Мама с запушени канали на гърдите, помогнете!!!

  • 10 346
  • 38
  •   1
Отговори
Става въпрос за една моя приятелка, която 3 дни беше с температура 39,7 градуса. Сега няма температура, но гърдите и са на бучки. Бебка е на 10 дни. Отказва да суче защото не може да изтегли кърмата. Майка и въпреки всичко я слага постояно на гърдата и нищо не става, писъци крясъци. Пробвала е да се цеди след горещи компреси, под душа с директно поливаща я гореща вода. Пробвала е с зелеви листа, за които четохме тук във форума, прави компреси с ракия и пак ги има тези бучки. Даже ходи при една приятелка с бебе, за да си ги сменят защото другото бебенце е по лакомо, но и това не помогна. Дайте идеи моля ви какво да прави!?

# 1
  • Мнения: 1 440
Според мен трябва да се консултира с лекар, за да не стане по-зле. Добре е първо да види какво има и след това да прилага изброените методи...в смисъл, че при мен имаше инфекция и горещото и масажите не бяха за препоръчване. Нека някой да я види, а да не се мъчи сама...Това е моето мнение след 3-месецно ходене по мъките.

# 2
Тя ходи при гинеколога си, той каза че това е спасението- горещи компреси и да цеди. При мамолог (не съм сигурна как се пише) ли трябва да се отиде?

# 3
  • Варна
  • Мнения: 236
Има едно чудесно хомеопатично лекарство- аз лично съм го изпробвала. Когато малката беше на 30 дни ми се запуши едната гърда и вдигнах температура, пих и антибиотик. Това хомеопатично се казва Bryonia- 9 CH, малко синио шишенце, струва към 2 и нещо. Първия ден се взимат през 2 часа по 3. дава резултат до 24 часа- после може да го намали на 3-4 пъти дневно и да го спре. Това помага със сигурност, но за съжаление много хора не са запознати още с хомеопатията. В тази връзка има и едно за увеличаване на кърмата- Ricinus Communis- светло зелено шишенце- 5 Ch, да се внимава, защото 3 CH е за спиране на кърмата.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 056
Нека опита следния начин, може би ще помогне:
Загрява първо с компрес (или душ, както е опитвала), после започва да изцежда, може на ръка, може и с помпа (но е важно да е добра, чувала съм че на АВЕНТ са най-добри,тип спринцовка са боклуци,макар, че аз цедях само на ръка). Като потече дава на бебо да суче.

Но тука трябва повече инфо - не изцежда нищо или и след като изцеди гърдата още ги има тези бучки?
Другото бебе(онова лакомото) изпи ли нещо или нищо не е тръгнало?
Да не би да не знае как точно се цеди, щото то си има специална техника. Като бях в родилното добре, че една чистачка ни показа как точно се цеди, дотогава нищо не ставаше.СТискаме ние гърдите, масажираме, те напращели болят, посиняха!
Ако има нужда ще дадем подробности...

# 5
  • София
  • Мнения: 1 802
Да не би да има проблем със зърната? Аз го имам и затова храня с накрайниците на Чико. Иначе по-добра помпична от бебчо няма, чак след това тази на Авент, трябва обаче както някой опитен с цеденето на ръка така и с помпата да види дали се справя правилно. Като имах запушен канал пих лецитин.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 750
Преди около месец имах подобен проблем - едната ми гърда беше силно зачервена, подута и болезнено гореща. На мен ми помогна следното: горещи компреси преди кърмене, студени след кърмене. През нощта слагах намачкан зелев лист. За два дни ми мина. Но моята педиатърка каза, че ако не мине няколко дни и температурата не пада ще се наложи да пия антибиотик. За щастие при мен не се наложи. Но може твоята приятелка да попита и за този вариант. Има антибиотици, които са съвместими с кърменето. Пък в крайна сметка важно е болката да отмине и кърменето да продължи успешно.

# 7
  • Мнения: 171
Два пъти имах абсолютно същия проблем и също толкова висока температура. Опитах всичко, вкл. топли компреси, зелеви листа, лецитин, но температурата не падаше. Ходих при хирург и ми предписа Успексин 4 пъти дневно през 6 часа. Този антибиотик е съвместим с кърменето, не спирах да кърмя малката приоритетно от болната гърда. Температурата падна до нормална след 2 дни, но запушванията се изчистиха след около 5. На малката нищо и няма от антибиотика, освен че се запече първия път. Нека това момиче вземе целенасочени мерки веднага, докато не се е получил абцес, а не да изпробва разни средства с такава температура. Първият път, когато направих мастит, по същия начин следвах принципа проба-грешка и достигнах близо 40 градуса температура. Вторият път незабавно си взех антибиотика. При тази температура момичето може би развива абцес и всяко забавяне може да го катализира.

# 8
  • Мнения: 137
Лецитина наистина много помага. При същият проблем пиех по три на ден, а после по едно профилактично. Той разгражда мастите и кърмата наистина тече по-лесно. А иначе ако има вана да ляга в нея и под много гореща струя мъжът и или някой друг да я разтрива..на мен това ми помогна. Но сам човек не може да си причини такава болка..затова трябва някой друг да я разтрива..и да цеди..често.

# 9
  • Мнения: 1 615
Мамолог - едва ли. Другите съвети вече са изредени, но непременно да си купи ГАРМАСТАН!!! Той не помяга за отпушване, а е за зърната - ще облекчи и нея, и бебето.

# 10
Благодаря ви момичета за съветите, аз ще и кажа да отиде на лекар за антибиотик. Гинеколога не и каза да пие антибиотик, та за това се чудех дали да не отиде при друг лекар и какъв специалист да е? Galinche, тя вече си купи това хомеопатично лекарство (като няма изход на всичко се надява да помогне), него и го препоръча акушерката която и водеше ЖК и я изражда. Сега ми се иска да и помогна с инфо защото тя няма PC в къщи.
Ludmilana тя се цеди с помпичка на Chico (но не е спринцовка а е с тръбичка и накрайник все едно като апарат за кръвно). Аз и дадох на Дисни (имитация на) Avent, а Avent не може да си позволи сега за жалост. Аз съм чувала, че са най-добрите.
В началото бебка не е искала да суче, но когато се е цедяла на едно цедене е изцеждала към 150 мл. кърма и е спирала защото не и е трябвало повече за бебка (т.е. имала е предостатъчно) даже си е направила запаси с които сега храни бебка. А изведнъж тези бучки, температура. С температурата беше 3 дни - сега вече няма. Обаче бебка пак не иска да суче, а тя като цеди изцежда към 45 мл. за 4 часа труд, и бучките пак не се махат след изцеждане. Честно казано аз съм имала бучки но при мен подейства само горещия душ и цедене под него. Та незнам какво вече да я посъветвам. Изчетох де що публикации има в нета и нищо не и помага. И за лецитина и казах, незнам защо не са го купили. Майка и е лекар и може би има съображения ли какво, но сега пие това хомеопатично лекарство. Днес мисля, че е втори ден от както го приема.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 236
На мен ми предписаха антибиотика- Цефалексин- не пречел на кърменето. Пих го 4 дни мисля и го спрях. За температурата пих парацетамон, но мойе и панадол за бебета (то пак е с парацетамол). Но с Bryonia 9 CH- млякото ми тръгна чудесно, отпушиха се каналчетата, защото преди това едвам течеше като се изцеждах, а един доктор така ме стисна, че щях да припадна. После в банята се опитвах да се стисна като него, но така и не успях...Пиши дали се е оправила приятелката ти.

# 12
Здравей!
Включвам се, защото 2-3 пъти имах подобни проблеми. Това което тогава разбрах от специализирана литература е: трябва бебето да се слага така, че езичето, т.е. долната устна на детето да е там, където е запушването (с риск да търсите странни пози за кърмене), но е установено че именно в тази част е най-силно дърпането при сукане. Другото, което също пробвах (въпреки големите емоционални неудобства  Embarassed ) - помощ от таткото. Топли душове (но не горещи) и масаж под душа именно на мястото където е бучката; същото се отнася и по време на кърмене. И разбира се, ако се стигне до антибиотик - съвет и с педиатъра кой антибиотик е най-щадящ за малкото същество.

# 13
  • Мнения: 3 926
Чудесно е, че майката все пак храни детето с кърма. Поздравления за запасите Grinning Според мен обаче един от първите проблеми е, че детето е свикнало да му се дава кърмата от бутилка. В следствие на това отказва да суче от гърдата, а това предизвиква проблемите на майчето, включително и по-малкото количество изцедена кърма.
Първо - с какви биби храни? Ако е със силиконови, детето ще се подлъже повече, ако си сложи силиконови накрайници и пробва да кърми с тях.
Второ, добре е бебето да се слага на гърдата в сънено състояние, по възможност и нощем, защото тогава инстинктивно захапват и сучат по-добре.
Прегледайте статиите за Компресия на гърдата и Връщане на бебето към гърдата.
Иначе всички по-горе описани съвети са напълно приложими - да затопля гърдите, а след това да слага бебето. Ако може да цеди от едната гърда, докато храни от другата - така рефлексът на потичане е по-силен и изцеденото количество ще е повече. Също може да прави масажче на бучките докато детето суче, а и само така, за да ги разнесе. Не да натиска или стиска гърдата, а да масажира лекичко.
Положителната настройка и желанието да кърми също са от значение - който иска успява Grinning
Кажи ако обичаш тя цеди ли на ръка и ако да как точно извършва процеса, да не би в желанието и старанието да е наранила някой канал.

# 14
Assinka тя иска да кърми, но бебка отказва да суче още от родилния дом. Имало един два дни в които е имала много кърма и бебка е сукала. После пак отказва. Майката е с бучки в гърдите, 3 дни беше с температура. Не се отказваше до последно да я слага на гърдата да суче, но тя суче известно време и почва да реве. Даже за някои смях за нея не таткото се е опитвал да замести бебка и нищо. Каналчетата остават запушени. Така моята приятелка се цеди. Но лошото е че освен запушени каналчета сега и количеството на кърмата и рязко е паднало.  Cry  С какви биби храни незнам обаче?  newsm78
Лю при нея таткото не е пожънал успех... А за антибиотика и казах тя питала дока и той и казал че след като вече няма температура няма за какво да пие антибиотик. Той нямало да отпуши каналите. Та сега тя се чуди какво да прави иска да кърми не става, ако реши да отбие бебка и да спре кърмата пак трябва да се изцеди, а тя неможе.  Thinking Аз няколко дни ще и давам кърма и ще забавя отбиването на моят бебо. Но не може дълго да удържим положението така. 

Общи условия

Активация на акаунт