Баби детегледачки в чужбина?!

  • 3 967
  • 51
  •   1
Отговори
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Какво ви е мнението за хората които викат от България бабите за да гледат децата, а родителите да работят?Скоро ми бе подхвърлена една фраза"Ами хайде започвай да сменяш бабите на три месеца и започвай работа".Малко ми прозвуча като да сменям носните кърпи.Аз лично съм против това, защото се получава приказката"За да съм аз добре, трябва някой друг да е зле".Миналта година свекърва ми беше тук за три месеца за да гледа другият си внук.Трябваше да остане повече, но детето не пожела баба му да се занимава с него.Тогава ми беше жал за нея.Уплашена 60г. жена, за първи път дошла в чужда страна, не знае език.....Шока е голям, носи отговорност за дете, излиза на вън с него(пак казвам, че не говори тукашния език), ами ако недай си Боже се случи нещо с нея или детето към кой да се обърне.Това както и да е!Все пак тези хора са градили цял живот своя дом, свикнали са на БГ нрави, на стари години им е трудно да се адаптират на чуждо място и никога няма да се чувстват в собствената си къща.Това също влияе на психиката.Другият егоистичен фактор според мен, че на възрастните хора който и да е ден, все им е подарен.Не ми дава сърцето майка ми и баща ми да ги разделя и единия да остане сам в БГ Sad
 Бих се радвала да ни идват на гости, но не и да стават детегледачки за да са добре децата им.Все пак ние сме си поели кръста да сме в чужбина и трябва да се справяме сами.
 Според вас права ли съм?И още нещо искам да ви попитам(пак подметнато на мен предложение), бихте ли си изпратили детето за една или две години в БГ и вие да работите тук?Аз категорично не Naughty
 Пускам темата, защото само аз разсъждавам така в сравнение от повечето ми познати в Англия и се чудя дали съм права Confused

# 1
  • Мнения: 3 423
Абсолютно съм съгласна с тебе!!!
Майка ми идва покрай раждането, едва издеяни
два месеца и даде зор да се прибира!
После трябваше да пиша и я повиках - хем да се
радва на хлапето, хем да помага. Вмъквам, че у
старите хора в България има една нотка на
жертвоготовност - ако трябва, няма да спят и да
ядат, стига за нас да има, иска им се да помагат,
та ако ще и с цената на живота си, абе, знаете,
няма какво да ви обяснявам, мобилизират се,
самонадъхват се и овесват носове, ако им откажеш.
Да, но се уверих, че това е грешна тактика.
Може да е егоистично, но съм между чука и наковалнята.
От една страна е съпругът ми, от другата майка ми.
Всеки по своему иска да е полезен на мен, но след първите
няколко дни радост от срещата почват недоразуменията.
Майка ми си мисли, че като знае френски и руски, ще може
да се разбере с хората в Германия, мъжът ми си мисли,
че тя го измества в грижите за детето. Пък аз какво мисля,
май само мен си ме е грижа. Но не е лесно. Ама никак.
Децата трябва да си знаят родителите, бабите трябва
да си гледат зрелостта и да се наслаждават на почивката,
а не да плезят езици след и покрай малките терминатори,
а вечер да грохват в леглото като изцедени лимони.
Не искам никога повече да повтарям тази си грешка.
Както и не смятам да прехвърлям отговорността за гледането
на дете на който и да е от роднините си. Все пак никой от
тях не ме е упълномощил да създавам дете, нали така.
Права си, Биляна, страшно си права!!!

# 2
  • Мнения: 2 427
Биляна,права си за всичко.
Моя мамуш ще идва тук,но тя самата го иска много,аз много и липсвам,а и не и се стои изобщо в БГ,така че в моят случай-защо не.
Иначе аз съм против бабите детегледачки,предпочитам да работя и да плащам детегледачка,отколкото да ангажирам майка си.Всеки си има личен живот и не смятам че е длъжен да бъде непрекъснато на разположение на другите.
Свека от как я познавам е все у тях си с децата на дъщеря си.Искаше да се запише на басейн на гимнастика,ми не може-гледа внуци...аз и се чудя как не и писва братче и как оная другата не мисли че майка и не и е роб в крайна сметка.Работела-ми ще си организираш така нещата че да не я тормозиш непрекъснато.Аз разбирам от време на време...ми то на 58 имаш ли желание пък да търчиш непрекъснато напред-назад да се занимаваш с деца!
И аз съм ги гледала доста,децата,ама имам и кола,и са ми на близо,майка му ходеше да ги взема всеки ден от училище пеш,а живэ доста надалече...има страшно безотговорни родители!Направо се чудя за какво им са тези деца като все нямат време за тях.Ужасно е да си дете и да не ти обръщат достатъчно внимание родителите ти!

# 3
  • Мнения: 1 363
Има и нещо друго, че самите баби искат да дойдат да си гледат внучетата, особено ако са от по- младите баби -45,50год. Някои пък са по авантюристични.

Лично аз съм съгласна с теб. Не бих могла да си дам детето на баба да го гледа поради куп причини, част от които са и тези изредените от теб.
 Имам позната, чиято майка най- редовно идва да гледа внучето докато родителите си развяват гъза из европата. Бабата е щастлива да е може да помогне, но не е там въпроса. Нали?
П.С.
Те затова и викат българската баба де, 'щот английската не би се дигнала, да зареже дом, мъж ежедневие. Гледа си жената спокойствието и моя познат (сина- англ) не би си помислил да натовари майка си с такава отговорност.

# 4
  • Мнения: 3 478
Аз лично нямам нищо против бабите гледачки ако и те го искат. Майка ми доброволно идва, даже и за раждането настоя да дойде, като иска да идва. Само че жената е млада и още работи и не може да е тук целогодишно. Пък и тя не идва тук за винаги идва за малко, не виждам с какво това вреди на граденото в БГ. Виж свеки знам че няма да дойде, просто защото тя не се занимава с такива работи. Сестра ми изяви желание да дойде и дойде, но на сила никого не карам все пак всеки си има личен живот. Права си като казваш, че сме си поели кръста и трябва да си го носим. Затова и сега дъщеря ми е на гледачка докато баба дойде пак. Определено обаче ми е по-спокойно да знам че близък се грижи за малката. Аз на този етап нямам възможност да си стоя в къщи и сме имали вече няколко гледачки. Ами в крайна сметка мъжа ми каза, че това е краят за доста време. Сега се редуваме с него докато дойде майка ми, защото не сме убедени че гледачката се справя така с детето, както ние бихме очаквали. И след като ме няма там да видя какво става, нищо не мога да кажа, само си подозирам. В следствие на което повече няма да я водим там, та от тук ми иде голямата благодарност към нашата баба дето иска да помогне и да дойде макар и за малко. Това с разделянето на родителите наистина е кофти ситуация, пред нас този проблем не стои и може би това улеснява нещата.

Другият ти вариянт за пращане на детето в БГ при баба и дядо за нас е изключен. Незнам как се живее така, аз лично не бих издържала, че и за две години.

# 5
  • Мнения: 7 803
 Биляна, 100 % си права според мен  Peace

# 6
  • Мнения: 6 167
бих искала мама да дойде само покрай раждането ми и то, за да ми дава психологична, не друга подкрепа в самото начало. добре дошла е и по всяко друго време, като баба.
но не и като детегледачка.
наша приятелка гледа внуци в Щатите ( първо близначки, сега чакат трето дете).
жената е като Робинзон Крузо.
не може да излезе, език не знае... всичко, което описваш.
чака дъщеря си да се върне от работа, за да има с кой да си каже 2 думи.
през останалото време е на 'бау' и 'мяу'.
тежко й е да стои като малоумна, нечленоразделна там.
като се прибере в българия пък иска да се връща...
ужасно е родител да е така... раздвоен...хем срещу себе си, хем да си е при децата...



# 7
  • Мнения: 6 167
деска , според мен това, че са двамата е от голямо значение ( майка ти и татко ти).
докато ви няма могат да си говорят, един за друг са все пак.
ако е сам човек.. е много по-тежко.

# 8
  • Italia
  • Мнения: 4 492
По принцип като цяло си права,Биляна. Peace
Моята майка Ще стане на 53 след месец ( да ми е жива и здрава  Hug ).Дойде първия път ,когато се роди Джулия и стоя месец,толкова отпуска имаШе.
Миналата година имаШе възможност и дойде за три месеца,по собствено желание. За нея беШе малък празник да бъде постоянно с вну4ката си,която ина4е вижда за по две седмици в годината.Няма да ви казвам и детето колко беШе добре с "бабо" ( така и вика  Wink ) Сестра ми съЩо идва две години подред за по две седмици през лятото,когато детската градина е затворена и свекитата ходят на море. Имам нужда,тя има възможност и желание и го правим,това е.
Аз ли4но не виждам лоШо родителите ни да помагат ако имат желание и възможност.Вярно е,4е сами сме си избрали да сме там,където сме ,но това не зна4и,4е в слу4ай на нужда и ако има кой най_ве4е, не би ни било добре доШло едно рамо.
Против съм експлоатацията,както сте описали и вие. Свекърите ми са жертви на такова отноШение от страна на дъЩеря си,която им е трапосала за пълно отглеждане и двете си деца. А все пак те не са първа младост и понякога ги виждам как оплезват език,но стискат зъби,нали е дъЩеря им.
Да изпратя детето си за дълъг период от време в Бг,докато аз съм си тук:ЪпсурТ. Най_много да си позволя да кажем три седмици през лятото,когато са във ваканция да я изпратя на гости при баба и при дядо,както нас едно време ни праЩаха на село или на вила,но за пове4е не,не бих издържала да е дале4 от мен. Naughty

