, че няма да отслабнеш ако не ядеш месо, защото в месото има много по-малко съставки, които "се лепят" в сравнение с хляба, сладките неща и др. под. Аз досега не съм успяла да постя, но приятеля ми стриктно си спазва постите по отношение на храната и то от 3 години насам. Е, само по отношение на храната - нито алкохола, нито секса ( и слава богу) не влизат в постите. На мен ми се разказва играта да се чудя в кой вегетариански ресторант да ходим или (по-рядко) какво постно да готвя и задължително след постите е качил 2-3 кг., защото яде мазни баници за обяд. А за пречистването на организма аз имам особено мнение и не мисля, че точно това е начина. Ако искаш да се пречистиш трябва изобщо да не ядеш или да ядеш само плодове няколко дена.

# 10
  • Мнения: 11 003
Постите в никакъв случай не са диета, даже и телесно пречистване не са. Освен това от храните, които са разрешени тогава, се пълнее повече, отколкото от месо и млечни. А ако караш само на нискокалорийни постни храни, ще си вечно гладна и ще изяждаш по-големи количества, които също ще ти се лепнат Sad
Както boto вече ти е написала - можеш да се пречистиш с няколко дена на плодове или всяка седмица да правиш по 1 плодов ден.
Успех!

# 11
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Цитат
при Коледните пости само на Никулден е разрешена риба, това е по канон
Това не е вярно, примерно и на Деня на християнското семейство се разрешава риба, а и в други дни, поне аз миналата година се допитвах до един познат свещеник, когато сме излизали на заведение дали мога в този ден да ям риба.

# 12
  • Мнения: 4 076
Ами не...ще се опитам да се пречистя само духовно.И без това храната ми е голям проблем с две безкрайно капризни деца и вечно гладен мъж ooooh!,абсурд да почна да се занимавам с какво е разрешено и какво не да ям.По принцип месо почти не ям,опитвам се да спазвам лунната диета с цел пречистване.Ако си наложа и други ограничения,депресията ми е сигурна.
Така че,няма да се присъединя към постещите,но им желая успех Hug

# 13
  • Мнения: 2 897
Само два пъти съм постила,но и аз като Къдрокоса  Heart Eyes последните две не можах да ги изключа Mr. Green

Не е непосилна задача,но наистина трябва да се откажеш от доста любими вкусотийки за доста дълго време Wink

# 14
  • Мнения: 11 003
Цитат
при Коледните пости само на Никулден е разрешена риба, това е по канон
Това не е вярно, примерно и на Деня на християнското семейство се разрешава риба, а и в други дни, поне аз миналата година се допитвах до един познат свещеник, когато сме излизали на заведение дали мога в този ден да ям риба.

В сряда и на определени църковни празници (има ги в календара) може да се яде риба по време на пости Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт