Кое първо - гърне или лъжица?

  • 1 927
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 811
Не знам как да пусна анкета, та затова си кажете мнението.

Според мен първо трябва да науча бебо да се храни сам, а после да се учим с гърнето.

Малчо е на 14,5 месеца и е съвсем наясно какво е храна и колко е хубаво като влезе в устата  Laughing
Другите две дейности свързани с гърнето са му крайно неясни все още.

Добре, ама детегледачката не мисли като мен. Случайно разбрах, че вече се учат с гърнето / не ми била казала, че да е изненада  Shocked /, а категорично отказва да му дава лъжичка, защото много се запал Sign Exclamation

Тя твърди, че сега трябва да привикне към гърнето, а чак след като направи 2 год. да се храни сам. От целия разговор излезе, че нищо не разбирам от гледане на бебета  Shocked  и аз съвсем се обърках.

При вас как беше? Наистина ли греша?

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 785
Не грешиш. Гледачката нахокай - ти й плащаш да изпълнява все пак.
Първо е лъжица - още от 9-11 месец. Разбира се, че се цапат, деца на 3-4 също се цапат. Трябва да се остави само - за няколко семици ще му хване цаката постепенно. Примерно, сутрин даваш закуската ти/тя, на другите хранения заедно, като постепенно все повече той сам.
Гърнето е не по-рано от 18 месеца.

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 3 566
Всеки има различно мнение по въпроса явно, но все пак става дума за твоето дете и обясни на гледачката, че работата и е да ти гледа детето, а не да те съветва как ти да го гледаш.
Нормално е детето да се цапа когато се храни с лъжичка, но то трябва да свикне и да се научи, което не значи, че пак няма да се цапа. Също така е нормално и да е с памперси в този период, да не говорим, че зимата пък не е най удачният момент за премахването им.
Нещо схемата на възпитание и приучаване на гледачката ти е на обратно. Явно е чела някъде нещо, но моят съвет е да я помолиш да си го препрочете и преговори на ново.

# 3
  • Мнения: 811
То цялата история излезе наяве случайно.

Аз си му давам през почивните дни да яде де с ръка, де с лъжица и лапето се маже с кеф  Laughing

Като разбрах, че не му дава да се храни сам / а съм казала/ доста се ядосах! А пък тя ми дръпна една реч и накрая се зачудих дали съм в ред. та затова пуснах и темичката - да се консултирам.

Хм, всъщност аз съм доволна от нея / гледа го добре и с любов/, ама няколко пъти вече усещам, че не приема много съвети. И хем не искам да се караме, хем искам като поръчам нещо да го прави. А, де  Thinking

Айде сега още един въпрос: Кое е по-важно - стриктно да спазва мойте изисквания или да обича детето?
Защото се замислям да търся друга жена, но дали тя също ще обича дечко?

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 3 566
Не е нужно да се карате, просто поговори с нея и и обясни, че става дума за твоето дете и за твоите методи за възпитание. Намекни и тактично, че си отгледала едно дете и не си толкова боса в тази област.
Хубаво е че го гледа с любов, но това което прави като забранява на детето ти не е много редно, защото то самото се обърква. Само си помисли какво му е в главицата : Мама дава, бавачката не дава! Сега кой да слушам?
Изборът е твой, но моят съвет е един спешен разговор, за уточнение на това на кой какви са му правата и задълженията.

# 5
  • Мнения: 161
това с лъжицата трябва да стане първо. Аз не можах да го кърмя дълго/направих мастит/ и много отрано започнахме да се храним с пюрета и сега на 5 месеца си яде с лъжица супер лесно и пюрета и каши.

# 6
  • Мнения: 7 831
Цитат на: Clar4e
това с лъжицата трябва да стане първо. Аз не можах да го кърмя дълго/направих мастит/ и много отрано започнахме да се храним с пюрета и сега на 5 месеца си яде с лъжица супер лесно и пюрета и каши.


Доколкото аз разбрах, става въпрос да се храни самостоятелно, а не просто от лъжица  Wink .

Съгласна съм с другите, първо сам трябва да яде, въпреки че Вики започна да яде сам с лъжица доста късно, но с вилица и с ръка рано го научих и то преди гърнето.
А по-въпроса, не мога да то отговоря еднозначно кое е по-важно да се съобразява с теб или да обича детето. Но моята свекърва много обича децата, но понеже не се съобразява с моите методи на гледане, ги гледа рядко.
Успех

# 7
  • Мнения: 3 926
Моята племенница се научи и на двете едновременно. като с лек приоритет беше храненето. това стана като беше на година и половина. Започна да се храни сама по желание. Разбутваше всички и казваше "Ма, ма", което ще рече "сама", та ние не й кършехме хатъра и детето свикна за отрицателно време, та се хранеше и по-чисто от нас. Ако не дай Боже окапеше нещо се хващаше за главата и викаше "бъшииии" Laughing
А щерката на кръсницата ми е осиновена. Взехме я на година и 5 месеца. Не говореше, но се хранеше сама и отказваше гърне почти до три годишна. Явно на жените в дома така им е било по-лесно - да не ги хранят, но да не се занимават и с изхвърляне на гърнета Thinking
Но като се отнася до твоето дете и твоите методи на възпитание, дори да са грешни или супер странни, тя трябва да се съобразява.