# 9
  • Мнения: 2 257
Да, бабите и дядовците са тези, които искат така искрено и чистосърдечно да дойдат да помагат и е трудно да им строшиш хатъра, особено с най-първо внуче. Обаче освен радостта, която мисля да им доставя с това да му се наслаждават, нямам никакво намерение да ги произвеждам в детегледачки. Те са млади, жизнени, слава Богу, хора; още ги бъркат с брат ми и сестра ми Laughing Wink, особено маман, така че смятам да ги пращам по плажове и развлечения, а не затворени в нас с бебе. Освен това и двамата си имат работа и живот в София, който аз изобщо нямам намерение да променям по някакъв начин. Чакам с нетърпение да дойдат за раждането и да преживеем, дай Боже, заедно тези щастливи мигове, нека поостанат колкото искат, да ми помагат, щом искат, но не и да се превръщат в икономи.  Който има деца, да си ги гледа - това е моята философия, макар че тяхната не е такава - те са от типа жертвоготовни, а аз не мисля, че след всичко което са направили за мен и брат ми, са ми длъжни с отглеждането и на децата ми. Да си пратя децата в БГ пък за години наред, за да работя тук - абсурд. Правила съм си сметката преди да правя деца и съм забременяла с ясното съзнание как ще ги гледам без ничия помощ, защото такава на пракика, тук нямам.
Тези тактики, които описва Биляна, според мен идват от хора, които имат проблеми с адаптацията в чужбина и все търсят някой или нещо, на което да се опрат, да им е виновно или да им помага.

# 10
  • Мнения: 11 306
На мен ми се наложи да ползвам тези "услуги" миналата година и сега се чудя дали не беше най-голямата ми грешка това.
Заради турнето на хора ни в САЩ, аз питах майка ми дали би дошла. Оставих и време да размисли, да си направи добре сметките - как ще се оправи в чужда къща, с чужд мъж, с внучетата си, с език, с който не борави успешно. Тя се съгласи. Реших, че е размислила добре и едва тогава аз се включих в групата за пътуването.
Всичко беше супер, докато не станало една вечер едно недоразумение между мъжа ми и майка ми, заради което тя си извадила грешни изводи и се държала неподходящо в оставащите дни. Подробности няма да коментирам. Развалих си отношенията с нея заради този случай, защото държа на семейството си и нямам намерение заради недорзумения да го развалям.
Втори път няма да повторя тази грешка.
Който си има деца - да си ги гледа. Досега се оправях сама, ще се оправям и за в бъдеще.

# 11
  • Мнения: 2 427
Деси ние италианските мами нали ти знаем бъкиите,та затова си позвлявам да кажа че не става въпрос за в твоя случай!
И моята мама ще идва ,но по собствено желание,тя иска,на нея и е тъпо в БГ а с мен се чувсйва ок.+това моята мама както дойде тук и се караме,защото аз не я оставям нищо да върши.аз готвя,аз сервирам,аз чистя,аз гладя,тя е като на гости.И много се дразни защото иска да ми помага.Е,ако работех със сигурност щеше да прави това онова докато ме няма,както прави и твоята,за да не се чувства непотребна...
Моите племенничета излизат от тях в 8 сутринта и се прибират в тях към 8-9,прекарват по един час на ден с родителите си...това е ужасно!Аз се ужасявам само да си го представя че ще създам човече с което ще се виждам за 1 час на ден. Tired

# 12
  • Мнения: 11 306
Имам опит и в обратния вариант - да оставя децата на баба им в България. Той е за предпочитане. Определено. Но раздялата много тежи повече за мен, отколкото на децата - като са в позната за тях среда, сред познати лица, адаптацията им минава бързо.

# 13
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
абсолютно си права! не знам как има хора, които разполагат с живота на родителите си...ми аз ще извикам майка или татко да ми помага, ала, бала. а дали човека действително иска или не може да откаже, или какво ще кажат хората...за мен е абсолютен егоизъм това да искаш да ти помагат родителите по начина по който ти описваш. моята майка дойде малко преди да родя, остана около 2 месеца, добре се интегрира, макар да не знаеше езика , чувстваше се добре, не се е притеснявала от нещо тук...към края на престоя й в разговор с баща ми по жицата той ми довери, че не би желал вече да се разделя с майка, понеже за тях е трудна вече тази раздяла.
на гости да, но да ми помага по този начин, никога е малко силна дума, ама... newsm78

не съм съгласна само с това
Другият егоистичен фактор според мен, че на възрастните хора който и да е ден, все им е подарен.
60 г ми се виждат не толкова много Wink

# 14
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Влади и моята майка ,когато е тук не я оставям ниЩо да прави освен да се занимава с Джулия докато съм на работа.Ина4е си пера,4истя,готвя и оправям сама.
И моите племенници са горе долу на съЩия хал.Седят у свеки до ве4ерта а доста 4есто и през уикендите  Crazy

Общи условия

Активация на акаунт