# 8
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Първо е яденето с лъжица.
За цапането има всякакви видове лигавници.
Сега изпуснете ли момента, после няма научаване, по-големите деца, които са свикнали някой да ги храни, приемат самостоятелното хранене като обида.
Моя милост така - до 3 год. са ме хранили с лъжица да несе цапам, после в детската градина не съм искала да кусна, ако не ме храни госпожата, тя пък проявила "разбиране" и ме заключвала в кухнята, докато не си изям. Аз пък съм мълчала обидено и нищо не съм хапвала. Майка ми казва - ако някой ме храни - яла съм всичко без претенции, ако не ме храни - нищичко не хапвам...
За гърнето - лошо няма да сяда на гърне, то не пречи на яденето с лъжица, но още е рано и няма да се научи сега, а по-късно. Може да седи колкото да свиква с идеята за гърне.

# 9
  • Мнения: 2 452
Племенницата ми е на 11 месеца и вече се учи да яде с лъжица. Дъщеря ми можеше да се крани отлично с лъжица на възраст около 18 месеца, но аз преди да и дам да се храни съвсем сама и правех "сухи тренировки" - давах и една купичка и една лъжица и така тя с часове хранеше куклата си. Едва след като установи контрол над движенията си и дадох да се храни сама, като в началото и помагах. Така се научи много бързо да се храни чисто.
Гърнето го "усвоихме" доста по-късно, но поради ред обективни причини, независещи от нас.

# 10
  • Мнения: 3 042
Аз имам скромен опит в това отношение. Но да споделя как виждам нещата. Съни е на 13 месеца, гърнето не го познава още, виж с лъжицата много обича да играе. Понякога проявява желание да се храни сам, но още е далеч от съвършенството- хаха. Много обича да си джурка в празна паничка с лъжицата, все едно бърка яйца за кекс. Та явно и той приема така нещата - първо лъжицата, гърнето ще почака.
За бавачката - ами тук си мисля, че трябва да се съобразява с твоите указания. Поговорете си, ще изгладите проблема. Щом обича дечко, предполагам ще се съгласи с твоите виждания по въпроса.
Успех!

# 11
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Говори с гледачката!
и нашата понякога прави неща, които мен би ме било страх да направя, но някак си и имам пълно доверие. Например, не ми беше казала, че е давала на Елина пуканки (около 20 месеца с 10-тина зъба в устата) и аз като видях как Елина си взима пуканки и си ги яде първо се ужасих да не се задави...но после видях, че се справя добре.  И все още немога да се престраша да и дам да смуче цял голям бонбон (тя вече няма и желание, де)...а жената си и е давала лукчета!:)
но пък...като и кажа, че държа на нещо го прави.

все пак много е важна любовта...
ако на него не му е неприятно...защо да не го научи на гърне? ако успее ще е добре за всички ви?
Купи някакви големи лигавници с презрамки и и кажи да ползва тях и да го оставя да яде сам...

# 12
  • Sofiа
  • Мнения: 3 239
МНого е хубаво, че детето се разбира с гледачката, но мислч че трябва да настоявап да прави нещата по твое усмотрение. Все пак ти си майката. Хубаво е да има мнение и да го сподели (моята понякога дава чудесни идеи), но не и да си позволява волности спрямо детето. Мисля, че трвбва да се разберете категорично по въпроса. Нали знаеш, че който плаща, той поръчва музиката.

# 13
  • Мнения: 811
Благодаря за мненията. Май сериозно трябва да обмисля нещата.

Аз съм наясно, че никой няма да ми гледа детето точно както аз бих го правила. Признавам, че имам високи изисквания към хигиената, здравословното хранене, каляването.
Жената я избирах преди година - заедно гледахме Малчо около 2 мес., а от 5 месечен - тя сама. Има голям опит с малки бебета, което тогава беше важно за мен. Но детето расте, нуждите се променят. Откакто той проходи /преди 4 мес./ и интересите му се промениха, почнаха и проблемите. Не са "глобални", но се дразня. Ето Реза споменава за бонбони. И аз се опулих, като разбрах, че хапва шоколад  #Shocked
Не ме разбирайте криво - харесвам жената /Малчо е здрав, щастлив, ведър и палав/. Но понякога случайно разбирам разни нещица дето не са ми по вкуса.

Изплаках си проблема.

# 14
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Цитат на: dari
 И аз се опулих, като разбрах, че хапва шоколад  #Shocked
Но понякога случайно разбирам разни нещица дето не са ми по вкуса.

Изплаках си проблема.


Simple Smile Дари...знам ли... аз по принцип не съм маниачка да не се дава шоколад и разни подобни... не ми е много приятно, но в крайна сметка, виждах, че Елина се храни добре, жената някак успяваше да и дава много плодове...постоянно навън бяха..учеше я на разни песнички...Елина много я обича все още.
Дори веднъш като ходихме да взимаме Диана с нея (беше петък) Елина реши, че ще остане да спи там!! хич не искаше да си тръгва...та се прегърнаха двечките и ... си взехме детето на другата сутрин...Simple Smile

с две думи...аз за себе си прецених, че позитивните неща са много повече от 1-2 бонбона на ден. Все пак не и е давала кило бонбони...
Ето и сега...гледа Диана с много обич...то си личи просто...а че и дава да смуче мандаринка....ами....щом и на Диана и харесва...нямам нищо против:)

Все пак...замисли се дали ще намериш друга жена, която така да обича детето и то нея...и какъв е шанса тя да изпълнява стриктно твоите изисквания?
просто..неможе всичко да е както искаме. За мен е по-важно вниманието и любовта...пък дали ще хапне малко шоколад не е кой знае каква болка.

Общи условия

Активация на акаунт